I. Punt Vitesse alleen goed voor Nederland 23 Toen onze bus werd bekogeld, heb ik in het gangpad gelegen Ja, de beide clubkassiers konden nu hun eerste cheque van de UEFA bij schrijven. Het punt was goed voor 120.000 euro. Daarbij was er nog een punt voor de Europese ranking. Dat werd zeker in Nederland met enig gejuich ontvangen. Het inter nationale seizoen was tot dusver immers kommer en kwel met twee zeges en vijf gelijke spelen in ze ventien wedstrijden. Vitesse hield met het gelijke spel de weg naar de zo gewenste plek elf op de coëffi- ciëntenlijst van de UEFA open. Die positie is goed voor een startbewijs van de landskampioen in de groepsfase van de Champions League in het seizoen 2019/2020. Overwintering Maar dat was het dan ook écht wel in Vlaanderen. Uiteindelijk ma noeuvreerden Vitesse en Zulte Wa regem zich door de 1-1 nog voor de returns in de groepsfase al in een nagenoeg kansloze positie voor overwintering. Juist OGC Nice pro- »Plek elf op de coëff iciëntenlijst blijft na het punt van Vitesse haalbaar fiteerde van de status quo in het Re genboogstadion. De Fransen, die thuis verloren van Lazio (1-3), kre gen het tweede ticket voor de knock-outfase eigenlijk zonder al te veel moeite in de schoot geworpen. De Italianen pakten fier de kop. Nu was een patstelling in Vlaan deren, hoe bitter ook, niet helemaal verrassend. Vitesse en Zulte Ware gem waren op voorhand gelijk waardig aan elkaar. Daarbij miste de Arnhemse club een troefkaart: topscorer Tim Matavz ontbrak van wege de geboorte van zijn kind. En dat maakte toch een verschil. Aan het front stond nu Luc Cas- taignos, de spits die bij Vitesse nog allerminst overtuigde en in voor- nïïrm gaande duels al enkele geweldige kansen had verprutst. Ook in België beleefde de stand-in van Matavz een zware avond. Castaignos kreeg in de openings fase zijn beste kans, op aangeven van Bryan Linssen. De inzet werd ternauwernood gekeerd door doel man Louis Bostyn. Daarna nam Zulte Waregem het initiatief en dat leverde na 23 minuten de openings treffer op. Guram Kashia kopte een hoekschop van Onur Kaya, ex-Vi- tesse, in eigen doel. Vitesse kwam de schrik snel te boven. En daarin speelde Milot Rashica een hoofdrol. De sprints van de Kosovaar zorgden voortdu rend voor hoogspanning bij de Vla mingen. Na 27 minuten kwam daardoor Thomas Bruns ook vogel vrij bij een voorzet. Hij schoot be heerst laag raak voor de 1-1. Matchwinner Na rust ontstond meer ruimte in het Regenboogstadion. Castaignos was bijna de matchwinner, maar de Kroatische arbiter Ivan Bebek keurde zijn treffer af. Waar voor Vi tesse Linssen daarna nog een kans had, kreeg Zulte Waregem in de counter goede mogelijkheden. Maar Peter Olayinka en Sander Coopman faalden in de afwerking. Daarmee restte na negentig meer spannende dan spectaculaire mi nuten een punt. Zowel Vitesse als Zulte Waregem had er niets aan. Nice profiteerde nog het meest. enoord heeft gehad. Zo is het precies. Weet je, het zijn gewoon de twee mooiste clubs van het land. Met afstand. En dat zal altijd zo blijven. Vroeger zeiden mensen al tegen mij: hoe kun jij als Ajacied nou voor Feyenoord spelen? Simpel, ik wilde weg bij Saint-Etienne en Feyenoord kwam. Dan is het ook gewoon je werk, hè. Feyenoord zat in een zware tijd en ik wist heus wel dat ik met een ach terstand begon. Gelukkig scoorde ik tijdens mijn eerste wedstrijd, in de beker tegen NAC, met een stiffie. We wonnen die beker uiteindelijk en red den door het Europees voetbal ook min of meer de club. Dus