Veel ongewis in de Vlissingse begroting O 6 Gunstigere regels voor woningeigenaren Belastingen 2018 BMitii Het merendeel van de huizen in de gemeente Veere is een koopwo ning. „Dat is voor ons een uitda ging", zegt wethouder Chris Maas. „Hoe krijgen we die energiezuini ger of levensloopbestendig? Je kunt de woningbezitter niet dwingen. Wel stimuleren." Om huiseigenaren te motiveren maatregelen te nemen, is eind 2014 een regeling in het leven geroepen; een lening van maximaal 15.000 euro met één procent rente en een looptijd van tien jaar. Nu blijkt een aantal voorwaarden - zoals het mi nimum leenbedrag, bouwjaar en een bepaalde WOZ-waarde - niet langer te voldoen volgens Maas. „Dat hoorden we in gesprekken met architecten, aannemers en het Bouwloket Zeeland." Reden voor Veere om de regeling onder de loep te nemen. Het mini- We kunnen de woningbezitter niet dwingen, wel stimuleren mum leenbedrag is verlaagd van 5.000 euro naar 3.000 euro. De WOZ-waarde van maximaal twee ton is losgelaten en het bouwjaar van de woning is ook niet langer maatgevend. Ook huizen met een bouwjaar na 1980 komen nu in aan merking. Het maximum leenbe drag blijft 15.000 euro. Het geld is alleen bedoeld om een huis ener- gieneutraler of toekomstbestendig te maken. Géén nieuwe keuken, wél een aanbouw op de begane grond met slaapkamer en douche. Maas: „We verwachten nu een grotere toestroom. Op dit moment zit er ruim 180.000 euro in het potje. Per jaar stoppen we daar on geveer een ton bij. Maar wat eruit gaat, vloeit weer terug." Het Stimuleringsfonds Volks huisvesting Nederlandse Gemeen ten in Hoevelaken voert de regie over de Stimuleringsregeling. Maas: „Die doet ook een financiële toets. Van de 39 aanvragen tot nu toe, waarvan 16 dit jaar, zijn er 29 toegekend en vier in behandeling. Een aantal aanvragers heeft zich te ruggetrokken." Het geld is gebruikt voor zonne panelen, kozijnen en HR-glas, een HR-ketel of warmtepomp en wo ninguitbreiding. De aanvragen kwamen uit Westkapelle (11), Veere (5), Domburg (3), Koudekerke (5), Serooskerke (5), Oostkapelle (3), Vrouwenpolder (3), Aagtekerke (1), Biggekerke (1), Zoutelande (1) en Grijpskerke (1). Het college schrijft aan de raad: „We ontkomen er niet aan voort te gaan op de ingeslagen weg van be zuinigingen." Die weg duurt nog tot 2029. Volgend jaar bezuinigt de gemeente 1,4 miljoen. In 2019 is die jaarlijkse bezuiniging opgelopen tot 1,9 miljoen euro. Er is echter nog veel ongewis in de begroting. De algemene reserve, de spaarpot waarmee een ge meente financiële tegenvallers kan oplossen en extra investeringen zou kunnen doen, staat eind dit jaar in Vlissingen 160 miljoen euro in het rood. Daarbij heeft de gemeente voor 212 miljoen euro langlopende schulden. Daar heeft de gemeente geen op lossing voor. De verkoop van bouwgrond in het Scheldekwartier levert bij lange na niet genoeg op. Daarom vraagt Vlissingen het Rijk om een meerjarige extra uitkering uit het Gemeentefonds. Voor 2018 wordt, voor het vierde jaar, om een eenmalige artikel 12-uitkering ver zocht. De meerjarenbegroting in Vlis singen is inmiddels sluitend, maar zonder oplossing voor het enorme tekort op de algemene reserve. Moet de gemeente daar toch op af lossen, dan heeft Vlissingen nog voor vele jaren fiks geldtekort. Schiet het Rijk te hulp, dan kan Vlissingen de komende jaren 3,1 miljoen euro per jaar overhouden op het gemeentebudget om de schulden af te lossen. De algemene reserve is 160 miljoen euro negatief, de schuld staat op 212 miljoen euro Volgend jaar meldt de artikel 12- inspecteur hoeveel van die nega tieve algemene reserve de ge meente zelf moet vinden. Het is ook nog niet bekend hoe veel de gemeente de komende jaren kwijt is aan het beheer van wegen, groen, openbare verlichting en ci viele kunstwerken, zoals bruggen, kades, steigers en tunnels. De ge meente bediscussieert met de arti kel 12-inspecteur wat minimaal be heer en onderhoud moet kosten. Dat moet ook nog worden uitge zocht voor de gemeentelijke ac commodaties en de havenkades. Daarnaast moet met de financi ële inspecteur worden bepaald hoe