h i 3 In designbroeinest Eindhoven barst morgen de Dutch Design Week weer los. Na vijftien edities 'DDW' is het tijd voor een overzicht: vijftien ontwerpen die in Eindhoven zijn geboren en nu gemeengoed zijn. 2005 Kandelaar Tallow, volledig van kaarsvet 2016 Het werk van Maarten Baas 2006 Revolutionair buitentapijt 2007 Stormparaplu blijft heel 2002 Domoor, guitige drinkbeker 2009 Raindrop hangt nu in vele tuinen - 2004 Dierenbordjes van Jongerius 2015 Hetvissenleer van Nienke Hoogvliet 2010 Piet Hein Eek vrijdag 20 oktober 2017 GO Kandelaar Tallow is voor bezoekers in en rond de fabriek van Piet Hein Eek, op het oude Philipsterrein Strijp-R, al jarenlang een populair souvenir tijdens DDW. Ontwerpers Tineke Beunders en Nathan Wierink (met een studio op het terrein van Eek) ont wikkelden de volledig uit kaarsvet bestaande kan delaar al in hun tweede studiejaar aan de Design Academy en hij is nog altijd in eigen productie. Hij was in 2016 am bassadeur van de Dutch Design Week. Dat jaar stond het maakproces centraal. Zijn tentoonstelling 'Maarten Baas makes time' was een van de hoogtepunten van de 15de editie van de de- signweek. De voorma lige student van de Design Academy won in 2009 een Dutch Design Award met zijn beroemde klokkense- rie Real Time. In de Kazerne is dit jaar zijn installatie May I have your attention please? te zien. Hij won hier een Milano Design Award mee. Zijn Clay Furniture kreeg in 2013 landelijke bekendheid dankzij gebruik in het tv-programma Zomer gasten. Tapijt voor buiten? Dat was in 2006 revolutionair. In die tijd borgen we onze kunststof tuinset na gebruik snel op in het schuurtje. Carpet Sign sleepte er een finaleplek voor de Dutch Design Awards mee in de wacht. Inmiddels zijn buiten meubels - en ook bui tentapijt - in trek bij mensen die 's zomers in de tuin graag een verlengde huiskamer inrichten. Al tien jaar staat paraplu- merk Senz bekend om de stormparaplu, die in dit regenachtige land goed van pas komt. Het oer sterke regenscherm won een Public Dutch Design Award in 2007. Dit jaar is het volgens de oprichters tijd voor een volgende stap: de modewereld in. Het merk produceert nu ook tassen en sjaals. BAKERMAT EINDHOVEN Domoor, de guitige beker met grote oren is één van Richard Huttens bekend ste ontwerpen. Meer dan honderdduizend kinderen (waaronder onze prinses jes) dronken uit dit functio nele designobject, nu in collectie bij Gispen. Hutten woont en werkt dan wel in Rotterdam, ooit studeerde hij aan wat nu Design Academy Eindhoven is. Hij hoort tot de lichting ontwerpers die Dutch De sign begin jaren negentig op de kaart zette. Andere Dutch Designers zijn Hella Jongerius, Marcel Wan ders en Droog Design. Renske Schriemer en Suzanne Dijkstra Bas van der Veer studeerde in 2009 af met 'A drop of water'. Tuinpottenmerk Elho nam de prijswinnende regenton met inge bouwde gieter in productie, doopte het 'Raindrop' en het is nog altijd een gewild product. De Raindrop hangt inmiddels te pronken in vele tui nen. Er is ook een Raindrop mini voor kleine tuin of balkon en volgend jaar komt er een versie 2.0. We denken bij Hella Jongerius vooral aan de vazen die ze ontwierp voor Ikea. In 2004 veroverde ze veel harten met een serie bordjes met schattige dieren. In die tijd was Jongerius bovendien hoofd van de afdeling Living/Atelier aan de Design Academy in Eind hoven. Eerder werkte ze aan de academie als do cent, nog veel eerder stu deerde ze er zelf. Time Ma gazine noemde Design Academy begin jaren nul voor het eerst 'School of Cool'. Internationaal kijkt iedereen mee naar het ontwerpsucces dat er vandaan kwam en komt. Bezoekers van de afstu- deerpresentatie van de Design Academy konden er in 2015 hun ogen (en vingers) niet van afhouden: vissenleer, gemaakt van zalmhuid. Ontwerper Nienke Hoogvliet ziet in algen en vissenleer een alternatief voor milieube lastende materialen als viscose. Inmiddels zien steeds meer ontwerpers heil in vissenleer. Hoogvliets werk is dit jaar te zien in het Klokgebouw. Bij Yksi expo zijn veel experimenten te zien met duurzame en vernieu wende materialen. Zonder een bezoek aan de fabriek van Piet is een dagje Dutch Design Week niet compleet. Dat is niet altijd zo ge weest. De veelzijdige en eigenwijze ontwer per en sloophoutko ning Piet Hein Eek trok in 2010 in de voormalige Philipsfa- briek aan de Halve maanstraat. Zijn meu bels van losse (ge kleurde) stukken sloophout werden een daverend succes en zijn inmiddels veel vuldig gekopieerd. Eek gebruikt ook an dere materialen. Vorig jaar presenteerde hij voor Ikea een collec tie van staal en rotan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47