Stel gedupeerd: van wie is hun huis? is: Slag om Raqqa heeft de 5 dagen Veluwe**** 4 Nu het Kalifaat in elkaar stort, willen vrouwen van jihadisten terug naar Nederland. Zijn het tikkende tijdbommen die daar moeten blijven of heeft ons land een morele plicht hen hier te berechten? SYRIË MEDEPLICHTIGE VROUWEN In 2011 was hel nog een vervallen huis, maar nu wonen Jan Noé (51) en Natasja Hautequest (49) - net als hun drie huurders - in een fraai gerestaureerde woning in Blan kenberge. Alleen is het plots niet meer zeker of het pand wel aan hen toebehoort. Zes jaar geleden liet een ander stel zijn oog vallen op het huis met drie verdiepingen. Vraagprijs: 395.000 euro. „We heb ben een zwaar autistische zoon en wilden er drie studio's bouwen", vertellen Mare Pensis (62) en Ma- rie-Therese Govers (59). „Eén voor ons, één voor hem en één voor onze andere zoon, die bereid was tot de mantelzorg. We boden 275.000 euro en tot ons grote geluk werd dat bod aanvaard." Het makelaarskantoor stelde een contract op dat werd ondertekend door Mare én de verkopers. „Dat werd ter aanpassing naar de nota ris gestuurd. Maar plots kwam er een hoger bod binnen van 345.000 euro. De verkopers en de makelaar speelden een vies spelletje en ver scheurden doodleuk ons voorlo pige contract. Toen we meldden dat we zelf nog een exemplaar hadden, lachten ze ons zelfs uit", vertelt Mare. „Daarop hebben we een klacht ingediend." Met resultaat. Medewerkers van de Computer Crime Unit vonden op de pc van het makelaarskantoor uiteindelijk een scan van de origi nele koopakte mét de handteke ningen. Als gevolg daarvan ston den de makelaar, zijn vrouw en de verkopers gisteren voor de Brugse strafrechter wegens oplichting. Volgens hen was het eerste con tract niet bindend. Mare en Marie-Therese willen dat de rechter het originele contract uit 2011 laat naleven. Maar in het huis hebben Jan Noé en Natasja Hautequest inmiddels vier appar tementen en een garage onderge bracht. Het stel was stomverbaasd toen het hoorde van de rechtszaak. „Hier wisten wij niets van. Dit is om kippenvel van te krijgen", rea geren ze. „Het is zo lelijk wat dat makelaarskantoor heeft gedaan. Het is zo lelijk wat die makelaar heeft gedaan. Ons was wijsgemaakt dat er enkel een mondeling akkoord was Ons hadden ze wijsgemaakt dat er enkel een mondeling akkoord was." Jan en Natasja voelen zich ook op een andere manier bedrogen. „De woning zat vol gebreken. We hebben het pand bijna volledig moeten verbouwen. Honderddui zenden euro's hebben we erin geïnvesteerd. Nu is het bijna 1 mil joen euro waard." Vastgoedadvocaat Rob De Ko- ninck denkt dat Jan en Natasja het huis mogen houden, als blijkt dat ze het te goeder trouw hebben ge kocht. „De wet schrijft voor dat wie het eerst het geld van de akte kan overschrijven aan de notaris, de buit krijgt", zegt hij. „Als dat het tweede koppel was, dan blij ven zij eigenaar. De eerste kopers kunnen dan alleen schadevergoe ding eisen. Wat niet mag, is te kwader trouw handelen." De uitspraak is op 21 november. 3 daqen Texel 4 dgn Maas en Waal www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-235969370cpg Ilham (23) uit Gouda beseft dat 'ze foute din gen heeft gedaan' in de tijd dat ze bij IS was. De jonge jihadbruid weet dat bij terugkomst in Nederland de cel wacht. Maar ze heeft een zoontje van 1 jaar én is zwanger. „Het is beter voor mijn kinderen als ik naar Nederland kom. Ik wil niet in de gevangenis in Syrië be vallen." Zoals Ilham zijn er mogelijk nog tientallen Ne derlandse IS-bruiden. Hun ouders hopen dat hun dochters, of toch in ieder geval hun kleinkinderen, weer kunnen terugkomen naar Nederland. Ilhams interview vanuit vluchtelingenkamp Ain Issa in de buurt van Raqqa, de gevallen hoofdstad van het kalifaat, wakkert een nationaal debat aan: wat te doen met de nog zeker 180 Nederlanders in het strijdgebied? Maken we verschil tussen de man nen en de vrouwen? En wat te doen met hun jonge kinderen die daar