10 Diplomatieke crisis heeft geen vat op handelsrelatie tussen beide landen Een klompenmakerij in Enter, foto carlo ter ellen Buitenlandse investeringen in Turkije trekken weer aan na de forse dip vorig jaar door de politieke onrust en de verijdelde militaire coup. Uit de cijfers die de centrale bank gisteren presenteerde, blijkt dat de kapitaalstroom richting Turkije de afgelopen acht maanden met 28,8 procent is toegenomen in ver gelijking met dezelfde periode in 2016. Van januari tot en met augus tus investeerden buitenlanders voor 4,9 miljard dollar in Turkije tegen 3,7 miljard dollar vorig jaar. Nog opvallender is dat bijna 80 procent van die investeringen uit Europa komt en dat Nederland de topinvesteerder is in Turkije, on danks de aanhoudende diploma tieke crisis tussen Den Haag en An kara. In Nederland gevestigde be drijven investeerden tot dusverre dit jaar voor 1,5 miljard dollar in Turkije, bijna een derde van het to taal. De al zeven maanden durende politieke crisis tussen Nederland en Turkije - de zwaarste in de afge lopen 400 jaar - lijkt geen vat te hebben op de handelsrelatie. Een Nederlandse ondernemer die al ruim tien jaar in Turkije actief is, spreekt van 'een recordomzet dit jaar, de hoogste ooit'. Exacte cijfers heeft hij nog niet, maar vol gens hem 'ligt onze groei rond de 200 procent'. Kunsten cultuur Hoewel er op politiek niveau al sinds maart geen contact meer is, gaat ook de uitwisseling van kunst en cultuur gewoon door. De afgelo pen negen maanden waren er in Istanboel en Ankara ongeveer 40 evenementen waarbij Neder landse en Turks-Nederlandse kun stenaars, ontwerpers en artiesten een belangrijke rol speelden. Vooral muziek, beeldende kunst, film, design en fotografie waren goed vertegenwoordigd. Zo gaf dans- docent Carmen Rozestraten een masterclass, werden Nederlandse films vertoond, en is Nederland op dit moment eregast op het foto festival in Istanboel. Unilever opende in mei in de stad Konya een nieuwe fabriek voor huishoudelijke producten, zoals schoonmaakmiddelen, en voor per soonlijke verzorging, zoals de bad-, douche- en zeepproducten van Dove. Het gaat om een van Unile vers grootste fabrieken ter wereld, waarmee een investering van 350 miljoen euro was gemoeid, en die goed is voor 1.300 nieuwe ba nen. Turkije is een belangrijke groeimarkt voor Unilever, dat in Turkije al acht fabrieken heeft waar 5.000 mensen werken. En de van oorsprong Neder landse energiereus Vitol kocht in maart voor 1,45 miljard dollar het Turkse energiebedrijf Petrol Ofisi. Er zijn ruim 2.700 in Nederland ge vestigde bedrijven actiefin Turkije. Die investeerden sinds 2002 dik 23 miljard dollar en zijn daarmee de grootste investeerders. Nederlandse vastgoedonderne mers zoals VastNed zijn vertrokken uit Turkije en mkb-bedrijven staan wegens de politieke onrust niet langer in de rij om activiteiten in Turkije te ontplooien. Maar Neder landse en veel andere buitenlandse ondernemingen die al jaren in het land actief zijn, draaien vaak meer omzet dan voorheen. Dat geldt voor zowel import als export. Voor de export naar Europa en elders werkt de structureel dalende koers van de Turkse munt, de lira, enorm mee. Van 1,73 lira voor een euro in oktober 2007 naar 4,32 lira voor een euro nu. De winstmarge wordt steeds groter, omdat lonen in lira's worden uitbetaald en de af nemers in Europa in euro's moeten betalen. Bovendien is er een ver schuiving gaande van bedrijven die eerst in Azië produceerden en nu naar Turkije komen, omdat het dichterbij en goedkoper is. in 2007, deden er maar twee klompenmakers mee. Afgelopen keer waren dat er al 27. Er zijn steeds meer mensen die het leuk vinden om zelf klompen te ma ken. Het probleem