toen ging het er niet meer over dat ik uit Amsterdam kwam. En kijk nu: wij met Players United begeleiden Feyenoord-trainers Giovanni van Bronckhorst en Jean-Paul van Gastel zakelijk, dus voor hen hoop ik dat ze winnen. Maar mijn gevoel ligt toch nog het meest bij Ajax. Hoor je toch ook wel aan mijn accent?" Precies, ze praten allebei nog net zo Amsterdams als toen de kleine Witschges op straat voetbalden. En letterlijk opgroeiden met de Klassieker. Eerst met hun ouders voor de televisie. Later in jeugd wedstrijden en daarna als profvoetballers. De dwarsverbanden met het duel zijn overal te vin den. De twee mooiste: Richard en Rob speelden ooit één Klassieker tégen elkaar in mei 1991. Ook een mooie: in april 1989 kwam Rob in het veld voor Richard, beiden als Ajacied dus. Richard kijkt Rob even aan: „Weet je dat ik me dat helemaal niet kan herinneren? Wij zijn allebei niet zo van zulke dingen hoor. Danny Blind of Jari Litmanen kun je echt alles vragen. Die jongens weten gewoon alles, niet normaal." Rob: „Ik weet niet meer dat ik er voor jou in kwam. Maar ik weet wel dat ik toen scoorde." Richard: „Toch die in 1997 met dat hooghouden. Niet vanwege dat moment hoor. Maar we hadden toen zo'n heerlijk elftal. We werden fluitend kam pioen en maakten meer dan honderd goals. Met De Boertjes, Litmanen, Arveladze. Tsja, altijd maar dat moment van het hooghouden. Het ge beurde in een opwelling. Ik had vooraf echt niet bedacht dat ik het zou doen. Als Arveladze die bal niet op mijn dijbeen had gegeven, was ik er waar schijnlijk niet aan begonnen." „Mijn eerste met Ajax, in '86. We wonnen met 2-3 en ik maakte er twee. Dat vergeet je nooit." Wat opvalt: samen speelden ze dus niet vaak een Klassieker. Zoals ze elkaar tijdens hun carrière toch al niet vaak tegenkwamen op het veld. Ach teraf was dat wel leuk geweest. Maar ach, zeggen ze bijna in koor, het is zo toch ook mooi? Richard speelde 31 interlands, Rob 30. Beiden speelden ze twee grote toernooien met Oranje. Richard het WK '90 en EK '96. Rob het EK '92 en WK '94. Ook nooit samen dus. Rob: „Ik hoop vooral op een mooie pot. Wij bege leiden Gio natuurlijk maar ook Donny van de Beek van Ajax. Dat maakt dat ik er wat neutraler in sta en meer als voetballiefhebber kijk." Richard: „Als speler had ik echt nooit zenuwen. Maar gek genoeg heb ik dat voor de televisie meer. Deze keer ook omdat het voor Ajax echt een hele belangrijke is. En omdat ik Marcel Keizer een overwinning gun." vrijdag 20 oktober 2017 GO Broers Rob (I) en Richard Witschge over hun dwarsverbanden Vitesse pakte in België een punt dat alleen waarde heeft voor Ne derland. Kansen op overwinte ring in de Europa League zijn na een gelijkspel bij Zulte voor Vi tesse zelf nagenoeg verkeken. Lex Lammers Waregem I ZULTE WAREGEM-VITESSE 1 23. Kashia (e.d.) 1-0 1-1 27. Bruns Spelersrapport Bostyn Pasveer Walsh Dabo 70. De Fauw Kashia Derijck Miazga Heylen Büttner Hamalainen 83 Faye De Mets Bruns Kaya 77. Colkett 89. Saponjic Serero De Sart Mount Coopman Rashica Leya Iseka Castaignos 55. De Pauw Linssen Olayinka Scheidsrechter: Bebek (Kro) Toeschouwers: nnb veld, daarna klaar' - Richard Witschge (48) Dat moet een speciaal moment zijn geweest? Ok, deze dan: jullie mooiste Klassieker? En jouw mooiste Rob? Kunnen jullie eigenlijk nog zenuwachtig wor den voor zo'n wedstrijd? Mason Mount en Bryan Linssen (r) bespringen Thomas Bruns, die Vitesse op gelijke hoogte schiet met Zulte Waregem. fotobelga

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 23