Wolf gespot op droomlocatie de Veluwe 4 STRIJD TEGEN KALIFAAT KOEWEITA Het kalifaat is bijna ingestort, maar de strijd tegen IS is allerminst voorbij, merken Nederlandse militairen boven Irak en Syrië. Nog steeds vliegen zij elke dag om bommenwerpers bij te tanken. Een exclusief bezoek aan hun basis in Koeweit. RAYMOND BOERE Vorige week was het nog afzien met een tempe ratuur van 51 graden in de schaduw. Maar de militairen van de luchtmacht hebben geluk. Een briesje brengt sinds enkele dagen verkoeling op de Abdullah Al Mu barak Air Base. Nu is het voor ma joor Fred op de grond een stuk be ter uit te houden als hij zijn 'vlie gende tankstation' twee uur voor vertrek aan een laatste inspectie onderwerpt. Maar liefst 50.000 liter kerosine mag de gezagvoerder van de KDC- 10 straks uitdelen in wat hij 'het theater' noemt; een afgebakend luchtruim van 100 bij 50 kilometer ergens boven Irak of Syrië. Zes Amerikaanse F-15 piloten zullen hier met hun dorstige toestellen aan de tanker hangen als hun brandstof op dreigt te raken, heeft hij al te horen gekregen. De jachtvliegers hebben de peut keihard nodig om die ene genade klap uit te delen in het gevecht op de grond als dat nodig is. Zij gooien de bommen die bij IS dood en verderf zaaien. Hoewel Fred en zijn drie collega's er met hun neus boven vliegen, krijgen ze er nau welijks iets van mee. Op veilige hoogte en ver weg bij eventuele dreiging maken ze hun rondjes tot ze net genoeg kerosine over heb ben om zelf terug te komen op de basis. „Het gevaarlijkste moment van de dag is voor ons het ritje met de auto van de slaapplaats naar het toestel en vice versa", grapt Fred. Niet dat hij daar om maalt; hij be seft als geen ander hoe belangrijk zijn eigen werk is. Sinds de start van de missie op 1 augustus tank ten ze ruim 550 toestellen in de lucht vol. Meer dan 3 miljoen liter kerosine pompten ze over. Zonder hen waren de bommengooiers kansloos tegen IS. Moesten ze elke twee tot drie uur terugkeren naar de basis om bij te tanken en bleef er voor het echte werk hooguit een half uur over, rekent Fred voor. 'Nobody kicks ass, without tan ker gas,' noemen de 'vliegende pompbedienden' dat onder elkaar. En met die trots stapt Fred ook deze morgen weer in de 'Prins Bernhard', zoals zijn toestel heet. IS is nog niet versla gen. Ze gaan meer bewegen en zijn dan moeilijker te raken Want de strijd is allerminst ge streden weten ze hier in Koeweit, al lijkt dat misschien wel zo met de recente val van IS-bolwerken Raqqa en Mosul. De KDC-10, een omgebouwd toestel van het in middels ter ziele Martinair, is nog net zo druk als toen ze in augustus aan de klus begonnen. „Wij zien weliswaar niet de intensiteit van de oorlog. Maar wel dat het aantal gevechtsvliegtuigen boven het strijdgebied constant blijft", zegt gezagvoerder Fred. Islamitische Staat is zeker nog niet verslagen, beaamt lucht machtgeneraal Dennis Luyt die een bezoek brengt aan de eenheid. „Ze hebben nog een paar belang rijke gebieden in handen. En waar we ook sterk rekening mee moe ten houden is dat ze nu hun mo dus operandi gaan veranderen. Rustig, bijna op z'n elfendertigst, liep het dier in de verte voorbij. De Arnhemse Karin van der Sluis (52) en haar man wisten niet wat ze zagen. Hun Duitse herder zette ze op het juiste spoor: hij verstijfde. „Toen wisten we: een wolf." Van der Sluis pakte haar camera en maakte foto's. Alsof het dier dit door had, draaide het zich om en keek recht in de lens. Het duurde nog geen drie seconden en toen vervolgde het zijn weg - nog steeds even rustig. „We hebben vergeefs verder gezocht", zegt Van der Sluis over de ontmoeting, afgelopen zon dag ergens midden op de Veluwe. Waar Van der Sluis en haar part ner de wolf exact hebben gezien, wil ze niet zeggen. Dat heeft ze zo afgesproken met Wolven in Neder land, een samenwerkingsverband van verschillende natuurorganisa ties die draagvlak willen creëren voor de wolf. „Het dier loopt daar mogelijk nog ergens rond, maar kan net zo goed al vertrokken zijn", zegt ze. „Hoe dan ook lijkt het ons beter dat hij niet wordt opgejaagd." Zondagavond stuurde Van der Sluis haar foto's naar Wolven in Waar het dier nu is, weten we niet. We hopen meer sporen te vinden Nederland. Binnen vijf minuten volgde een reactie. „Het kon inder daad een wolf zijn, schreef iemand opgetogen. Vervolgens bogen meerdere experts zich over de foto. Ook mensen van het Lupus Institut in Duitsland. Gisteren kwam de be vestiging. Alle experts zijn het eens, het is de eerste wolf die zich weer laat zien op de Veluwe." Gekkenhuis Leo Linnartz van Wolven in Neder land zegt dat de foto's gedeeld zijn met minstens tien kenners in Ne derland en twee 'absolute experts' uit Duitsland. „Bij ons was het meteen gekkenhuis: een wolf op de plek waar je 'm het liefst ziet: de Veluwe, een droomlocatie. Waar in principe ruimte is voor vijf roedels en bomvol wilde zwijnen, edel- en damherten. De foto's lieten geluk kig geen ruimte over voor twijfel. Vachttekening en schofthoogte klopten: het is een wolf." Het dier is volgens Linnartz waarschijnlijk via Drenthe of Over ijssel Nederland binnengekomen. De aan Nederland grenzende deel staat Nedersaksen ligt op een dag lopen. Rivier en autosnelwegen vormen volgens de wolvenexpert geen probleem. „Ze kunnen zwem men, maar ze zijn in principe veel slimmer. Net als mensen nemen ze gewoon de brug. Waar het dier nu is, weten we niet. We hopen meer sporen te vinden. Dat kan dan meer zeggen over de afgelegde route." vrijdag 20 oktober 2017 GO Koeweit Raqqa SYRIË Bagdad IRAK SAOEDI-ARABIË Koeweit -stad Zonder onze peut geen missie tegen IS II Luchtmachtgeneraal Dennis Luyt TURKIJE Nederland c op schaal IRAN Er loopt een wolf rond op de Veluwe. Waar precies is niet bekendgemaakt, maar hij is afgelopen zondag gespot én op beeld vastgelegd. Judah Bolink Apeldoorn De wolf leek te poseren voor de camera, foto karin van der skluis Leo Linnartz, Wolven in Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4