zijn, waarschijnlijk zo'n 80? „Moeten wij die vrouwen weer opvangen? Dat lijkt me niet. Ze waren jarenlang medeplichtig aan gruweldaden die duizenden mensen het leven heb ben gekost", schreef AD-columnist Özcan Akyol gisteren in deze krant. Het is de lijn die ook de WD-fractie in de Tweede Kamer aanhangt. „Ik heb begrip voor de emoties van de ouders van die vrou wen. Maar we moeten niet naiëf zijn en we moeten de vrouwen niet anders behandelen dan de man nen", zegt Kamerlid Ockje Teilegen. „Het beleid is er op gericht om ze niet te laten terugkeren en zo het risico hier zo klein mogelijk te houden. Ze hier toelaten, daar heb ik moeite mee." Kersverse coalitiegenoot D66 ziet dat anders. „Uitreizigers naar IS-gebied die mogelijk terroristi sche daden hebben gepleegd, moeten worden ver volgd in Nederland. Laten we deze mensen terugha len zodat ze bestraft en berecht kunnen worden. Dat geldt net zo goed voor de vrouwen als voor de mannen", stelt Kamerlid Kees Verhoeven. Officieel standpunt van de regering: als een uitge- reisde jihadist zich meldt bij een Nederlandse am bassade in de regio, wordt hij of zij door de mare chaussee naar ons land gebracht en hier aangehou den. Nederland helpt de vrouwen niet actief om vanuit een vluchtelingenkamp of IS-gebied bij zo'n ambassade te komen. Het resultaat is een vacuüm: een Koerdische com mandant gaf aan de vrouwen vrij te willen laten, Ze is een symbool van de fees tende vrouwen in de Syrische stad Raqqa. Het juk van Islamiti sche Staat (IS) kunnen ze einde lijk van zich afwerpen. In een vi deo van de Koerdische strijd krachten is te zien hoe een be woonster haar bevrijders uit bundig bedankt. Ze scheurt de een zwarte djellaba van haar lijf waaronder een bruingele jurk te voorschijn komt met feestelijke motieven. Ze schreeuwt het uit van blijd schap en poseert aan het einde van de video met, vermoedelijk, een flesje bier en een sigaret. Een week geleden zou derge lijk gedrag de vrouw ten minste zweepslagen hebben gekost, toen haar stad nog de hoofdstad was van het uiteindelijk kort stondige IS-kalifaat. Naast de vreugde van bewo ners en bevrijders heerst er veel bitterheid. Het filmpje van de Koerdische tank die een specta culaire 'donut' draait op dezelfde plek waar IS-strijders drie jaar geleden de inname van Raqqa vierden met eenzelfde stunt gaat viral, maar Raqqa ligt volledig in puin. Nog tien procent van de oor spronkelijke 300.000 bewoners is gebleven. Naveen (18) staat te kijken op het al-Naïmplein, bij genaamd het Plein van de Hel, vanwege de vele onthoofdingen en amputaties door de beulen van IS. „Ze hadden geen enkel medelijden. Hier werden men sen onthoofd en werden hun hoofden op hekken gespietst", - v zT>- Van der Valk® donderdag 19 oktober 2017 GO Nachtmerrie voor een koppel uit het Belgische Blankenberge: het huis dat ze zes jaar geleden kochten, bleek op dat moment al aan andere mensen te zijn verkocht. De eerste kopers eisen het huis nu via de rechter terug. „Dit is om kippenvel van te krijgen. Komen we nu op straat te staan?" Jelle Houwen Blankenberge —Jan Noë en Natasja Hautequest 3* Hotel Hoogeerd, Niftrik (8,5) 3 nachten incl. uitgebreid ontbijt Gratis wifi en parkeren r q 50 Betaal pas bij aankomst! O y 3* Fletcher Hotel De Cooghen (7,8) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt Gratis gebruik van wifi /IQ 50 Betaal pas bij aankomst! Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Niemand weet Cyril Rosman Gouda 'IS-hoofdkwartier' Raqqa is bevrijd, maar de stad ligt vol ledig in puin. Het overgrote deel van de bewoners is ge vlucht. Een ooggetuige: „Elke meter is bevochten." Bob van Huët Raqqa/Rotterdam Voor maar: Ga lekker wandelen op de nabij gelegen Veluwe, of bezoek historisch Amersfoort! 4 nachten in 4* Van der Valk Leusden - Amersfoort (8,3) 4 keer uitgebreid ontbijtbuffet Gratis parkeren, wifi en stadsplattegrond Aankomsten t/m maart. Betaal pas aankomst!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4