S 3 A w beroep op de ondernemer zijn ver antwoordelijkheid te nemen. De eigenaar zegt dat hij de groep als gewone klanten ziet en nog nooit problemen met hen had. Hij vraagt wat er gebeurt als hij de bijeenkom sten door laat gaan. Bergmann ant woordt dat hij dan regelmatig con troles laat uitvoeren. De politie zal het café 'scherp in de gaten houden'. Ook zegt de burgemeester dat het aanleiding kan zijn opnieuw een Bi- bob-procedure te starten, waarbij de hele financiële handel en wandel van de ondernemer tegen het licht wordt gehouden. Bergmann wijst erop dat hij zo'n procedure start als hij vermoedt dat de vergunning wordt gebruikt voor het faciliteren van criminele activiteiten. Uiteindelijk zegt de ondernemer dat hij niet zit te wachten op extra controles; de club is niet langer wel kom in zijn café. CHANTAGE Pure chantage, aldus de mannen van Yellow Snakes. Willemse: „Als we wat van plan waren, dan was dat toch al lang gebeurd? Dan hadden we die zaak toch al overgenomen?" De Groningse hoogleraar rechts wetenschappen Jan Brouwer vindt dat Bergmann veel te ver gaat door zoveel druk uit te oefenen op de on dernemer. Hij verwijst naar een soortgelijke zaak, eerder dit jaar, waarbij de burgemeester van En schede een kroegbaas op het stad huis ontbood omdat hij leden van Satudarah MC bleef ontvangen. Als hij daar niet mee stopte, kon de on dernemerwei eens een politie-inval verwachten. Brouwer vindt dat de burgemees ter van Enschede op het randje van het toelaatbare handelde. „De Mid delburgse burgemeester gaat er ech ter ruim overheen." Vooral omdat bij weigering de burgemeester de (Bibob)controles opvoert. FATSOEN De Tilburgse hoogleraar bestuurs kunde Pieter Tops vindt dat Berg mann doet wat hij moet doen. „Hij informeert en adviseert. En dat is zijn recht. Misschien wel zijn plicht. Niet juridisch, maar wel qua fatsoen." Tops zegt dat de actie voortvloeit uit landelijk beleid om motorben des aan te pakken. Hij vindt dat Bergmann optreedt als een echte burgervader. „Om die rol geloof waardig te kunnen vervullen, moe ten burgemeesters niet alleen aardig zijn, maar ook streng. Zeker in de aanpak van ondermijning is dat noodzakelijk, met inachtneming van rechtsstatelijke grenzen. Ik heb niet het idee dat die in dit geval zijn overschreden." Brouwer daarentegen, wijst naar de Grondwet. „In Artikel 8 wordt het recht tot vereniging erkend. Hier staat letterlijk: 'Bij de wet kan dit recht worden beperkt in het belang van de openbare orde.' Er staat niet: een burgemeester komt de bevoegd heid toe om dit recht te beperken." Bergmann kan de ondernemer niet dwingen te stoppen met de bij eenkomsten van de motorclub. Maar hij wijst er nadrukkelijk op dat Yel low Snakes een supportclub van Sa tudarah is. „Als je zo'n chapter zijn gang laat gaan, bestaat het risico dat Satudarah daar straks bijvoorbeeld portiers regelt en zo de horeca in zijn macht krijgt." Dat wil Bergmann voor zijn, met de ervaring elders in het land in zijn achterhoofd. Het ge sprek met de café-eigenaar was vooral bedoeld om hem aan het den ken te zetten. „Ik weet dat ik geen grond heb om op te treden. Maar ik laat wel via een doorkijkje zien wat er kan gebeuren. Ik maak geen misbruik van mijn be voegdheden door extra controles aan te kondigen", zegt Bergmann fel. „En ik laat ook geen misbruik maken van door mij verleende horecaver- gunningen." Hij vindt bovendien dat Yellow Snakes al intimiderend bezig was in Middelburg. „De leden vergaderden op de bovenverdieping van het café. Als ze er waren, gingen de gordijnen dicht en werd een hesje met hun embleem voor het raam ge hangen." De woorden van Berg mann verbazen president Roy Wil- lemsen. „Als we vergaderen, mag niemand zijn hesje uitdoen. Zoiets gebeurde nooit." GEWELD Jetze Visser, programmamanager van de aanpak van ondermijnende criminaliteit in Zeeland, vindt ook dat de burgemeester dit soort ge sprekken met ondernemers moet voeren. Volgens hem blijkt dat in dividuele leden van Yellow Snakes zich bezighouden met geweld, inti midatie en verdovende middelen. „Dat wil je als overheid niet facili teren. Dit soort bendes ontwrich ten de samenleving." Hij geeft wel aan dat hij het niet over leden van het Zeeuwse Chapter heeft. De Yellow Snakes vinden het heel raar dat zij moeten boeten voor ge drag van mannen die tot een andere organisatie behoren. Willemse ver telt dat ze vroeger bij andere afdelin gen zaten. Bij Saudarah, een sup portclub van Satudarah en bij de Freebirds. In 2015 richtten ze Yellow Snakes op. „Wij zijn een losstaande club, een positieve club. Bij ons ge beurt nooit wat. Niemand van ons heeft een strafblad." Om de rol van burgervader geloofwaardig te kunnen vervullen, moeten burgemeesters niet alleen aardig zijn, maar ook streng als dat nodig is Als beleid wenselijk is, wil dat nog niet zeggen dat het in overeenstemming is met het recht vrijdag 20 oktober 2017 2 E zoekt vergaderzaaltje m Een aantal leden van Yellow Snakes MC bijeen op de Markt in Middelburg, met in het midden president Roy Willemse en roadcaptain Na- hesson de Queljoe. „Wij zijn een een positieve club. Bij ons gebeurt nooit wat." FOTO'S LEX DE MEESTER - Pieter Tops, hoogleraar - Jan Brouwers, hoogleraar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 64