Oudere WW'er blijft aan de kant staan Belgisch duo steelt paard 4 WEG VAN JOU OOGST LOF Een verrassend leuke romcom die je verliefd laat worden op Zeeuws- Vlaanderen. De filmkenners zijn enthousiast over 'Weg van jou'. Katja Herbers als Evi in 'Weg van jou', foto dutch filmworks 'Weg van jou gaat records breken' 'eg van jou' krijgt een warme ont vangst. De film, met Zeeuws- De critici prijzen de hoofdrol spelers. Dat geldt met name voor Katja Herbers als Evi, die tot haar verbijstering door haar werkgever van Rotterdam naar Terneuzen wordt overgeplaatst om de regio klaar te stomen voor de bouw van een nieuwe zeesluis. Regisseur Jelle de Jong zet aan vankelijk alle denkbare clichés over Zeeland in om Evi's cul tuurschok te illustreren, maar geleidelijk kantelt het verhaal, zeker als ze ver liefd wordt op de Vlaanderen in de hoofdrol, oogst opvallend positieve recensies. Onder meer De Volkskrant, NRC Handelsblad en Het Pa rool waarderen 'Weg van jou' met vier van de maxi maal vijf sterren. Zeker voor een 'romcom' (ro mantische komedie) is dat ongewoon hoog. Binnen het genre steekt de film dan ook 'met kop en schouders bo ven het over stelpende aanbod uit', vindt bij voorbeeld NRC Han delsblad. Zeeuwse schipper Stijn. „Dat is het leuke aan 'Weg van jou': aanvanke lijk lijkt het alsof de film Zeeland belachelijk gaat maken, maar het zijn juist de randstedelijke preten tie en arrogantie die ervan langs krijgen", schrijft Het Parool, dat ook de 'prachtige beelden van het Zeeuwse landschap' roemt. „Dit is de romcom waar Nederland naar snakte." „In anderhalf uur transformeert de provincie van de hel op aarde tot de plek waar je elkaar mosselen kunt voeren terwijl de zon wegzakt achter een kaarsrechte horizon. Na 'Weg van jou' wil iedereen dat wel", aldus de Volkskrant, die de fdm 'verrassend leuk' vond. NRC Handelsblad noemt de film 'vooral een liefdesbrief aan Zeeuws-Vlaanderen. „Dankzij zei len op de Zeeuwse wateren, het in ochtendgloren fietsen langs de Westerschelde en natuurgebied het Verdronken Land van Saeftinghe ontdekt Evi dat de regio helemaal niet zo gruwelijk is, integendeel." 'Weg van jou' leert ons 'dat je ook op Zeeland zomaar verliefd kunt worden', concludeert De Telegraaf (3,5 ster). „Bepaald geen onaardige promotie voor deze uit de klei ge trokken provincie dus." Het Nederlands Dagblad (4 ster ren) vindt de gebruikte clichés over de provincie 'eigenlijk te schanda lig voor woorden'. Maar toch komt het goed. „Rampengat Zeeland wordt het paradijs. En het werkt. 'Weg van jou' neemt ons moeite loos mee naar die wereld." Cinemagazine (3,5 ster) be schrijft de film als 'fijn vermaak waarin een onderbelichte maar prachtige streek in Nederland de show mag stelen'. „Als ode aan Zeeland in het algemeen en Zeeuws-Vlaanderen in het bijzon der is 'Weg van jou' zeker geslaagd. Maar ook als romantische komedie is deze film zeker genietbaar'. Er zijn ook minder positieve re censenten. AD (3 sterren) betitelt 'Weg van jou' als 'een van de der- tien-in-een-dozijn-romcoms waar de Nederlandse bioscoop de ko mende maanden mee overspoeld wordt'. „Sterkte daarmee." Ook Filmtotaal.nl (2 sterren) spreekt van 'volgens geijkte paden opgetuigd formulewerk' en stoort zich er vooral aan dat de provincie veel te clichématig wordt neerge zet. „De Zeeuwse filmganger kan wellicht maar beter geen geld uit geven aan de romcom 'Weg van jou'. Niets mis met wat uitvergro ting of overdrijving, maar dit slaat alles." Momenteel heeft 3,1 procent van de Zeeuwse beroepsbevolking een