C9 Stop zielige mannetjes Dag en nacht werken aan vervanging riool Actieplan binnenvaart door personeelstekort Oesterquiz 2 WONINGBOUW MATERIAALTEKORTA Door een tekort aan bouwmaterialen, zoals heipalen, lopen veel bouwprojecten vertraging op. Soms zelfs wel een paar maanden. Meer dan uitleggen wat er aan de hand is kunnen aannemers niet doen. Commentaar Via de hashtag #MeToo delen vrouwen over de hele wereld hun ervaringen met seksuele intimidatie en misbruik. Het varieert van verhalen over machtige mannen met veel te losse handen tot vage anekdotes over de beruchte Gooische matras. Soms laten vrouwen het bij de simpele mededeling 'ik ook'. Al die hartenkreten zijn het gevolg van de ophef over de misdragingen van Hollywoodbaas Harvey Weinstein. De golf reacties toont nog maar eens aan dat heel veel vrouwen slachtoffer zijn van onge remde mannen. Dit gegeven is niet nieuw. Dichtbij en veraf, van hoog tot laag, overal zijn voorbeelden bekend van mannen die zich misdragen. Vaak laf, in een gezagsverhouding met de vrouw als on dergeschikte of in een positie van geestelijke of fysieke overmacht. Wel nieuw is het snel aanzwellende publieke protest van vrouwen. De kwestie leeft, ook al zijn ervaringen soms tientallen jaren oud. Zal deze plotselinge dynamiek iets oplossen? Mannen doen onder ling al snel een beetje lacherig over dit nieuws, een fundamenteel foute reactie. Veel mannen lijken zich niet te kunnen voorstellen wat seksueel misbruik of intimidatie - of zelfs maar een onbeholpen po ging daartoe - met je doet. Veel mannen lijken geconditioneerd door een eeuwenoude cultuur van onderwerping van de vrouw. Dat is echter geen excuus om alles bij het oude te laten. Want mannen kun nen kiezen. Hun hart en hun verstand zijn groot genoeg om hun drif ten te beheersen. Altijd en in elke situatie. En mannen zouden elkaar kunnen corrigeren als het toch eens fout dreigt te gaan. Het is onwaarschijnlijk dat alle ongeremde mannen meteen zullen veranderen. De machocultuur is niet zomaar ineens weg. Daarom moeten vrouwen zelf zo sterk en onafhankelijk worden dat die zielige mannetjes zich wel drie keer bedenken voor zij vervallen in grens overschrijdend gedrag. Om machocultuur te breken moeten vrouwen zelf sterker en onafhankelijker worden Net als eerder langs de Nieuwe Zuidbeekseweg en de Weyevliet weg beperkt de aannemer graaf werkzaamheden aan de Vrijburg straat en de Zinderweg zoveel mo gelijk. Door een 'kunststof kous' in de oude riolering aan te brengen, hoeven de buizen niet te worden opgegraven. Om de werkzaamhe den vrijdag 24 november af te kun nen ronden en de verkeershinder zoveel mogelijk te beperken, wordt van maandag 30 oktober tot en met vrijdag 10 november dag en nacht doorgewerkt. Geluidsarme machi nes moeten overlast voor omwo nenden voorkomen. Fietsers kun nen tot 23 november het rijwielpad op het Sportpad niet gebruiken en de Vrijburgstraat is ook op een aan tal dagen voor alle verkeer afgeslo ten. Op borden worden omlei dingsroutes ten tijde van de strem- Fietsers kunnen tot 23 november niet over het Sportpad rijden ming van de Vrijburgstraat aange geven, terwijl snelverkeer ook wordt gewaarschuwd dat wielrij ders op de rijbaan fietsen. ALMANAK Jort Kelder, spreekstalmeester tijdens de Oesterpartij, laste di rect al een ongeplande activiteit in: een oesterquiz. Was de eerste (creuse) de beste, of de tweede (platte Zeeuwse)? Commissaris van de Koning Han Polman mocht