Acteurs halen het beste uit romcom Herdenking rockzanger haalt oude wonden open Knulligheid maakt niets uit 7 Hoewel zij in Hollywood steeds meer furore maakt, wil actrice Katja Herbers (36) toch elk jaar nog een Nederlandse rol spelen. Zoals in de romcom Weg van Jou. Jk zie mezelf niet oud worden in Amerika." Haar jetlag speelt haar parten. De vlucht van Los Angeles naar Am sterdam is actrice Katja Herbers niet in de koude kleren gaan zitten. Bijna verontschuldigend: „Ik zit nu even fysiek aan mijn taks. Dertien uur opgevouwen zitten in zo'n vliegtuig valt mij niet mee. Ik verdien helaas nog niet genoeg om mijzelf een businessclassticket te permitteren." Herbers, die sinds drie jaar in Amerika woont, probeert minstens een keer per jaar de overtocht te maken. De dochter van vermaard violiste Vera Beths en hoboïst Werner Herbers gaat Nederland anders te veel missen. „De Oostenrijkse schrijver Joseph Roth zei ooit dat een immigrantenhart vol zit met melancholie. Amsterdam blijft mij altijd trekken, daar zitten mijn vrienden en familie." Elk jaar wil Herbers, mits haar werk in Amerika het toelaat, ook een Nederlandse rol spelen. Zoals in de romcom Weg van Jou, waarin zij de Rotterdamse Ik doe heel veel audities. Soms in de wetenschap dat ik de rol toch niet krijg Evi speelt die door haar werkgever niet naar het op windende Rio de Janeiro, maar naar het provinciale Terneuzen wordt gestuurd. Ook een vorm van emi gratie, maar van een andere orde dan Herbers zelf heeft meegemaakt. „Mijn situatie is toch anders. Als ik voor mijn werk in een soapserie in Overijssel zou belanden dan zou ik mij voelen als Evi, die ik als een enorme hittepetit beschouw. Maar ik heb het in professio neel opzicht enorm naar mijn zin in Santa Monica, waar ik nu woon." Hollywood Wat werk betreft heeft Herbers het dik voor elkaar in Hollywood. Ze heeft een rol bemachtigd in het tweede seizoen van de prestigieuze sciencefiction- serie Westworld. Over haar aandeel mag zij contrac tueel niets verklappen. Eerder was zij te zien in goed ontvangen tv-reeksen als Manhattan, The Americans en The Leftovers. Ze kan zelfs kieskeurig zijn. „Ik speel alleen in series die ik zelf ook zou bekij ken. Daarom wijs ik dingen af die mij niet goed lij ken. Zo heb ik mij ook lang bemoeid met de inhoud van Weg van Jou. Het moest heel goed zijn voordat ik de rol van Evi accepteerde." Herbers kent ook de andere kant van de medaille. Afwijzing is een onderdeel van haar beroep. Zeker in Amerika, waar de concurrentie soms moordend is. „Ik doe heel veel audities", zegt Herbers. „Soms in de wetenschap dat ik de rol toch niet krijg. Maar ik probeer wel altijd een goede indruk te maken zo dat ik later weer wordt gevraagd. De producent van Westworld had mij al eerder tijdens audities meege maakt. Dat speelt dan weer in mijn voordeel." WEGVANJOU De films waar Herbers voor geauditeerd heeft, zijn niet gering. Zo zat zij bij de laatste twee om de titel rol van The Mummy te spelen met Tom Cruise aan haar zijde. Ook was zij in de markt voor de nieuwe film van Steven Spielberg, The Post, als de dochter van Meryl Streep, die de legendarische krantenuit geefster van The Washington Post vertolkt. „Eigenlijk weet je van tevoren dat je weinig kans maakt. Men kiest in zo'n geval voor een actrice die bekender is. Geeft niet. Ik vind het later heel leuk om de scènes te zien waar ik voor geauditeerd heb." Herbers was zelfs in de markt om in een biografi sche film Marilyn Monroe te spelen. „Ik lijk niet op haar, dus was ik vrij kansloos. Maar ik beschouw het als een soort sport het toch te proberen. Ik nam on der meer het liedje Happy Birthday, Mr President op, dat zij voor Kennedy zong." Of ze haar hele leven in de VS zal blijven, betwij felt ze. „Ik zie goed wat er mis is in dit land onder