werkloosheidsuitkering. Dat is la ger dan het landelijk cijfer (3,9 pro cent). Het aantal lopende uitkerin gen is in Zeeland gedaald naar 6144. Dat is 17 procent minder dan een jaar geleden. Kortom, steeds meer mensen komen de WW uit. Toch biedt de economische groeispurt niet voor iedereen kansen. Wie jong is (tus sen 15 en 30) raakt binnen een jaar weer aan de slag. Naarmate leeftijd oploopt slinken de kansen en neemt de WW-duur toe. Ondanks een campagne met oud-profvoet baller John de Wolf als boegbeeld, blijven oudere werkzoekenden aan de zijlijn staan. De cijfers spreken boekdelen. Momenteel is ruim de helft van de Zeeuwse WW'ers (54 procent) 50 jaar en ouder. Uit de statistieken blijkt ook dat een ruime meerder heid na een jaar nog steeds thuis zit. Uitzendwerk biedt oudere werkzoekenden de grootste kans op een baan. Dat doen de meeste werkzoe kenden ook. Volgens UWV kan een uitzendbaan een opstapje zijn naar een vaste baan. Bovendien breiden werkzoekenden zo hun netwerk uit. Groei van de economie helpt een deel van de werkzoekenden niet De vijftigplussers die werk zoe ken maken de meeste kans in de zakelijke dienstverlening, bouw, zorg en welzijn, de industrie en transport en logistiek. Jongeren komen snel aan de bak in de horeca en detailhandel. Uitweg Mensen met momenteel het 'ver keerde beroep', zoals financieel en administratief medewerker, blijven lang in de WW hangen. Ze vormen nu met 1716 de grootste groep Zeeuwse werkzoekenden. Voor hen is om- of bijscholing een mo gelijke uitweg. In Zeeland telt de gemeente Vlis- singen de meeste WW'ers (940), gevolgd door Terneuzen (891) en Middelburg (799). Noord-Beveland (142), Kapelle (172) en Veere (251) hebben relatief weinig werkzoe kenden. SINT KRUIS Aan de Wilhelmi- naweg in Sint Kruis is gisteren net na half twee een paard weg genomen. Het gaat om een 16-ja- rige zwarte Fries. Getuigen zagen vanuit een woning hoe twee personen, ver moedelijk een man en een vrouw, het paard in een oude bruine paardentrailer laadden. De auto en de trailer, met twee grijze deuren aan de achterkant, vertrok richting België. De com binatie had een Belgische num merplaat, het kenteken is niet bekend. Het paard droeg een zwarte halster. vrijdag 20 oktober 2017 PC Liefdesbrief aan de regio 'Weg van jou' gaat bij CineCity records breken, zegt manager Sander Verdonk. „Zeker in Ter- neuzen wordt het de grootste film die we ooit hebben gehad. Het loopt als een tierelier." De film draaide afgelopen week al op kleine schaal. In Terneuzen trok 'Weg van jou', ondanks de beperkte capaciteit van de zalen (150 mensen), al 4000 bezoekers. „Ik blijf maar zalen bijzetten", zegt Verdonk. „En dat stopt voorlopig niet." Initiatiefnemer en medeprodu cent Jan Lievens is ingenomen met de ontvangst van zijn film. „Ik ben heel erg blij met de po sitieve recensies. Die geven de burger moed." 'Weg van jou' was vooral bedoeld om de regio meer bekendheid te geven. „We wilden Zeeuws-Vlaanderen op een subtiele manier op de kaart zetten. Ik denk dat dat gelukt is." Sinds gisteren draait de film in 115 bioscopen. Vanaf 8 novem ber komt daar Vlaanderen bij. Rolf Bosboom Terneuzen 'W Maarten Heijmans en Katja Herbers. FOTO MARCO DE SWART Niet alle werkzoekenden profi teren van de rappe economi sche groei, zegt uitkeringsin stantie UWV Zeeland. Arbeids gehandicapten, mensen met een lage opleiding, oudere WW'ers en werkzoekenden die het 'verkeerde' beroep hebben, blijven aan de kant staan. Frank Balkenende Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32