u Miljoenen fans naar de boekhandel voor de nieuwe Asterix: de 37ste ■&T ~V 5 Rotterdammer: eis 8 jaar cel Daarom eiste het OM gisteren 8 jaar cel tegen de Rotterdammer, een straf van die hoogte is de laatste ja ren zelden in een jihadzaak geëist. „Het is dan ook een zaak die niet te vergelijken is met andere terreurza- ken tot nu toe", aldus justitie. „A. had een kalashnikov en munitie. Hij had veel slachtoffers kunnen maken. Dood en verderf kunnen zaaien. Door ingrijpen van de poli tie en geheime dienst AIVD is erger voorkomen." De Rotterdammer werd eind vo rig jaar in de Van Speykstraat in zijn woonplaats opgepakt na een tip van die AIVD. De dienst meldde dat Ja ouad over explosieven beschikte. Bij hem thuis werden 288 cobra's (illegaal vuurwerk) gevonden. Daarnaast trof de politie ook een kalashnikov, pantserdoorborende kogels en een 'jihad-vlag' aan. Geradicaliseerd Hij was ook geradicaliseerd en sprak over een aanslag, beweert het OM. Op een harde schijf werden 289 IS-video's gevonden, waaron der beelden van onthoofdingen. De verdenking is ook gebaseerd op een afgeluisterd gesprek, dat is opgeno men ergens in Brabant en waarvan niet bekend is met wie A. er sprak. Hij zou erin praten over de moge lijkheid van een aanslag op het Turkse consulaat in Rotterdam. „Het is 500 meter lopen van mijn huis. Ik zie er altijd Turken naar binnengaan. Je kunt er gaan schie ten of iets naar binnen gooien. Kan ik gewoon doen. Maar die mensen daarbinnen zijn wel gewoon mos lims", zegt hij. En later: „Dan kies je toch gewoon voor die Hollanders." Een reden voor het OM om te den ken dat hij ergens anders dan bij het consulaat een aanslag wilde plegen. Volgens Jaouad was de discussie onderdeel van een langer gesprek over nieuws en aanslagen in het al gemeen. „Het wordt uit zijn context gehaald." Hij was helemaal niet van plan een aanslag te plegen. „Wan neer had die moeten plaatsvinden dan? En waarom? Ik stond elke dag Ik werk in de haven. Waarom zou ik elke dag om 5 uur opstaan, als ik zou sterven? om vijf uur op om in de haven te gaan werken. Waarom zou ik dat doen als ik toch zou gaan sterven bij een aanslag?" De Rotterdammer zegt ook dat de kalashnikov niet van hem is. Het vuurwerk dat is gevonden was vol gens hem voor de handel. Dat er op een pc ook documenten stonden waarin staat hoe je van vuurwerk- kruit een staafbom maakt, kan Ja ouad niet verklaren. Dat hij veel over IS las en gruwe lijke video's bekeek, klopt wel. „Ik was nieuwsgierig. Ik wil weten wat de redenen zijn dat mensen die dingen doen. Dat wil niet zeggen dat ik het ermee eens ben." Dat ze nu meer gaan bewegen en het zo voor ons moeilijker maken om hen uit te schakelen." De strijd tegen IS gaat dus nog wel even duren, verwacht Luyt. Zelfs als de Coalitie erin slaagt om IS de komende weken uit alle steden en dorpen in Irak en Syrië te verdrijven, blijft er genoeg te doen voor de Nederlandse F-16's die hoogstwaarschijnlijk in ja nuari opnieuw ten strijde trek ken in dit gebied. „Het is niet on denkbaar dat deze tegenstander zich verplaatst naar andere lan den, bijvoorbeeld in Noord- Afrika. Daarom is het ongelooflijk belangrijk dat wij in deze regio blijven. Om op te treden op het moment dat IS weer ergens de kop op steekt. Ook voor onze vei ligheid in Europa." Terwijl de bemanning van de KDC-io de motoren start om zich een nieuwe dag in het strijd toneel te mengen, blijft er een groep andere militairen teleurge steld