B r stad Verpulverd' 5 Sommigen hebben kruisiging en ont hoofding goed gepraat Situatie in Syrië g - ,,V A 'maar hun regeringen willen hen niet terug'. „Ik snap het gevoel van de columnist die ze lie ver ziet gaan dan komen", zegt Kathelijne Buiten weg, Kamerlid voor GroenLinks. „Nederland hoeft ook geen charter huren om die vrouwen hierheen te brengen. Maar we moeten ons wel verantwoor delijk blijven voelen voor deze vrouwen, het pro bleem lost zich niet vanzelf op. Als ze erin slagen hierheen te komen, dan moeten we wel onderzoek naar hen doen. Want er zitten veiligheidsrisico's aan hun komst." Mannelijke jihadisten worden vooralsnog in de regio vastgehouden of berecht. Inlichtingendien sten gaan ervan uit dat alle mannelijke jihadisten ook daadwerkelijk aan de strijd hebben meege daan. Over de rol van de vrouwen in het kalifaat is een minder duidelijk beeld. De meesten vertellen dat ze slechts huisvrouw waren, vooral binnen za- Cs ÉnA» ten en voor hun man en kinderen zorgden. Ze stel len niet van alle IS-gruwelen op de hoogte te zijn geweest. Andere bronnen stellen dat 'buiten landse' vrouwen wel degelijk gewapend door de straten van Raqqa liepen. Het Nederlandse OM onderzocht ook maandenlang of de teruggekeerde Syriëgangster Laura H. met 'een opdracht van IS' was teruggekeerd. Die verdenking is vervallen, maar jusititie eiste vorige week wel 35 maanden cel (waarvan 24 voorwaardelijk) tegen haar. Klap in het gezicht Marion van San, die als onderzoeker bij Risbo (ver bonden aan de Erasmus Universiteit) zeker vijftien families van vrouwelijke Syriëgangers sprak, vindt dat de vrouwen gestraft moeten worden. Ook al gaat het om vrouwen die voor hun reis naar Syrië vaak een jeugd vol misbruik en mishandelingen kenden. „Het zijn vrouwen die hebben onder steund wat er in Syrië is gebeurd, sommigen heb ben kruisigingen en onthoofdingen goedgepraat. Ik denk ook niet dat ze hun gedachtegoed al hele maal kwijt zijn." Maar, stelt zij, 'het is een ontwikkeld land als Ne derland onwaardig om niets te doen'. „De families vertellen me dat de Syriëplannen van hun doch ters vaak al bekend waren bij de politie of inlich tingendienst, maar die diensten hebben hen niet tegengehouden. Nu willen ze terugkomen en trekt Nederland er de handen van af. Dat is een klap in de gezicht van hun ouders. Het beeld wordt ge schetst dat ze, nu het kalifaat in elkaar valt, plotse ling terug willen, maar het is een proces van een a twee jaar geweest. Ze konden, om verschillende redenen, niet weg. Nu doet die mogelijkheid zich wel voor." vertelt hij Franse media. De Franse radioverslaggever Omar Ouahmane meldt uit de stad dat hij zelden zoveel vernie tiging heeft gezien in de Syrische oorlog. „Elke meter is bevochten, de stad is verpulverd. IS heeft Raqqa tot het laatst verdedigd." Nog steeds zouden er tiental len jihadisten in de stad zijn. Het zijn sluipschutters die zijn opge geven maar nog een paar bevrij ders willen meeslepen in de dood. IS zou 6.000 man in de strijd hebben verloren, onder wie ook een onbekend aantal Nederlandse Syriëgangers. De strijd om Raqqa heeft min stens 3.250 mensen het leven ge kost, waarvan een derde burgers, aldus waarnemers. Honderden burgers worden nog vermist. Een deel van hen ligt vermoedelijk onder het puin, veroorzaakt door de luchtaanvallen van de door de VS geleide coalitie tegen IS. De terreurbeweging gebruikte bur gers rond strategische doelen als levend schild. SYRIË Homs Damascus donderdag 19 oktober 2017 GO raad met jihadbruiden y r —Marion van San, onderzoekster Vrouwen in vluch telingenkamp Ain Issa, waar ook de Nederlandse llham verblijft, foto reuters T In kamp Ain Issa in het noordoosten van Syrië wonen veel ge zinnen die vluchtten uit Raqqa. fotoap T— Een militair van de Syrische Democratische Strijdkrachten (SDF) viert de overwinning op het geheel in puin geschoten al- Naim-plein in Raqqa. fotoafp a Ain Issa Raqqa 100 km SDF/Koerden Turks leger/rebellen Syrische regering Oppositie BRON: SYRIANCVILWARMAP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5