effeweg.nl Supervoordelige busreizen! I\1 BOEK NU! C 088 10 30 800 Eerste Turken krijgen een verblijfsvergunning EUWS 11 Het gaat om politieke ervaring Neem CDA'er Ank Bijleveld, de nieuwe minister van Defensie. Ze heeft een vracht aan bestuur lijke ervaring, als staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en commissa ris van de koning in Overijssel. Maar met haar nieuwe depar tement heeft ze ogenschijnlijk niet meer dan dat haar vader beroepsmili tair was. Bij WD-Kamerlid Mark Harbers is er zelfs helemaal geen band te ontdekken met zijn nieuwe por tefeuille. De oud-ha- venwethouder van Rotterdam speelde zichzelf de laatste ja ren in de kijker als fi nancieel specialist in de Kamer en wordt nu beloond met een staatssecretariaat op Veiligheid en Justi tie. Of neem partij genote Barbara Vis ser, die Bijlevelds rechterhand wordt op Defensie, een mi nisterie waar ze op grond van haar stu die (economie) noch portefeuille (ver keer) kaas van heeft gegeten. De achtergronden van de kandidaat bewindslieden zijn voer voor schampere reacties. Maar volgens kenners is het helemaal niet zo belangrijk dat je je strepen hebt verdiend op het onderwerp waarvoor je verantwoordelijk bent. „Het is mooi als je er iets vanaf weet, maar je kunt het jezelf ook heel snel aanleren", zegt oud-minister Rita Verdonk. „Er zijn zeer veel deskundige ambtenaren bij wie je snel kennis kunt vergaren. Halbe Zijlstra is bijvoorbeeld intelligent genoeg om zich snel in te werken op Buitenlandse Zaken." Er zijn genoeg voorbeelden van succesvolle ministers die niet werden gehinderd door al te veel kennis van zaken. Zoals 'land bouweconoom' Jeroen Dijssel- bloem, de populaire minister van Financiën, en belastingcontro leur Henk Kamp die achtereen volgens Sociale Zaken, Defensie en Economische Zaken bestierde. „Het kan juist verfrissend zijn, nieuwkomers kunnen het depar tement wakker schudden", zegt oud-topambtenaar Roel Bekker, die heel wat ministers voorbij zag komen. „Ministers komen vaker in de problemen door een gebrek aan politieke ervaring dan doordat ze niet precies weten hoe een bepaalde wet in elkaar zit." Aftreden Soms pakt een keuze voor iemand 'uit het veld' goed uit, zoals met de alom bewie rookte Hans Wijers in Paars I. Maar de geschiedenis leert ook dat bewindslie den die wel deskun dig zijn maar poli tieke ervaring ont beren, vaker moes ten aftreden. „Dat is vooral op Defensie gebleken, dat vroe ger door het leven ging als de ministe ries van Oorlog en Marine. Hier werden wel officieren be noemd die niet ge wend waren tegen gesproken te wor den", zegt hoog leraar parlementaire geschiedenis Carla van Baaien. Zoals minister van Marine Willem Naudin ten Cate die na zijn debuut in de Tweede Kamer er meteen de brui aan gaf. „Daar zien ze me nooit meer terug!" zou hij na zijn eerste de bat in 1919 tegen zijn ambtenaren hebben gezegd. Van Baaien: „Je kunt niet iedereen voor een volle Tweede Kamer zetten." Daarvoor waarschuwt ook oud-secretaris-generaal Bekker. Nieuwe bewindslieden zoals Hugo de Jonge (CDA) en Wopke Hoekstra (CDA) hebben weinig tot geen parlementaire ervaring. „Dat is wel een risico. Ik zou ze adviseren om de tijd te nemen: niet te grote toezeggingen doen, anders val je bijna altijd in je eigen zwaard. Je kunt wel heroïsch verzuchten dat je de wachtlijsten binnen een halfjaar oplost, maar dat gaat vaak toch langzamer dan gehoopt." Nederlandse Effevweg.nl touringcar en reisleiding ter plaatse! a Vlieg met ons mee naar het fenomenale Fins Lapland. We nemen u mee naar Santa Village, we passeren de