C9 Stop zielige mannetjes Virtuele kijk op Ramp maakt beleving echter Actieplan binnenvaart door personeelstekort Oesterquiz 2 WONINGBOUW MATERIAALTEKORTA ilK Door een tekort aan bouwmaterialen, zoals heipalen, lopen veel bouwprojecten vertraging op. Soms zelfs wel een paar maanden. Meer dan uitleggen wat er aan de hand is kunnen aannemers niet doen. Commentaar Via de hashtag #MeToo delen vrouwen over de hele wereld hun ervaringen met seksuele intimidatie en misbruik. Het varieert van verhalen over machtige mannen met veel te losse handen tot vage anekdotes over de beruchte Gooische matras. Soms laten vrouwen het bij de simpele mededeling 'ik ook'. Al die hartenkreten zijn het gevolg van de ophef over de misdragingen van Hollywoodbaas Harvey Weinstein. De golf reacties toont nog maar eens aan dat heel veel vrouwen slachtoffer zijn van onge remde mannen. Dit gegeven is niet nieuw. Dichtbij en veraf, van hoog tot laag, overal zijn voorbeelden bekend van mannen die zich misdragen. Vaak laf, in een gezagsverhouding met de vrouw als on dergeschikte of in een positie van geestelijke of fysieke overmacht. Wel nieuw is het snel aanzwellende publieke protest van vrouwen. De kwestie leeft, ook al zijn ervaringen soms tientallen jaren oud. Zal deze plotselinge dynamiek iets oplossen? Mannen doen onder ling al snel een beetje lacherig over dit nieuws, een fundamenteel foute reactie. Veel mannen lijken zich niet te kunnen voorstellen wat seksueel misbruik of intimidatie - of zelfs maar een onbeholpen po ging daartoe - met je doet. Veel mannen lijken geconditioneerd door een eeuwenoude cultuur van onderwerping van de vrouw. Dat is echter geen excuus om alles bij het oude te laten. Want mannen kun nen kiezen. Hun hart en hun verstand zijn groot genoeg om hun drif ten te beheersen. Altijd en in elke situatie. En mannen zouden elkaar kunnen corrigeren als het toch eens fout dreigt te gaan. Het is onwaarschijnlijk dat alle ongeremde mannen meteen zullen veranderen. De machocultuur is niet zomaar ineens weg. Daarom moeten vrouwen zelf zo sterk en onafhankelijk worden dat die zielige mannetjes zich wel drie keer bedenken voor zij vervallen in grens overschrijdend gedrag. Om machocultuur te breken moeten vrouwen zelf sterker en onafhankelijker worden Studio Maslow is gespecialiseerd in nieuwe cinema voor musea en the maparken. Bij virtual reality krijg je beelden via een bril gepresenteerd, die je - door je hoofd te draaien - van voor naar achter en van onder tot boven kunt bekijken. De studio werkt met Oculus Riftbrillen die trackers hebben, waardoor bewe gingen je perspectief veranderen en je ervaring levensechter maken. Dit wordt gecombineerd met een gemodelleerde 3D-wereld met be wegende acteurs. Daarnaast veran dert het standpunt van de kijker en wordt er gespeeld met tempowisse lingen. De installatie is geen attrac tie, benadrukt het museumbe stuur. Maar wel een nieuw middel Geen attractie, maar een middel om de verhalen te blijven vertellen waarmee het museum de opdracht kan vervullen die het voor ogen heeft: het blijven vertellen van ver halen over de ramp. 