is alleen om leermeesters te vinden." Dat is een gevolg van de vergrij zing in het land van de klompen makers. Welbeschouwd heeft Ne- FABRIEK derland maar één echte leermees ter. Dat is Ton Verheijen uit Haaksbergen. Van der Voort: „Ze bellen me uit Frankrijk en België om leermeesters, maar ik kan Verheijen niet in stukjes knippen. En zoveel anderen van dat kaliber zijn er niet." Van der Voort wil graag meer cursussen opzetten. Hij werkt aan de oprichting van de Stichting Opleiding Klompenmakers. Dat moet het vak een boost geven. De sfeer tijdens de les is opperbest. De vlijmscherpe paalmessen gaan door het hout als een heet mes door de boter. Met elke haal krijgt de klomp meer vorm. „We moe ten dit ambacht bewaren", zegt lohan Effink (62). „Ik wilde dit al heel lang leren, maar had geen tijd. Ik ben timmerman van huis uit en hou van dit soort werk. Het is een mooie hobby. Ik heb al een paar klompen gemaakt. Nee, die draag ik niet. Ze lopen niet lekker. Ik moet nog wat oefenen." moeilijkste is om twee gelijke klompen te maken", zegt Remon Koop uit De Lutte. „Als je rechts- handig bent, moet je bij de linker klomp omdenken. Heel lastig, want je steekt zo de grote teen eraf." Het is zijn tweede jaar op de cursus. Volgens de leermeesters Jan Hodes en Jan Hendriksen (al 29 jaar klompenmaker) duurt het nog wel een paar jaar voor er een lekker lopende klomp uit zijn handen komt. Belangstelling voor klompen maken is groot, maar er zijn te weinig leermeesters De belangstelling voor de les sen is zo groot, dat nu ook elders aan een opleiding wordt gewerkt. Met hulp van kennis uit Enter be gint op 11 november een klom pencursus in het Gelderse Keijen- borg. Ook daar liep het bij de in schrijvingen storm. „We zagen het al bij de Nederlandse Kampi oenschappen handmatig klom penmaken in Sint-Oedenrode", zegt Jack van der Voort, van de belangenkoepel Stichting Klom pen Monument. „De eerste keer, Nederland telt nog maar vijftien mensen die met de hand een goedlopende klomp kunnen ma ken. De meesten daarvan wonen in Enter. Elders in Europa is het nog beroerder gesteld. In België, ooit een groot klompenland, zijn er nog maar vier. De oudste is 95 jaar. Frankrijk telt er nog maar zes. Allemaal 65-plussers. Het gaat kortom niet best met de kennis van het klompenvak. Wie wil leren klompen maken met de hand, kan eigenlijk maar op een plek terecht: Enter. Het is de Europese broedplaats van nieuwe handmatige klompenma kers. Elke dinsdag en donderdag komen vijftien mensen bij elkaar. Op dinsdagavond ligt rond half acht de vloer al bezaaid met snip pers van de populier. De voertaal is Twents en er heerst een man- nen-onder-elkaar-sfeer. „Het vrijdag 20 oktober 2017 GO Nederland met 1,5 miljard topinvesteerder in Turkije Mare Guillet Istanboel De kapitaalstroom richting Turkije is met 28,8 procent toegenomen in vergelijking met dezelfde periode in 2016. Wie leert ons nog klompen maken? De aandacht voor het hand matig klompen maken trekt aan, maar of de fabrieken er over 30 jaar nog zullen zijn, is zeer de vraag. Dat zegt Jack van der Voort van de Stichting Klompen Monument. „Als je eerlijk bent is er maar één be drijf dat commercieel goed de kost kan verdienen: Nijhuis in Beltrum. Ze maken 90 pro cent van alle klompen in de wereld. Het is een kleine markt. „Ik schat dat de omzet van de wereldwijde handel in draag- en souvenirklompen kleiner is dan die van een grote Albert Heijn. Zo is het gewoon." In een schuurtje in Enter wordt al 40 jaar gestreden tegen de teloorgang van het handmatig klompen maken. Het is de enige plek waar nog een cursus wordt gegeven. De belangstelling is groot. Hans Brok Enter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10