poolcirkel bij Rouaniemi en we maken een geweldige rendier safari waarbij u zelf de slee kunt besturen. Een unieke eruaring is de sneeuwscooter safari door de Lapse bossen én u kunt zelfs een indrukwekkende huskysafari maken! Nog niet genoeg van het Finse Lapland? Ga dan mee op zoektocht naar het Noorderlicht! Uniek aan deze reis: Effeweg.nl zorgt dat u ter plaatse wordt ontvangen door uw Nederlandse chauffeur en reisleider. Tijdens de excursiedagen kunt u gebruik maken uan alle comfort uan onze eigen Nederlandse touringcar, die we speciaal voor deze reis in Finland stationeren. Wel zo veilig, vertrouwd en comfortabel. INBEGREPEN VERTREKDATA EN PRDZEN GEEN AANBETALING! Het verlenen van een asielver gunning aan Turken ligt politiek gevoelig. De eerste aanvragers werden geplaatst in een zoge noemde 'verlengde asielproce dure'. Daarmee werd een besluit over de asielaanvraag uitgesteld, waardoor ruimte ontstond om de ontwikkelingen na de coup in Turkije af te wachten. De termijn voor die procedure verloopt, volgens Vluchtelingen werk Nederland is dat de reden waarom nu de eerste beslissin gen over de aanvragen zijn geno men. Acht Turken kregen asiel, meldt Vluchtelingenwerk. Een aantal dat het Ministerie van Veiligheid en Justitie overigens niet wil bevestigen. Volgens Wil Eikelboom, voorzitter van de Vereniging Asieladvocaten -Juristen Nederland, kunnen het er ook meer zijn. „Van deze acht weet ik het zeker. Het gaat in al deze gevallen om aanhangers van de geestelijke Fethullah Gülen", zegt Eikelboom. Ook Kadir (38, niet zijn echte naam) is Gülenist. Hij woont met zijn gezin in het Almelose asielzoekerscentrum. Omdat hij Gülenist is, is het voor hem on mogelijk naar Turkije terug te keren. Hij zou direct worden op gepakt, aangezien Gülen door Turkije wordt beschouwd als de man achter de staatsgreep. Leraar „Ik ben geen terrorist", zegt Kadir. Hij was negen jaar leraar bij een internationale Gülen- school in Afrika. „Het was daar niet veilig meer", vertelt hij. „De regering van het land liet zijn oren te veel hangen naar wat de Turkse ambassade wilde. Ik ont dekte dat we zonder visum via Amsterdam konden reizen, zo genaamd met de bestemming Türkije. Op Schiphol hebben we asiel aangevraagd." Hij hoopt vurig dat hij mag blijven. vrijdag 20 oktober 2017 GO Minister weet van toeten noch blazen? Des te beter Rutte III bestaat straks uit meer beroepspolitici dan vak idioten. En dat is helemaal niet erg, stellen deskundigen. Deborah Jongejan Laurens Kok Den Haag Ank Bijleveld FOTO ROBIN VAN LONKHUIJSEN Mark Harbers FOTO JEROEN ARIANS Hugo de Jonge FOTO BART MAAT Vlucht vanaf Amsterdam - Helsinki v.v. Luchthavenbelastingen Brandstof- en veiligheid toeslagen 25 kg ruimbagage en 10 kg handbagage 7 hotelovernachtingen in 3* en 4* hotels 7 maal ontbijt- en dinerbuffet Gratis gebruik van sauna in het hotel Gratis Wifi in de openbare ruimtes Kledingpakket ter plaatse voor 4 dagen Winterse wandeling met sneeuwschoenen Excursie rendierfarm incl. sleetocht Effeweg.nl chauffeur/reisleider ter plaatse Effeweg.nl touringcar voor dagexcursies Vrijdag 16 februari1 275,- Vrijdag 23 februari1 299,- Vrijdag 2 maart1275,- Vrijdag 9 maart 1 299, Vrijdag 1 6 maart1 299, Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. >5' Voor het eerst sinds de coup poging in Turkije hebben Turken asiel gekregen in Nederland. Onlangs kregen acht aanvragers een verblijfs vergunning. Kadir, die met zijn gezin in het azc in Almelo zit, put hoop uit deze berichten. Leo van Raaij Almelo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11