veel geld er nodig is om het achter stallige onderhoud in de gemeente weg te werken. Dat is een vereiste voor de artikel 12-status. De gemeenteraad bespreekt de begroting in de vergadering van donderdag 26 oktober. STIJGINGEN IN DE REGIO Fotoworkshop Concert Promotie MIJN DORP, MIJN STAD vrijdag 20 oktober 2017 WA Veere stopt geld in verduurzaming Via een lening met lage rente wil de gemeente Veere huizenbezit ters verleiden hun woning ener giezuinig en/of levensloopbe- stendig te maken. De regeling is aangepast en voor een bredere groep opengesteld. Wat kan de Veerenaar al dan niet met dat geld doen? Annemarie Zevenbergen Domburg -Chris Maas 'Vastbesloten' en 'gestaag' zijn de woorden die het college van Vlissingen gebruikt bij de begro ting voor 2018. De gemeente strijdt verbeten verder tegen het huizenhoge geldtekort. Claudia Sondervan Vlissingen OZB +6,45 (voorlopig) Lijkbezorging +6,7 Riool, eigenaar +0,9 Riool, gebruiker +2,38 Afvalstoffen - 5,3 Hond +1,7 Forensen +1,7 Precario +1,7 Haven +1,7 Toeristen 0 VLISSINGEN Museum de Schel- dewerf en fotograaf Karin den Boer ver zorgen morgen een fotoworkshop in Vlissingen. De workshop wordt ge houden in de hallen van de Machinefa briek die normaal niet voor publiek toegankelijk zijn. De gemaakte foto's worden na afloop besproken in het museum Schelde- werf. Kosten bedra gen 37,50 euro, in clusief entree mu seum, koffie en thee. Meer informatie op museumschelde- werf.nl en karinden- boer.nl. ARNEMUIDEN Organist Evert van de Veen geeft mor gen een concert in de Gereformeerde Kerk in Arnemuiden. Het concert staat in het teken van 500 jaar Reformatie. Van de Veen speelt bewerkingen van koralen die Luther zelf schreef of veel voor hem beteken den, zoals compo sities van J.S. Bach, F. Mendelssohn - Bartholdi, M. Reger Het concert begint om 20.00 uur, en tree bedraagt zes euro. KOUDEKERKE Gudrun Reijnierse uit Koudekerke is op 17 oktober ge promoveerd aan de Universiteit van Amsterdam. In haar proefschrift ging zij in op de effecten van metaforen in taalgebruik. Ze is oud-leerling van het CSW Wal cheren. VOGELTENTOONSTELLING ARNEMUIDEN Meer dan 1.200 vogels zijn aanwezig op de Internationale Vogeltentoonstelling Zanglust in Arnemuiden. Gisteren was de officiële opening door de districtsvoorzitter van de NBvV regio Zeeland, L. Quist. Er zijn kanaries, parkie ten, tropische en Europese vogels te zien. De tentoonstel ling is georganiseerd door Vogelvereniging Zanglust en is nog te zien aan de Radermacherstraat 32 in Arnemuiden op vrijdag van 10.00 tot 22.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. FOTO LEX DE MEESTER ARNEMUIDEN De Arne, Raderma cherstraat 32, 10.00-22.00 uur- Internationale vo geltentoonstelling; Centrum, 12.00- 17.00 uur - Week markt MIDDELBURG Het koffiehuis, Oos- terscheldestraat 1, 09.30-11.30 uur- Hans Pape geeft uitleg over vogels; Grote Sternstraat 97,10.00-18.00 uur - Viering 20-jarig jubileum huidverbe- teringsinstituut Mi- lica Lazarova met demonstratie hy- perpigmentatie be handeling; ZB, Kousteensedijk 7,10.15-11.30 uur- Taalcafé; Galerie Gerritse, Londense- kaai 19,13.00-17.00 uur -Tentoonstelling Nel Douma en Ina Sponselee; Zeeuws Museum, 13.30 uur - Familierondleiding Griezelen in het mu seum; Kruitmolen- laan 125,19.00- 22.00 uur-Jeugd- café voor jongeren van 12-18 jaar; Café Schuttershof, 19.00 uur - Hrieps Pre Party met be kendmaking pro gramma Hrieps 2018 OOSTKAPELLE Sportzaal De Halve Maan, 09.45-11.15 uur - Badmintonnen voor 50+; Duinvliet- weg 6,13.00-13.30 uur - Activiteit Een kijkje achter de schermen van het zee-aquarium bij Terra Maris; 13.00, 14.00 en 15.00 uur - Rondleiding zol dergeheimen bij Terra Maris; 14.00- 16.00 uur - Activi teit Van pulp tot pa pier RITTHEM Klein Theater de Verwachting, 20.15 uur - Cabaretshow Emilo Guzman VLISSINGEN Spuistraat en Lange Zelke, 08.00 -16.00 uur - Week markt; De Piek, Hel- lebardierstraat 13, 21.00 uur - Optre den Bob Marley tri- bute-band Rootsri- ders WESTKAPELLE Noordstraat, 16.00- 21.00 uur- Noordse Herfst- markt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 34