II II 5 ANNO 2017 'ZUUNIG MARGARINETRUTJE' IS ECHT WEL VAN DEZE TIJD Presentatie Het Zeeuwse meisje bestaat! Niet zuunig en op klompen. Maar stoer en hedendaags, met beide voeten in de Zeeuwse klei. Rachelle Verhage interviewde 22 moderne Zeeuwse meisjes. Ik had gewoon iemand nodig die mij vastpakte en zei dat het allemaal goed zou komen Echte Zeeuwse meisjes, althans de vrouwen J5 die ik ken, zijn rustig en bescheiden Ik wil mijn dromen waarmaken, ook al is het soms met knikkende knietjes Lopen jullie nog op klom pen? Moet er boter wor den gekarnd? Rachelle Verhage wist niet goed hoe ze het had. Ze was in Goes op een bijeenkomst van bloggers, velen van buiten Zee land. Als je straks naar huis gaat in Middelburg moet je zeker met de boot? Het is dat Rachelle (39) geen klompen droeg, anders waren ze gebroken. Nu verbaasde ze zich vooral over zo veel onwetendheid. Zelfs na meerdere grote campag nes om het imago van Zeeland op te krikken, blijkt het clichébeeld van het 'zuunige margarinetrut je' overeind, merkte ze. Omdat ze graag verhalen vertelt - zie haar blog zeeuwze.nl - be sloot ze de handschoen op te ne men. Hoezo ouderwets, hoezo dichtgeplakt met kranten? Ze zou wel eens even laten zien dat het Zeeuwse meisje anno 2017 echt wel van deze tijd is. Via haar blog kwam ze aan 22 Zeeuwse vrou wen, die graag met haar over het Zeeuw-zijn en het imago van Zee land wilden praten. De door haar geschreven portretten van de vrouwen bundelde ze in het boek 'Op zoek naar het echte Zeeuwse meisje'. Johan Katerberg fotogra feerde de Zeeuwse meisjes in stemmig zwart-wit. „Mijn liefde voor Zeeland is heel groot", zegt Rachelle Verhage in het interview, dat Marloes Mat- thijssen als introductiehoofdstuk in het boek schreef. Die liefde komt bij alle 'Zeeuwse meisjes' te rug. Nadja Stoltink (31) heeft in Vlissingen een kinderkledingwin kel: „Een Zeeuws meisje is recht door zee. Altijd eerlijk en maakt niet zo snel een drama van de kleine dingen in het leven." Silvia Tichem (42) in Zuiddorpe is vrachtwagenchauffeur en dieren activist: „Zeeuwse meisjes zijn ge wend keihard te werken. We zijn geen prinsesjes. Nuchter en altijd lekker direct." In het boek komen enkele Zeeuwinnen aan bod, die ook bui ten het blogcircuit bekendheid ge- Zeeuwse meisjes zijn gewend keihard te werken. We zijn geen prinsesjes nieten. Zoals de in Goes woonach tige kunstenaar Ineke Otte, zij heeft internationaal succes met haar kleurige sieraden. En journa liste Margot Verhaagen (52) in Middelburg, die in de PZC een ru briek over streekvoedsel verzorgt. runt met haar man Kees restaurant De Vriendschap in Middelburg. Sa men stonden zij in 2008 aan de wieg van de Nacht van de Nacht. Zij zegt: „Een Zeeuws meisje doet alles met haar hart en heeft een grote lust voor het leven." Rachelle Verhage hanteert voor de portretten een vast stramien. Alle vrouwen vertellen over hun geboorteplaats en jeugd, over hun Een Zeeuws meisje maakt niet zo snel een drama van de kleine dingen in het leven relaties, over hun werk en over Zeeland en 'het Zeeuwse meisje'. Rachelle schrijft zoals ze praat, ze noemt het zelf'de ultieme Jip-en- Janneketaal'. Fotograaf Johan Ka terberg brengt de deelnemers in de meeste gevallen blootsvoets in beeld. Stoer, standvastig, en vooral: hedendaags. HET BOEK Zij woonde een tijd in Delft, in een fijn huis, met goede buren: „Toch bleef er echt iets aan mij knagen. Een onderbuikgevoel. Een gemis. Ik wilde elke dag de zee zien. En natuurlijk kan dit ook van uit Delft, maar daar is de horizon vervuild met hoogbouw. Ik miste de echte zee, met de ruwe pure stranden." Connie de Lange (56) donderdag 19 oktober 2017 PC -Mandy Leenpoel, Middelburg -Shari Patty, Middelburg -Elodie Kint, Heikant FOTO'S JOHAN KATERBERG Rachelle Verhage en Johan Katerberg: Op zoek naar het echte Zeeuwse meisje - Uit geverij Het Paard van Troje, 104 pagina's, 15,- euro. Het boek wordt vrijdag 20 okto ber 2017 gepresenteerd in de expositieruimte van Damen Schelde Naval Shipbuilding in Vlissingen. Zeeuws meisje doet alles met haar hart Jan van Damme -Silvia Tichem -Nadja Stoltink Rachelle Verhage en Johan Katerberg. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33