op de legerbasis achter. Zij hadden graag hun steentje willen bijdragen in de strijd tegen IS, maar hun Hercules staat met pech aan de kant. Een propeller is uitgevallen en het opsturen van een nieuwe heeft vertraging op gelopen vanwege allerlei inge wikkelde, diplomatieke procedu res. „Echt enorm balen", zegt ge zagvoerder Gertjan. „Ik maak mij persoonlijk heel kwaad om wat IS doet. Dit is voor mij de manier om er iets tegen te kunnen doen." Detachementscommandant Chris begrijpt het gevoel. Ook hij is niet blij met de situatie, maar tegelijkertijd trots op wat er wel lukt. „We zijn hier met slechts twee toestellen, maar maken echt het verschil. Zelfs de Amerikanen die hier met zoveel meer toestel len zitten, krijgen de vracht niet weggewerkt. Zij waren dolblij toen wij - en de tanker - hier kwamen." Dat merkt ook luchtmachtge- neraal Dennis Luyt. „Als je ziet wat dit ene tankvliegtuig afle vert, dan is dat veel meer dan an dere landen doen. Dat wordt in ternationaal echt wel gezien. Dat is belangrijk, want daarmee laten we zien dat we misschien klein zijn, maar dat we echt wel iets kunnen als we meedoen." „Ik ben net naar boekhandel Paag- man gegaan. Ze hebben er 1.400 ingeslagen. Daar doen ze geen twee weken mee, denk ik. Het is weer een klassieker." Hans Matla, stripverzamelaar en auteur van de Stripcatalogus, heeft zijn nieuwe Asterix alweer te pakken. Deze keer racen de Galliër en diens ste vige vriend Obelix door Italië, ge tuige de titel Asterix en de race door de Laars. Het nieuwe album is ver spreid in een eerste oplage van vijf miljoen exemplaren, waarvan twee miljoen in het Frans en 210.000 in het Nederlands. Het is inmiddels ook de derde Asterix van de nieuwe ouders, scenarist Jean-Yves Ferri en tekenaar Didier Conrad. Het kwam tot stand onder toeziend oog van Albert Uderzo (90 jaar inmiddels), een van de geestelijk vaders van de stripserie. De andere bedenker, René Gos- cinny, overleed in 1977. Kenner Matla noemt het teken werk 'ontzettend goed'. „Het is een race met Romeinse strijdwa gens van noord naar zuid. Gewel dig, op elke pagina zitten goede grappen en woordspelingen." De helden doen mee aan een door Caesar bedachte wedren die voert langs Monza, Parma, Vene tië, Rome en Napels. Alle vaste ele menten zitten erin, maar dat mag de pret niet drukken. Matla: „De voorpret is extra. Natuurlijk gaat het goed en je weet dat ze die wed strijd gaan winnen. Maar daar gaat het niet om. 'Het gaat niet om het einddoel maar om de reis erheen', zoals Marten Toonder al zei." r vrijdag 20 oktober 2017 'Jaouad A. dacht aan terreur' Het Openbaar Ministerie weet het zeker: met de aanhouding van Jaouad A. (31) uit Rotter dam is veel ellende voorkomen. „Was hij een doorsnee Rotter damse crimineel of een moge lijke aanslagpleger die dood en verderf wilde zaaien? Wij den ken het laatste." Cyril Rosman Rotterdam —Terreurverdachte Jaouad A. Een operator met op zijn scherm een F-15. Dit jachtvliegtuig krijgt vanuit de KDC-10, een 'vliegend tankstation', nieuwe brandstof. De coalitie-toestellen kunnen zo langer in de lucht blijven, fotosanp Wereldwijd kijken miljoenen fans uit naar een nieuw avontuur van stripheld Asterix. Vandaag is het zover. Astrix gaat racen in Italië. Kenner Hans Matla las het 37ste avontuur van de Galliër met groot plezier. Bob van Huët Rotterdam Schrijver Ferri (I) en tekenaar Conrad met hun album, foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5