WIM HOFMAN Koch ZEELAND 11 Kloosterboer bouwt in Lelystad KERNCENTRALE KORTSLUITING Door een kortsluiting in een schakelkast in het niet- nucleaire deel lag de kerncentrale in Borssele van dinsdag tot gisterochtend stil. In Lelystad is de bouw van een nieuw vrieshuis voor logistiek dienstverlener Kloosterboer be gonnen. Kloosterboer, een belangrijke speler in de haven van Vlissin- gen, bouwt het onder meer voor frietfabrikant McCain. Het vries huis krijgt een capaciteit van 40.000 pallets. Het moet eind 2018 in bedrijf gaan. Kloosterboer en McCain wer ken al geruime tijd samen in het Franse Harnes, op de Rotter damse Maasvlakte (Coolport) en in Vlissingen. Het vrieshuis in Lelystad komt vlakbij een fa briek van McCain te staan. Daar mee vervolmaakt Kloosterboer de opslagcapaciteit van McCain voor de Noord-Europese markt. Nu worden de diepgevroren producten op vier verschillende locaties opgeslagen. De bunde ling in Lelystad bespaart McCain 6.000 transporten en 420.000 kilometer per jaar. Daardoor gaat per jaar 386 ton CO2 minder de lucht in. Het vrieshuis levert 50 arbeidsplaatsen op. Ik was net op reis, toen ik hoorde dat Henk Koch dood was. Ik heb hem goed gekend. In maart 1971 werd ik zijn rechterhand bij de Zeeuwse Cultu rele Raad. Hij was in januari van dat jaar benoemd. Dat ging niet zomaar, want er was een handtekening van de Commis saris van de Koningin nodig. Henk werd aangeraden voordat hij naar de commis saris ging, een kam door zijn rossige hoofd- en baardharen te halen. Hij had wel een voordeel: hij was een Zeeuw: hij kwam oorspronkelijk uit Goes. Hij viel met zijn neus in de boter. Kunstenaars hadden het kantoor aan de Dam bezet en eisten meer aandacht. Henk had een zwak voor beeldende kunst en wist een en ander op te lossen. Hij zorgde er even later voor dat er docu mentatie kwam van kunstenaars, begon een reeks tentoonstellingen en stichtte de Kunstuitleen. Maar toen we samen een eerste be leidsnota schreven, zette hij als belang rijkste punt bovenaan: informatiever schaffing. Er moest meer aandacht naar het toen nog versplinterde bibliotheek werk en er moest een regionale omroep opgericht worden. De culturele raad werd vooral door hem een openbaar werkend adviesorgaan en wist mensen uit alle hoeken en gaten van Zeeland bij het Provinciale cultuurbeleid te betrek ken. Henk werkte hard. Ik ken weinig mensen die zo goed, duidelijk en snel adviezen, nota's en brieven konden schrijven als hij. We zaten dikwijls te genover elkaar aan onze grijze metalen bureaus. Henk schreef graag dingen met zijn schrijfmachine en ik zag hoe gecon centreerd hij werkte. Soms stopte hij en rolde dan een Javaanse Jongen. Dat was een van de momenten waarop hij na dacht. Daarna tikte hij weer ijverig ver der en dan grinnikte hij soms als hij een adequate formulering had gevonden. De brieven werden netjes overgetikt door bij voorbeeld Joke Bom, op briefpapier ontworpen door Willem Buijs. Henk ondertekende zo'n brief met: H.W.A.Koch en dan zette hij er met zijn vulpen een kronkeltje bij. Ik heb veel van hem geleerd. Onder andere over politiek en de traagheid van ambtelijke molens. Hij was geen lid van een politieke partij. Hij las veel en was erg geïnteresseerd in kunst Ik ben hem altijd dankbaar geweest dat hij me naar Zeeland heeft teruggehaald. De kerncentrale is twee dagen uit bedrijf geweest na een storing in een schakelkast. Precies hetzelfde euvel deed zich twee maanden te rug voor toen de kerncentrale na een extra lange onderhoudsstop werd opgestart. Een minuscuul draadje in de zelfde elektrische schakelkast blijkt de boosdoener. Met