proeven, geblinddoekt met stropdas. Polman proefde, voelde, en sprak: de tweede - de Zeeuwse natuurlijk - was tóch iets lekkerder. Het publiek lachte besmuikt: plat of Japans, dat vóel je immers! Had Polman even ge luk dat de oesters niet - zoals Kel der stiekem gevraagd had - in hun schelpjes omgewisseld wa ren... Marathon wint wecycle-actie Veiligheidsregio oefent aan dijk Winterjassen voor redders VLISSINGEN Boom gekapt bij ziekenhuis De tekorten verschillen per provin cie: in Zeeland is de situatie minder alarmerend, dankzij de binnen- vaartopleiding. Van de pas aangenomen beman ning is echter na drie jaar nog maar 60 tot 65 procent daadwerkelijk aan het varen. Oorzaak: jongeren willen vaak doorstuderen of verkiezen een baan aan wal. Een langjarig actieplan is nodig om de problemen op de arbeids markt structureel het hoofd te bie den, aldus BVB. De branche moet een gezamenlijke strategische ar beidsmarktagenda opstellen voor de jaren 2017 tot 2030, adviseert BVB. De sector heeft vragen te beant woorden als: hoe groot is het pro bleem, waar knelt het, wat komt er nog op de sector af, wat betekent dit voor de personeelsvraag en hoe ziet het personeelsbestand eruit over 5, to of 15 jaar. Nu telt de binnenvaart 17.000 arbeidsplaatsen. Daarover wordt nu gesproken met branche organisaties, vakbonden, het be drijfsleven en het onderwijs. donderdag 19 oktober 2017 De vervanging en vernieuwing van het transportriool door Vlis- singen moet eind volgende maand klaar zijn. De rioleringen vanaf de Weyevlietweg tot aan de Zinderweg worden komende maand gerenoveerd. René Hoonhorst Vlissingen Op de site www.kumpen.nl/vlissin- gen is de actuele stand van de werkzaamheden te volgen. Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Basketbalvereniging Ma rathon heeft duizend euro voor de clubkas ver diend door de wecycle- actie te winnen. Leden van de club brachten het afgelopen kwartaal de meeste oude en kapotte elektrische apparaten naar de gemeentelijke milieustraat. Slechts in twee Nederlandse ge meenten werden, mede door de basketballers, vorig kwartaal meer elek trische apparaten opge haald dan in Vlissingen. VLISSINGEN Officieren van dienst van brandweer, politie, ge meente en ambulance van Veiligheidsregio Bra bant Zuidoost trainen woensdag 25 en vrijdag 27 oktober, woensdag 1 en vrijdag 3 november in Vlissingen. Ze oefenen in de omgeving van de De Ruyterhaven, het Arse naal en de Oranjedijk. Er kan wat overlast van het aan- en afrijden van kleine hulpverlenings voertuigen worden on dervonden. NEELTJE JANS KNRM-station Neeltje Jans heeft gisteravond een cheque van 13.000 euro in ontvangst geno men. Het geld is afkom stig van de stichting Cha rity en Sport van Rotter dammer Rob Visser. Na 21 jaar fondsenwerving heft Visser de stichting op. De dertien mille zat nog in de kas. Het geld wordt besteed aan pro fessionele winterjassen voor de twee bemannin gen van het station. Een abeel aan de Kou- dekerkseweg, tegen over het ziekenhuis ADRZ, gaat vandaag of morgen tegen de vlakte. In opdracht van de ge meente worden vanaf volgende week meer bomen in de stad ge kapt, maar het is niet verantwoord de abeel langer te laten staan, aldus de gemeente. Heipaal nodig? Even wachten Het personeelstekort in de bin nenvaart bedraagt nu zo'n 200 onvervulbare vacatures heeft het Bureau Voorlichting Binnen vaart (BVB) becijferd. Ondine van der Vleuten Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30