'VR Waters noodramp 1953' is geschikt voor 12- plus. Vanaf 3 februari te zien: dins dag tot en met zaterdag van 14.00- 17.00, woensdag ook van 10.00- 12.00. ALMANAK Jort Kelder, spreekstalmeester tijdens de Oesterpartij, laste di rect al een ongeplande activiteit in: een oesterquiz. Was de eerste (creuse) de beste, of de tweede (platte Zeeuwse)? Commissaris van de Koning Han Polman mocht proeven, geblinddoekt met stropdas. Polman proefde, voelde, en sprak: de tweede - de Zeeuwse natuurlijk - was tóch iets lekkerder. Het publiek lachte besmuikt: plat of Japans, dat vóel je immers! Had Polman even ge luk dat de oesters niet - zoals Kel der stiekem gevraagd had - in hun schelpjes omgewisseld wa ren... Herfst in de Zeepeduinen ■Mi' Dertig mille voor speeltuin Winterjassen voor redders ZIERIKZEE Erkan Ayaz nieuwe FIFA-koning De tekorten verschillen per provin cie: in Zeeland is de situatie minder alarmerend, dankzij de binnen- vaartopleiding. Van de pas aangenomen beman ning is echter na drie jaar nog maar 60 tot 65 procent daadwerkelijk aan het varen. Oorzaak: jongeren willen vaak doorstuderen of verkiezen een baan aan wal. Een langjarig actieplan is nodig om de problemen op de arbeids markt structureel het hoofd te bie den, aldus BVB. De branche moet een gezamenlijke strategische ar beidsmarktagenda opstellen voor de jaren 2017 tot 2030, adviseert BVB. De sector heeft vragen te beant woorden als: hoe groot is het pro bleem, waar knelt het, wat komt er nog op de sector af, wat betekent dit voor de personeelsvraag en hoe ziet het personeelsbestand eruit over 5, to of t5 jaar. Nu telt de binnenvaart 27.000 arbeidsplaatsen. Daarover wordt nu gesproken met branche organisaties, vakbonden, het be drijfsleven en het onderwijs. donderdag 19 oktober 2017 Streekmuseum Goeree-Over- flakkee krijgt een VR-installatie Watersnoodramp 1953. Deze virtual reality-beleving is vanaf 3 februari, vlak na de 65-jarige herdenking van de ramp, in het streekmuseum te zien. Esme Soesman Sommelsdijk Tip? redactie@pzc.nl BURGH-HAAMSTEDE Onverharde paden, door de herfst verkleurende vergezichten en mis schien zelfs burlende herten. Op zaterdag 21 oktober is er een herfst- wandeling onder leiding van een gids van Natuur monumenten door de Zeepeduinen. Een tocht die begint en eindigt bij pension Even Buiten, waar na afloop een lunch klaar staat. De wandeling begint om 9.30 uur. Aan melden vooraf via: na tuurmonumenten.nl. ZIERIKZEE De gemeente draagt 30.000 euro bij aan de opknapbeurt van speel tuin Cattemeet in de Zie- rikzeese wijk Noorder polder. Bewoners wilden de speeltuin aantrekkelij ker en uitdagender maken voor de jeugd. Voor volwassenen is de speeltuin straks geschikt voor bootcamptrai- ning. De werkzaamhe den kosten 42.000 euro. Stichting Renesse, Rabo bank en projectontwikke laar AM betalen mee. NEELTJE JANS KNRM-station Neeltje Jans heeft gisteravond een cheque van 13.000 euro in ontvangst geno men. Het geld is afkom stig van de stichting Cha rity en Sport van Rotter dammer Rob Visser. Na 21 jaar fondsenwerving heft Visser de stichting op. De dertien mille zat nog in de kas. Het geld wordt besteed aan pro fessionele winterjassen voor de twee bemannin gen van het station. Dertig knullen van jong tot iets ouder deden gis termiddag in Zierikzee mee aan een FIFA 2018- competitie. Na een zin derende finale in het computerspel tussen Brazilië en Manchester City kwam de 20-jarige Erkan Ayaz als winaar uit de bus. Hij lost Jaimy Matthews (16) af als FIFA-koning. ZEELAND7 Heipaal nodig? Even wachten Het personeelstekort in de bin nenvaart bedraagt nu zo'n 200 onvervulbare vacatures heeft het Bureau Voorlichting Binnen vaart (BVB) becijferd. Ondine van der Vleuten Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 57