Veel mooier dan Annabelle O 2 ROMKE VAN DE KAA Column Geen enkele schapenkop verkleurt in de herfst naar lelijk bruin ee, het is geen scheldwoord: schapenkop. Het is een veelgebruikte naam voor de pluimhortensia, Hydrangea paniculata. Dat is die hortensia met kegelvormige bloemen die qua vorm aan een schaapskop doen denken en op het ogenblik zo spectaculair verkleuren naar wijnrood. Elke keer als ik langs een voortuin met pluimhortensia's fiets denk ik: zou ik nu de enige zijn die ziet dat die schapenkop stukken mooier is dan allemansvriendin Annabelle? crèmewit, de ander groen. Een zomer lang zijn ze even aantrekkelijk, al vind ik de kegels van de pluimhortensia interes santer dan de kadetten van Annabelle. Maar daarna, bij het invallen van de herfst, worden de verschillen drama tisch: terwijl Annabelle in een paar weken tijd van roomwit in diarree- kleurig verandert, ver kleuren de schapenkop pen eerst naar roze en daarna naar diep wijnrood, waardoor hun sei zoen eindeloos voortduurt. Ja, ik ken de mantra van de bruin-is-ook-mooibrigade, maar als je de twee hortensia's naast elkaar ziet, kun je dat niet met een uitgestreken gezicht volhouden. Terug naar de schapenkop, zou ik zeggen, want die maakte deel uit van de ruggengraat van veel tuinen voordat Annabelle debuteerde. Nu moet ik mijn pleidooi wel wat nuanceren; niet alle (meer dan veertig) verkrijgbare variëtei ten van Hydrangea paniculata verkleuren in het najaar even spectaculair. Maar lelijk bruin wordt er geen enkele. Pluimhortensia's zijn er in ver schillende maten. Dat maakt ze geschikt voor veel tuinen, maar ook voor kuipen en bakken. Een van de kleinste is Dart's Little Dot, een struikje dat niet hoger wordt dan 8o centimeter. Een grote jongen is Limelight, die met gemak 4 a 5 meter hoog kan worden. Dat wil zeggen: als je de struik niet snoeit. Snoei je hem elk jaar tot zo'n 20 centimeter boven de grond, dan wordt hij niet hoger dan 1,5 meter. Limelight is de bekendste va riëteit, met bloemen die eerst crèmekleurig zijn met een vleugje groen, en die in de herfst naar donkerroze verkleuren. Razend populair, en te recht. Geselecteerd in Boskoop, door Pieter Zwij- nenburg die de struik patenteerde en nu van de royalty's kan rentenieren. Maar de mooiste herfstkleuren vind je bij Pink Diamond, Phantom en Pinky, met bloemplui- men die naar wijnrood verkleuren. Spectaculair in grote bloemstukken. Pas tegen Kerstmis ver andert de kleur in doorzichtig perkament. Alle variëteiten van de pluimhortensia zijn goed winterhard. Ze stellen weinig eisen aan de grond, maar zijn niet dol op kalk. Ze bloeien op het een jarige hout, en daardoor ook gegarandeerd na een strenge winter. Snoeien is een kwestie van smaak. En van ruimte. Hoe harder gesnoeid, hoe kleiner de struik en hoe groter de bloemen. Maar wie de ruimte heeft, kan zijn pluimhorten sia rustig tot een flinke struik laten uitgroeien. En bedenk: hoe groter de bloemen, hoe sneller ze na een onweersbui op de grond liggen. BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN 2011 Afgedankte koelkast wordt 'Endless chair' 2014 Upcycling met Karpet Re-Vive - 2003 Het gemak van AH to go <3 2012 Een kast als een naaidoos 2008 Speelse auto's van Floris Hovers 2013 Crystal van Daan Roosegaarde vrijdag 20 oktober 2017 GO Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum Ze beginnen ongeveer tegelijk te bloeien, de pluimhortensia en hortensia Annabelle. De een Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl Vergaap je met Inspirational Interiors aan de mooiste interna tionale huizen. (Terra, 49,50) En de aller mooiste vakantie huizen ter wereld staan in The perfect holiday homes. (Lannoo, 34,99) PANNENMDAC Pannenkoekdag geeft je een nieuwe kijk op pannenkoeken. (Kosmos, 17,50) 8 Dirk Vander Kooij is bijna meer uitvinder dan ont werper. Kom maar eens op het idee om met behulp van 2D- en 3D-robots meubels te maken van afgedankte koelkasten. Met deze techniek maakte hij ook zijn Endless Chair, waarmee hij de Dutch De sign Award in 2011 won in de categorie Vrije Vormge ving. Zijn werk geldt stee vast als vooruitstrevend en geeft antwoord op proble men van deze tijd. Inmid dels werkt hij samen met zijn vader en zijn broer. VanderKooijs werk is op genomen in de collecties van verschillende musea en twee van zijn Chubby Chairs staan bij koning Wil- lem-Alexander thuis. Toen de ontwerpers van Studio rENs hun karpet Re-Vive in 2014 presenteerden, was upcycling nog nieuw. Inmiddels is het veel normaler om van bestaande pro ducten iets nieuws en mooiers te maken. Kleur speelt vaak de hoofdrol in het werk van dit in Eindhoven gestationeerde ontwerpduo. Dit jaar presenteren ze op de Dutch Design Week een kleurenstudie in samenwerking met beddenproducent Auping. Tegenwoordig rennen we gedachte loos een AH to go binnen om een verge ten pak melk of een belegd broodje te kopen. Dat was in 2003 wel anders. Het concept voor een 'gemakswinkel' voor Ahold was destijds opzienbarend en vernieuwend. Vandaar dat het idee van ontwerpgroep SVT in 2003 de finale haalde van de Dutch Design Awards, de Gouden Kalveren voor design, in de categorie Habitat. A M Eindhoven brengt en bracht grote designers voort, zoals Kiki van Eijk. Zij vormt (zakelijk en privé) een duo met ontwerper Joost van Bleiswijk. Knutselen en experimente ren vormt de basis voor hun succesvolle werk. De olmenhouten Sewing Box is een kast die oogt, opent en sluit als een ouderwetse naaidoos. Kiki van Eijk ontwerpt ook voor grote merken als Hermès en Nodus. Floris Hovers studeerde in 2004 af aan de Design Academy en werd meteen succesvol als zelfstandig ontwerper. Zijn Archetoys zijn kenmerkend voor de speelse manier waarop hij werkt. Jarenlang presen teerde hij zijn (nieuwste modellen) auto's tijdens DDW. De houten auto's zijn inmiddels opgenomen in de collectie van het Itali aanse merk Magis en kregen een vaste plek in de collectie van het Stede lijk Museum in Amsterdam. Op deze editie van de DDW is zijn werk te zien bij ontwerplabel Vij5, in het Klokgebouw en bij meubelmerk Vrienden. Daan Roosegaarde wil de wereld duur zamer maken en mensen verbinden. Installatie Crystal, gepresenteerd tijdens DDW 2013, is een goed voorbeeld van dat laatste. Duizenden kristallen lichtten op als ze werden aange raakt. Mensen konden ermee spelen en hun 'verhalen van licht' met elkaar delen. Social designer Roosegaarde is in middels een grote naam in de wereld van innovatief design. Tijdens zijn optreden in Zomergasten in 2013 gaf hij de kijker zijn blik op de toe komst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46