21 Hij woonde al geruime tijd in Spanje, maar koesterde zijn geboor testad Rotterdam, en dan vooral de taal in de haven, waar Frits Bom ooit be gon met werken. De voormalige te levisiemaker, die gisteren op 73-ja- rige leeftijd overleed, schreef er in 2011 een boekje over, De Havenman, Rotterdams voor gevorderden. „Om te voorkomen dat we straks niets meer herinneren van de echte ha ventaal. Dat lekkere Rotterdams mag nooit verdwijnen", verklaarde Bom. Hij stierf aan de Spaanse Costa Blanca na een kort ziekbed in het bijzijn van echtgenote Anne- miek en zonen Marco en Ingo. Poets Bom was jarenlang hét gezicht van diverse consumentenprogramma's. De bekendste waren De Ombuds man, De Konsumentenman en De Va kantieman. Hard werken, leerde Bom in de haven ('Havenarbeid was echt een vak'), waarna hij in de mediawereld aan de slag ging bij Poets, de eerste Nederlandse versie van het Amerikaanse Candid Ca mera. Na VARA's Dingen van de Dag werkte Bom drie jaar als verslagge ver bij het NOS Journaal. Furore maakte hij vervolgens als Ombuds man en Konsumentenman. Na een conflict met VARA's voor zitter Marcel van Dam stapte Bom over naar RTL 4, waar hij met De Vakantieman zijn grootste popula riteit genoot. Het programma, dat van 1990 tot 1996 bij RTL 4 op de buis was, trok wekelijks tussen een miljoen en anderhalf miljoen kijkers. Een po pulair onderdeel van het pro gramma was het landenspel, waar bij kijkers een vakantie konden winnen. Ook konden vakantiegangers op locatie op een blinde kaart van Eu ropa aangeven waar zij zich bevon den. Het leverde onthutsende en hilarische antwoorden op. Legen darisch was de vaste groet van de vakantiegangers aan Bom: 'Vakan tieman, gezellig hè?' RTL haalde het programma na zeven jaar van de buis om een jon ger publiek aan te spreken. Bom vervolgde zijn carrière bij TV Gel derland met zijn wekelijkse pro gramma De Televisieman. In 2004 kwam hij in het nieuws door een reclamespotje voor de DSB-bank. Zijn rol als De Leningman zou ge zien zijn verleden misleidend zijn. Onzin vond Bom. „Een bespotte lijke affaire", zei hij daarover. „Er zat geen onvertogen of verkeerd woord in die commercial." Kostbare tijd Thssen 2005 en 2012 was Bom vooral online actief als tv-recen- sent op de blog TV-Recensies.nl. Hij kreeg veel reacties, maar be sloot na zeven jaar te stoppen. „Ik betrapte mijzelf erop dat ik avon den lang naar programma's zat te kijken waar ik geen moer aan vond. Zo zonde van de kostbare tijd in een mensenleven", aldus Bom een maand geleden in een van zijn laat ste interviews. Uitgever Richard Otto van Spreekbuis.nl sprak hem omdat hij bijna een halve eeuw geleden op richter was van het Hilversumse omroepvakblad Spreekbuis. Bom zei tegen hem de fusie tus sen de omroepen VARA en BNN te betreuren. „Vrijwel alles wat de VARA ooit was, is nagenoeg ver dwenen." En of hij de televisiewereld miste? „Ja, elke minuut, maar ik zou niet meer terug willen." heeft gedaan, al denk ik nu dat het toch niet zo bij me paste. Maar ja, ik wilde ook door. Dat de mensen wis ten: zij is bezig. Achterafhad ik het veel rustiger aan moeten doen. Dat is wat ik nu wil: mijn eigen verhaal, eigen teksten, eigen onderwerpen." Ze is haar eigen pad opgewandeld. Zonder The Voice, zonder Waylon, haar coach die na de finale stelde 'er altijd voor haar te zijn om muziek te maken of schrij ven, te praten of gewoon te chil- len'. De praktijk was anders. Het contact verwa terde. „Ach, je moet het toch zelf doen." Pleun Bierbooms is sneller wijzer ge worden, stelt ze. „Je loopt ineens voor op leeftijdgenoten met bepaalde dingen, maar ik ben nog steeds pas 19, hoor. Ik leer zeker ook leuke nieuwe mensen ken nen en koester mijn vriendinnen die ik vóór The Voice al had. Ze steunden me toen al volop en nu deel ik zoveel mogelijk met hen. Neem ik ze mee naar evenementen, optredens, laat ik hen als eerste mijn nieuwe muziek luisteren. Ik betrek ze zoveel moge lijk bij mijn carrière", zegt Bier booms, die nog geregeld uitgaat. „Niet naar clubs, maar naar een con cert of terrassen en chillen met vriendinnen." Een vriend? „Die heb ik eigenlijk al heel lang niet meer gehad. Geen idee of mijn bekendheid in de weg staat, maar ik ben voor jongens nog net zo toegankelijk als vóór The Voice, hoor. Natuurlijk heb ik nog alle tijd, maar ik ben wel weer klaar voor de liefde. Ik wil wel een relatie of zo. Niet dat ik wanhopig op zoek ben, maar mocht er een leuke, knappe ambitieuze jon gen voorbij ko men..." Passie Vanavond zit ze in elk geval voor de buis als The Voice of Holland met een nieuwe reeks start. kijk ernaar uit. Voel me trots dat ik de kroon straks mag overdragen. Wat ik soms wel irritant vind, is dat mensen snel klaarstaan met hun conclusies en vooroorde len. The Voice- winnaars, daar hoor je nooit meer iets van. Maar Iris Kroes treedt veel op, Julia van der Toorn is goed bezig en kijk naar Maan. Ik realiseer me dat je er niet zomaar bent en er keihard voor moet werken. Dat voelt wel als een soort druk. Toch wil ik gewoon laten zien wat ik kan. Muziek is mijn passie en met mijn stem kan ik gelukkig veel kanten op. Adele, natuurlijk, maar ook klassiek, of een mix van pop en dance. En luistersongs. Ik wil wel dat de tekst ergens over gaat. Ik wil men sen inspireren." vrijdag 20 oktober 2017 Vakantieman en hoeder van de haventaa Na een kort ziekbed overleed gisteren Frits Bom. De voorma lige televisiemaker werd 73 jaar. Dennis Jansen A Bom als presentator van De Konsumentenman. fotoanp A Pleun Bierbooms met hond Truffel. „Ik kijk uit naar de nieuwe reeks van The voice of Holland. Vanavond zit ik voor de buis." FOTO SHODY CAREMAN A Een dolblije Pleun wint de finale van The Voice, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 21