u Elk EU-land zijn asielzoekers Commando's schieten voorlopig niet met scherp 3 Staatssecretaris Van Rijn erkent gerommel met meetmethode nicotine sjoemel nu ook." Het Openbaar Mi nisterie besluit later dit jaar of het de tabaksproducenten gaat vervolgen. Sigarettenrook mag nu maximaal to milligram teer, t milligram nico tine en ïo milligram koolmonoxide bevatten. Sinds begin jaren 8o be staan er sigaretten met minuscule gaatjes in het filterpapier. Eind augustus waarschuwde het Rijks instituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) ook al voor de fouten in de meetmethode. Van Rijn pleit voor gebruik van een Canadese meetmethode, die het menselijke rookgedrag veel beter benadert. De gaatjes in het filter worden bij deze methode dichtge plakt met tape, en het inhaleren is dieper en frequenter. Rookvrije samenleving Evaluatie van de Europese tabaks- regels laat nog wel een paar jaar op zich wachten, maar dat vindt Van Rijn veel te lang duren. 30 procent van alle sterfgevallen bij kanker is te herleiden tot roken: per jaar 12.000 mensen. „Roken is dodelijk", zegt Van Rijn. „Natuurlijk moet iedereen eigen keuzes maken, maar als het aan mij ligt gaan we in Nederland zo snel mogelijk richting een rookvrije samenleving." Europa moet korte metten maken met misleidende metingen, zodat rokers echt weten hoeveel schadelijke stoffen ze binnenkrijgen. Dat schrijft staatssecretaris Martin van Rijn aan de Europese Commissie. Met zijn brief aan de Europese Commissie erkent staatssecretaris Martin van Rijn van Volksgezond heid openlijk het bestaan van de sjoemelsigaret. Onder meer KWF Kankerbestrijding deed eerder dit jaar aangifte wegens 'zware mishan deling met de dood tot gevolg' tegen vier grote tabaksproducenten, van wege de sigaret-met-filtergaatjes. In de media is die de sjoemelsigaret gaan heten. „We hebben eerder al gepleit voor een andere meetmethode", zegt Van Rijn. „Die kwam er toen niet. Nu blijkt uit nieuw onderzoek dat de waarden van schadelijke stoffen veel hoger uitkomen dan de normen. Dat vind ik gewoon niet goed." De door Brussel voorgeschreven methode, die nu bepaalt hoeveel teer, Zo werkt het nicotine en koolmonoxide er in een sigaret mag zitten, deugt niet. Kleine gaatjes in sigaretten zouden de hoe veelheid teer en nicotine die rokers binnenkrijgen, moeten verlagen, maar in werkelijkheid knijpt de roker met mond en vingers een deel van die gaatjes dicht. Officiële testappa ratuur houdt geen rekening met dat dichtknijpen door mond en vingers. Daarom moet deze meetwijze zo snel mogelijk op de schop, meldt Van Rijn in een brief aan eurocommissaris Andriukaitis. Nederland kan niet op eigen houtje de regels veranderen. De tabaksindustrie zou al jaren op de hoogte zijn van het feit dat rokers meer schadelijke stoffen binnenkrij gen dan nu wordt gemeten en op de pakjes staat. Ook inhaleren rokers dieper dan de testapparatuur nu doet, om toch aan hun nicotinebehoefte te voldoen. „Dit is een ongelooflijke steun in de rug", zegt advocaat Bénédicte Ficq, die KWF en andere aangevers verte genwoordigt in hun strafzaak tegen de tabaksfabrikanten. „De tabaks industrie verschuilt zich altijd achter de rug van de overheid, maar dat pleit ze strafrechtelijk niet vrij. Zij weten dit immers allang, niemand heeft ze verplicht gaatjes in de sigaretten te maken. De overheid erkent het ge- Waarden van schadelijke stoffen zijn veel hoger dan de norm Met dat ferme standpunt nemen de asielspecialisten uit het Euro pese Parlement een flink voor schot op de asieldiscussie onder de EU-lidstaten. Zij beperkten zich gisteren op een tweedaagse top in Brussel tot de 'externe' aspecten van hun vluchtelingenbeleid: een bak geld voor landen in Afrika en het Midden-Oosten zodat ze hun vluchtelingen daar houden. Een nieuw asielbeleid schuiven ze door naar volgend jaar. En van die zak geld is ook nog niet veel ge stort: 175 miljoen euro op een afge sproken bedrag van 1,8 miljard, al dus Commissievoorzitter Juncker. Brussel wil al een tijd af van 'Dublin', het geldende asielbeleid dat voorschrijft dat vluchtelingen asiel aanvragen in het land van aankomst. De afgelopen paar jaar hield dat in dat Italië en Grieken land met de gebakken peren zaten, en moeilijk bereikbare landen in het noorden geen fluit hoefden te t Pogingen om 100.000asielzoekers te verdelen, draaiden uit op een fiasco doen. Pogingen van Brussel om een kleine 100.000 asielzoekers uit Griekenland en Italië over de rest van Europa te verspreiden, draai den uit op een fiasco. Polen en Hongarije namen nul asielzoekers op, Tsjechië en Slowakije een handjevol. Brussel moest naar de rechter om ze te dwingen. Brus selse voorstellen om tot een per manente spreiding te komen, zijn veel voorzichtiger. Van dwang is geen sprake, landen die meedoen mogen wel rekenen op steun. Volgens de Zweedse liberale Cecilia Wikström is het heel be langrijk dat landen van aankomst veel beter dan tot nu toe hun bui tengrenzen bewaken en zorgen voor een veel betere registratie van wie aankomt. Dat schrijft minister Klaas Dijkhoff van Defensie in een brief aan de Tweede Kamer. Het oefenen met scherpe mu nitie werd eerder dit jaar stilge legd, naar aanleiding van het dodelijke schietongeluk in Os- sendrecht op 22 maart 2016. Daarbij kwam een instructeur om het leven. Uit een rapport van de Onderzoeksraad voor de Veiligheid bleek dat de omstan digheden waarin het Korps Commandotroepen trainde al lesbehalve veilig waren. Er moet nu een 'schiethuis' komen waar wél aan alle veilig heidseisen wordt voldaan. De verwachting is dat Defensie die oefenfaciliteit in 2020 in gebruik kan nemen. Tot die tijd moet er een tijdelijke schietbaan komen op de kazerne in Roosendaal. Ook zijn instructeurs die zelf onvoldoende getraind bleken in middels bijgeschoold. Direct na het ongeval in Ossendrecht be gon Defensie een intern onder zoek naar het ongeval. Dat is naar verwachting eind november ge reed. vrijdag 20 oktober 2017 Het strand van Scheve- ningen liep gisteren vol met mensen die kwamen genieten van 21 graden Celsius eind oktober. Heel verstandig, want vanaf vandaag ver andert die hete herfst in een échte herfst. 'Maak einde aan sjoemelsigaret' Edwin van der Aa Victor Schildkamp Den Haag Kleine gaatjes niet afgedekt bij rookstoffentest... ...maar wel bij het roken. Staatssecretaris Martin van Rijn Alle EU-lidstaten moeten ver plicht een nader te bepalen aantal asielzoekers opnemen. Wie dat weigert, moet worden gekort op zijn Europese steun. Frans Boogaard Brussel DEN HAAG Het Korps Com mandotroepen schiet in elk geval tot het einde van dit jaar niet met scherp tijdens bijzon dere trainingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3