OZCAN AKYOL Bendes ontdekken het gemak van fraude met pgb 6 Column Wat me altijd mateloos fas cineert, is het fenomeen van de kijkersfile. Voor degenen die hier nog nooit eerder van hebben gehoord: er zijn mensen die keihard op hun rem pedaal gaan staan op het moment dat ze op de andere weghelft een ongeluk zien gebeuren. Het resul taat is dan dat er niet één, maar twee files ontstaan. Het meest gênante is dat be stuurders op de goede weghelft, waar in feite niets gebeurt, ook nog hun mobiele telefoons pakken - alsof ze een professionele film crew zijn - zodat ze alles kunnen vastleggen voor familie, vrienden en alle andere volgers op sociale media. Een motoragent in Noord- Brabant reed afgelopen zomer naar een botsing tussen een auto, een vrachtwagen en een touring car op de A58. Nadat hij en zijn collega's de eerste maatregelen hadden getroffen, staken ze de weg over om boetes uit te schrij ven voor de ramptoeristen. En dat waren er nogal wat: hij bekeurde 28 mensen voor het foto graferen en filmen van een onge luk op de snelweg, waarbij twee mensen gewond raakten. Want waar deze sensatiezoekers geen re kening mee hadden gehouden, was het gevaar dat zij veroorzaak ten voor andere weggebruikers, die gewoon door wilden rijden naar huis, werk of een afspraak. Dit voorbeeld staat symbool voor een groter maatschappe lijk probleem. In plaats van anderen te helpen in een cri sissituatie, of gewoon door te lo pen, heb ben we te maken met een generatie die veel liever de spannendste beelden schiet, om ze vervolgens op inter net met anderen te delen. En waarom eigenlijk - vinden ze het stoer? Na de terroristische aanslag in Barcelona verscheen er een video op internet waarop een jongen sla lomde langs slachtoffers. Hoewel hij niet zeker kon weten of ze ook allemaal écht dood waren, vond hij zijn beeldregistratie belangrij ker dan hulpverlening. onze eigen digitale wereld zijn, maar worden van lieverlee steeds vaker de losers van het echte le ven. Fatsoen en boerenverstand zijn verdrongen door het geluk dat een paar retweets en likes met zich meebrengen. Ergens is er iets mis gegaan in de evolutie van de mens. Het wordt tijd om onszelf te herij ken. Fatsoen is verdrongen door het geluk van een paar retweets en likes Zorgkantoren hebben het afgelo pen jaar voor 13,5 miljoen euro aan pgb-fraude ontdekt. Zo declareer den malafide hulpverleners meer zorg of dagbesteding voor jonge verstandelijk beperkten dan ze in werkelijkheid regelden. De zorg kantoren stuiten ook op declara ties die niet met een pgb mogen worden gefinancierd, zoals die- rentuinbezoeken. De Rotterdamse rechtbank deelde in 2016 celstraffen uit in een zaak waarbij mensen zich bij zorgkantoren voordeden als psy chiatrisch patiënt. Ze werden ge ronseld door een bende, psychia ters gaven valse verklaringen af. Zorgkantoren legden de afgelo pen jaren tienduizenden huisbe zoeken af. Waar na controle sprake is van fraude, moet het onterecht verkregen geld worden terugbetaald, maar er is nog am per geld geïnd. Het doel is dat budgethouders die te goeder trouw hebben gehandeld worden ontzien, ook al dragen ze zelf de verantwoordelijkheid. Verder is al afgesproken dat minderjarige pgb-houders niet meer aansprakelijk zijn als ze t Pgb ook gebruikt voor een dagje naar de dierentuin door toedoen van ouders of bege leiders schulden hebben opgelo pen. De Nederlandse Zorgautori teit (NZa) wil nog een stapje ver der gaan: maak deze bewindvoer ders ook medeverantwoordelijk. Staatssecretaris Van Rijn bena drukt dat de afspraken - gemaakt met de NZa, het Zorginstituut, de zorgverzekeraars en de zorgkan toren - betekenen dat jonge bud gethouders in dit soort gevallen niet meer met een pgb-schuld ge confronteerd kunnen worden. UPGRADE NU NAAR HEEL VEEL LUXE VOOR SLECHTS 995,- KOM NAAR DE MAZDA-DEALER Kijk voor een vestiging in de buurt op www.mazda.nl vrijdag 20 oktober 2017 GO @ÖzcanAkyol Ki kersfile We willen allemaal de ster van Vervolg van voorpagina Fraudeurs met pgb-gelden deinzen er niet voor terug cliënten in een instelling of gevangenis te benaderen. Ze bieden hen goedkope huisves ting plus intensieve begelei ding zodra ze er uit komen, en steken vervolgens het veel ho gere zorgbudget in eigen zak. Edwin van der Aa Hanneke van Houwelingen Rotterdam NOG Met vele extra's, zoals; 18-inch lichtmetalen velgen Zwart lederen interieur Bose® premium-audiosysteem Achteruitrijcamera Geïntegreerd navigatiesysteem Mazda Radar Cruise Control Mazda3 vanaf €22.490,-. Gemiddeld verbruik Mazda3: van 3,9 tot 5,8 liter per 100 km van 25,6 tot 17,2 km per liter C02-uitstoot van 104 tot 135 g/km. Prijzen incl. BPM, BTW en kosten rijklaar maken. Prijzen excl. metallic/mica lak en eventuele opties. Het upgrade aanbod is alleen geldig i.c.m. SKYACTIV-G 120 motorisering, vanaf TS+-uitvoering en bij aanschaf van de Mazda3 in de periode 1 oktober 2017 t/m 30 december 2017 met uiterlijke registratiedatum 30 december 2017. Aanbod niet geldig in combinatie met andere acties. Afgebeeld model kan afwijken van de daadwerkelijke specificaties. Prijswijzigingen voorbehouden. Zie voor kosten en voorwaarden: www.mazda.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6