het blote oog is het draadje amper te zien. In juli bleek dezelfde kast de oorzaak van een storing. Door de kortsluiting werd dit keer de watertoevoer naar één van de twee stoomgeneratoren afgesloten. De veiligheidssystemen van de kerncentrale detecteerden de mi nieme afwijking, waarna de kern reactor automatisch werd stilgezet. Dat is veilig gebeurd, meldt naast EPZ ook de nucleaire toezichthou der Autoriteit Nucleaire Veiligheid en Stralingsbescherming. Het reac torbeveiligingssysteem hoefde zelf niet in te grijpen. Volgens een woordvoerder van EPZ, de exploitant van de kerncen trale, leek het mankement in juli te zijn verholpen. Toen is de print plaat waar de aansluitpennetjes op vastzitten, volledig vervangen. Op één van de koperen pennetjes is echter een klein zwart elektrisch draadje blijven hangen. Dat is zo dun dat het nauwelijks tot niet met het blote oog te zien is. Twee maan den lang bleek dat draadje onge vaarlijk. Tot dinsdagmiddag drie uur. Het draadje zorgde voor kort sluiting. EPZ zoekt uit hoe dat kon gebeuren. De boosdoener, een elektrisch draadje, is met het blote oog niet eens te zien In fabrieken kan kortsluiting ont staan, maar in een kerncentrale leidt dat meteen tot een rigoureuze ingreep. Veiligheid gaat voor alles bij EPZ. Daarom zijn de detectie systemen zo ingesteld dat de kern reactor bij de minste of geringe af wijking automatisch wordt afge schakeld. Dat gebeurde dinsdag dus opnieuw. EPZ kon de kerncentrale na reparatie in de schakelkast niet direct opstarten omdat er twee on- derhoudsklussen aan de gang wa ren. Daarom kwam de kerncentrale pas gisterochtend weer in bedrijf. Door de storing kon EPZ twee dagen lang geen stroom leveren. Hoeveel geld de dochtermaat schappij van energiebedrijf PZEM misloopt, wil EPZ vanuit concur- rentieoverwegingen niet kwijt. Antikernenergie-organisatie Laka schat het op een paar ton. INCIDENTEN vrijdag 20 oktober 2017 Frank Balkenende Lelystad De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Storing zit in een minuscuul draadje Frank Balkenende Borssele Het draadje op het rechter koperen pennetje is de boosdoener, fotoepz Elk veiligheidsincident in de Borsselse kerncen trale, hoe klein ook, moet worden gemeld bij de nucleaire toezicht houder ANVS. In de nu cleaire industrie geldt sinds 1990 de zogehe ten INES-schaal als maatstaf voor storingen en incidenten. Deze schaal duidt de ernst van storingen in nucle aire installaties aan. Zo staat INES-0 voor inci dent dat niet relevant is voor de veiligheid in en buiten de kerncentrale. INES-4 is een ernstig in cident. INES-7 staat aan de top van de schaal: een zeer ernstig onge val. De kernramp in het Japanse Fukushumi die in 2011 na een zeebe ving optrad, is inge schaald op INES-7. Dit jaar deden zich in de kerncentrale in Borssele drie inciden ten voor. Ze zijn alle drie als INES-0 aange merkt. 12 juli: De reactor wordt afgeschakeld doordat de turbine hapert bij op start na de onderhouds- top. Veroorzaakt door een storing in een scha kelkast. 2 augustus: Bij een re guliere controle van de boorzuurconcentratie van de kerninundatie- voorraadtanks blijkt dat de concentratie van het boorzuur niet aan de vereiste technische specificaties voldoet. De kerncentrale kan nadat de boor zuurconcentratie is ver hoogd worden opge start. 17 oktober: Storing in dezelfde schakelkast als 12 juli. Daardoor wordt de watertoevoer naar één van de twee stoom generatoren afgesloten. De reactor schakelt zich automatisch uit. Na twee dagen kan de kerncentrale weer wor den opgestart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 39