Tommy Wieringa Europese landen eisen compensatie van Israël m PROOST OP DE RECHTSPRAAK H outlet 'IN UW VOORDEEL' 15 Alleen jagers konden een klacht indienen over jagers Vorige week ging ik het weiland achter mijn huis in omdat ik het zat was dat er al de hele ochtend kau wen en ganzen werden gescho ten. Ik zag drie vogels die nog leefden. Een kauwtje verloste ik zelf uit zijn lijden, de gans lag te spartelen en bloed op te geven aan de rand van de sloot. Tijdens de ontmanteling van de jachtstel- ling stapte een van de jagers er overheen zonder er acht op te slaan. Toen hij het zieltogende kauwtje zag, zette hij de hak van zijn rubberlaars op de kop van het dier en draaide het de mod der in. De hele week dacht ik hieraan terug. Of hij het zijn kind bij voorbeeld zou durven laten zien, wat hij daar deed. En of het ei genlijk uitmaakte hoe je een dier uit zijn lijden verloste. Ik sloeg een stervende kauw dood op een paaltje, hij perste het met zijn hak in de modder - in beide ge vallen trad de dood onmiddellijk in. Was de wijze van doden niet alleen een methodisch maar ook een moreel verschil? En hoe kon je zoiets meten? Bij de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging werd ik telefo nisch gewezen op de weidelijk- heidsregels, die zeggen dat je een aangeschoten dier zo vlug moge lijk uit zijn lijden moet verlossen. Omdat dit niet gebeurde, infor meerde ik of ik een klacht kon in dienen. Dat kon niet, alleen ja gers konden een klacht indienen over jagers. De slager keurt zijn eigen vlees. Op mijn vraag of ik dan de regiomanager voor Noord-Holland kon spreken, waar dit geval zich voordeed, was het antwoord: „Ik weet niet of hij daar echt op zit te wachten." „Als hij erover gaat, dan zit hij erop te wachten, toch?" „Ja, in principe wel ja. Maar u bent van buiten, en geen lid van onze vereniging, dus..." Ik belde daarop met de Regio nale Uitvoeringsdienst, die toe zicht houdt op de jagers in de provincie. „Zo'n beest met de kop in de bagger trappen, dat hoort niet", zei de inspecteur die me te woord stond onmiddellijk. Hij, zelf een jager, zei: „Als er één ding is waar een goede jager een hekel aan heeft, dan is het aan een slechte jager." Maar een klacht werd lastig, daarvoor wa ren filmbeelden nodig, of een he terdaad. Uiteindelijk kreeg ik alsnog de regiomanager van de Jagersver eniging te spreken, een welwil lend man die op mijn vraag over de kauw antwoordde: „Dit is een lastige, ik zou het misschien niet op die manier doen, maar het kan een efficiënte manier zijn om het dier te doden. Maar die hak, was dat nou netjes - ik denk.in principe is het niet de bedoeling. Het is de bedoeling dat als je schiet, het dier dood naar bene den komt. Drie keer mis, zoals u hebt gezien, dat wordt niet ge waardeerd." Uit deze gesprekken conclu deerde ik dat het ook in jagers kringen uitmaakt hoe je een dier uit zijn lijden verlost. Niet met de hak. De hak vernedert het dier in de dood. Na jaren van incidenten is de maat nu vol. Israël moet 31.252 euro beta len voor de vernieling van met Eu ropees geld betaalde hulpprojecten op de Westelijke Jordaanoever. Dat schrijven Frankrijk, Italië, Spanje, België, Zweden, Ierland, Denemarken en Luxemburg in een protestbrief die door de Franse krant Le Monde is ingezien. Volgens diplomaten wordt de brief eerdaags op het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken in Jeruzalem bezorgd. De briefis een primeur. Niet eer der tekende een consortium van Europese landen op deze wijze of ficieel protest aan tegen Israël. De zaak kwam in juni aan het rol len. Toen traden Israëlische solda- i Jeruzalem moet 31.252 euro betalen na vernielen van Palestijnse projecten ten onaangekondigd het Palestijnse dorp Jubbet adh Dhib op de Weste lijke Jordaanoever binnen. Ze na men zonnepanelen en overige ap paratuur van een door Nederland betaald zonne-energieproject in beslag. De schade liep in de tien duizenden euro's. Den Haag re ageerde woedend. Premier Rutte kaartte de kwestie in een telefoongesprek persoonlijk aan bij de Israëlische premier Ben jamin Netanyahu. Die interventie boekte resultaat. Israël bond in en begin oktober werden de zonnepa nelen teruggeplaatst in het kleine Palestijnse dorp, dat niet op het elektriciteitsnetwerk is aangeslo ten. Daarmee was de kous nog niet af. Want in augustus ontmantelde Is raël opnieuw met Europees geld betaalde hulpprojecten op de Wes telijke Jordaanoever. De groep van acht Europese landen, onder lei ding van België, besloot het er niet bij te laten zitten en eist dat Israël de in beslag genomen goederen te ruggeeft of overgaat tot financiële compensatie. €5,99 €12,99 €7,99 €5,99 €6,99 Bestel uw wijn via www.wijnoutlet.nl Geen 18 geen alcohol vrijdag 20 oktober 2017 GO Voaeldood (2 Acht Europese landen eisen fi nanciële compensatie na de Is raëlische vernieling van Euro pese hulpprojecten op de Wes telijke Jordaanoever. Ook een Nederlands project werd ver nield, maar Den Haag heeft de brief niet ondertekend. Jan Franke Tel Aviv Wijnoutlet.nl mag u meer dan 50 procent korting blijven geven op wijn. Dat oordeelde de rechter onlangs in een zaak waarin wij ons moesten verantwoorden over onder anderen die waanzinnige kortingen die wij u bieden. En om aan te tonen dat u bij ons inderdaad topwijnen tegen de laagste prijs aantreft, mogen wij onze prijzen blijven vergelijken met die van andere aanbieders. Daar heffen wij het glas op. Proost, op de rechtspraak! Hardys Crest - Cabernet Sauvignon Shiraz Merlot 2016 Uw voordeel 33% Bij AH: €&t©8 Bij ons slechts: Domaine des Mimosas - Lalande de Pomerol 2015 Uw voordeel 69% Bij Tastings: €4&r50 Bij ons slechts: Ebrius Governo AII'Uso Toscane 2016 Uw voordeel 45% Bij Vicampo: €4Bt Bij ons slechts: Cabalié Cuvée 2015 Vieilles Vignes - Pays d'Oc IGP Torres Coronas 2013 Uw voordeel 60% Uw voordeel 35% Bij Chateau Direct: Bij ons slechts: TORRES Bij Gall&Gall: Bij ons slechts: €44:95 Bij iedere bestelling een exclusief kelnersmes van VACU VIN gratis Per fles bestellen 100% proefgarantie j Beste prijs kwaliteit Alle wijnen direct van de wijnboer topmerken tegen de laagste prj k

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15