Trump, hoewel ik in Californië heel veel welden kende en creatieve mensen ontmoet. Maar het land is niet goed voor zijn inwoners. Als je kanker krijgt en niet de juiste verzekering hebt, kun je zomaar binnen een jaar je huis verliezen en op straat belan den. Ik zie mezelf niet oud worden in Amerika." Kleine Ijstijd Brigsby Bear Een reünie van voormalige vrien den, klasgenoten of collega's is een onuitputtelijke bron voor drama. Het leverde in elk geval fraaie films op, zoals The Big Chili (1983) en Peters Friends (1992). Paula van der Oest (Lucia de B, Tonioheeft met Kleine Ijstijd een Nederlandse variant gemaakt, rond een herdenking van een rockzanger wiens as uitgestrooid moet worden. Voormalige band leden, zijn manager, een groupie en zijn zwangere geliefde komen bij elkaar. Oude affaires laaien op, evenals onuitgesproken irritaties. Van der Oest nam haar film in tien dagen op. Dat klinkt als een haastklus, maar de acteurs hebben met zichtbaar plezier deze uitda ging aanvaard. Het levert prach tige vertolkingen op van onder anderen Ariane Schluter als over jarige hippie en Monic Hendrickx als drummer die tamelijk zwe- vend door het leven gaat. De film vliegt soms uit de bocht, zeker aan het slot, als de laatste onthulling over het liefdesleven van de over ledene nogal plompverloren wordt geopenbaard. Films over personages die vastzit ten in hun unieke wereld - denk aan The Truman Show - zijn schaars. Vaak hebben deze ab surde verhalen een dubbele wer king: een triest bestaan dat ook komisch is. Dat is zeker het geval met Brigsby Bear. Hoofdpersoon is James, een wereldvreemde twintiger die is opgegroeid in een bunker. Zijn voornaamste bron van vermaak is een primitieve kinderserie over een beer, genaamd Brigsby, die sciencefictionachtige avonturen meemaakt. Verantwoordelijk voor deze filmpjes is de man die James als kind heeft ontvoerd. Mark Hamill, bekend als Luke Skywalker uit de Star Wars-films, speelt deze bizarre figuur. Als James uiteindelijk wordt bevrijd uit zijn isolement, moet hij het zien te rooien in de echte wereld. Die confrontatie met de realiteit vormt het hart van Brigsby Bear, een tragikomedie die ook gaat over de passie voor het maken van speelfilms in eigen beheer. Knulligheid maakt niets uit, zolang je er maar lol in hebt. - A.Z. donderdag 19 oktober 2017 GO Nederland rekke Ab Zagt 44 ROMANTISCHE KOMEDIE Regie: Jelle de Jong. Hoofdrollen: Katja Herbers, Maarten Heijmans en Elise Schaap. Vanuit Rotterdam ver huizen naar Zeeland. Voor de ambitieuze Evi (Katja Herbers) lijkt het de hel als zij door haar werkgever wordt gedwongen om naar Zeeuws-Vlaan- deren te verkassen. Alle clichés om haar weerzin te tonen, worden uit de kast gehaald. Ze verstaat het lokale dialect niet, begrijpt de plaatse lijke gebruiken niet en wantrouwt ook de man die haar onder dak verleent. Natuurlijk - het is een romantische komedie - komt er een nieuwe liefde in haar leven, de schipper Stijn (Maarten Heijmans), die waarachtiger is dan de man die zij in Rotterdam heeft ach tergelaten. Weg van Jouals titel een van de betere vondsten, blinkt niet uit door originaliteit. De acteurs is dat niet aan te rekenen. Her bers haalt het beste uit wat haar beperkte rol te bieden heeft. Hetzelfde geldt voor Heijmans. Maar het genre is sleets aan het wor den. Weg van Jou is een van de dertien-in- een-dozijn-romcoms waar de Nederlandse bioscoop de ko mende maanden mee overspoeld wordt. Sterkte daarmee. - A.Z. DRAMA Regie: Paula van der Oest. Hoofdrollen: Cees Geel, Monic Hendrickx, Ariane Schluter en Hannah Hoekstra. Kleine Ijstijd werd in slechts tien dagen opgenomen. FOTO SEPTEMBER FILM - A.Z. TRAGIKOMEDIE Regie: David McCary. Hoofdrol len: Kyle Mooney, Mark Hamill en Jane Adams.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 51