\mrt- WmÊmm 1 15 nu, HA .-'v Als milities mijnen leggen, kun je van alles verwachten, levensgevaarlijk iïf. Actieplan tegen terreur in steden die op de tankmijn reden. Een DRC/DDG-vrijwilliger veegt met een detector meter voor meter over een terrein dat uiteindelijk vijftien vierkante kilometer meet. Een paar honderd meter is veilig verklaard. Rode paaltjes, blauwe paaltjes gele paaltjes. Ze geven de mate van gevaar aan. Het pad is meerdere malen ge controleerd en uiteindelijk gecertifi ceerd als ongevaarlijk. Als een mijn wordt gevonden, mag DRC/DDG die niet zelf weghalen. Er moet worden gebeld met het Oekraïense leger, dat de mijn onder toezicht moet vernietigen. „Zodat die niet kan worden hergebruikt", zegt Roger Fasth, global operations manager van DRC/DDG. De samen werking met de autoriteiten valt niet mee. De vrijwilligers moeten hun kaarten delen met de autoriteiten. Omdat het nog steeds oorlog is, zegt het Oekraïense leger niet waar het zelf mijnen heeft neergelegd. Ook niet in de bufferzone. En bij de sepa ratisten hoefje daarvoor al helemaal niet aan te kloppen. Laat staan bij de half criminele milities die ook nog MH17 eens rondzwerven. „Misschien dat het gebeurt als dit gebied wat minder gevoelig is geworden", hoopt Fasth. Soms waarschuwen boeren uit de omgeving de mijnenvegers waar ze gevaarlijke ladingen vermoeden. „Omdat erover is gepraat, of iemand ergens in een veld ooit activiteiten van militairen zag. Het gaat ons al leen om de veiligheid van burgers. Het front is verplaatst, maar de mij nen liggen er nog. De boeren kunnen hun land niet op. En er is een verschil tussen een pad banen voor militairen door een mijnenveld en het too pro cent mijnenvrij maken van een graanveld", zegt Fasth. Zijn organisa tie verzamelt op alle mogelijke ma nieren informatie over waar mijnen kunnen liggen. Verraad Maar wat de een als hulp beschouwt, ziet zijn buurman als verraad. Alles is gecompliceerd in dit 'bevroren con flict'. Het mag geen oorlog heten, maar wekelijks sneuvelen er twee tot drie soldaten en komen bur gers om het leven. Als hij in het veld zoekt, hoort Aleksey Shaidenkov af en toe getoe ter. Een aanmoediging van boeren uit de omliggende dorpen die erg blij zijn met zijn werk. Sommigen heb ben in geen jaren hun eigen akkers betreden. Andere bewoners wachten met smart op het veilig verklaren van gebieden opdat ze weer kunnen ja gen. Nog een paar weken kan er wor den gewerkt, daarna dalen de tempe raturen en wordt het moeilijk om mijnen uit bevroren grond te halen. Vv ,,:ti 'ïf Om burgers en steden beter te beschermen tegen terroristi sche aanvallen, lanceert de Europese Commissie een ac tieplan dat de komende zes tien maanden gestalte moet krijgen. Brussel maakt ruim 118 mil joen euro extra vrij om aan slagen in de openbare ruimte, zoals recent in onder meer Barcelona, Londen en Stock holm, tegen te gaan. Het geld is bedoeld voor (poli- tie-)projecten om stadsbewo ners minder kwetsbaar te ma ken, reizigers te beschermen en betere coördinatie van de hulpverlening. Vooral fysieke bescherming van drukke plekken krijgt de aandacht, denk aan verzinkbare paaltjes, verkeersmaatregelen en an dere innovatieve veiligheids oplossingen. De uitvoering ligt bij de lidstaten. De commissie zet volgende maand een forum op waarin politie-experts kennis uitwis selen. Eind dit jaar wordt een soortgelijk platform voor uit baters van bijvoorbeeld win kelcentra, bioscopen en stadi ons opgericht. Kamp waarschuwt voor groei veestapel De groei van het aantal melk koeien moet stoppen, anders dreigt Nederland zijn uitzon deringspositie in de EU op mestgebied alsnog te verlie zen. Daarvoor waarschuwt minister Henk Kamp van Economische Zaken. Het aantal melkkoeien is met on geveer to.ooo gegroeid, nadat de veestapel eerder flink was gekrompen. Die daling was nodig omdat de boeren te veel mest produceerden. Brussel heeft Nederland een mestplafond opgelegd van 172,9 miljoen kilo fosfaat en 504,4 miljoen kilo stikstof. Blije kindergezichten bij de presentatie van het jubileum nummer van de Donald Duck. Het weekblad bestaat 65 jaar en daarom mochten de kinderen aanwezig zijn bij de presentatie van deze stripmijlpaal, foto robin van lonkhuijsen/anp Cel na filmen verkrachting Hausse aan autobranden Man vast na mishandeling donderdag 19 oktober 2017 GO mijnenveld Aleksy Shaidenkov Een kleine 50 kilo meter van Myrna Dolyna, aan de an dere kant van de grens, werd op 17 juli 2014 vlucht MH17 uit de lucht geschoten. Onder de 298 slachtoffers waren 196 Nederlanders. Het opsporen van de daders - 'separa tisten', zo weet on geveer iedereen die je er in Oekraïne over aanspreekt - vordert langzaam maar zeker. De Ne derlandse Justitie zegt goede hoop te hebben de identiteit te achterhalen van de verdachten van het neerhalen van vlucht MH17. Hoofdofficier en on derzoeksleider Fred Westerbeke zegt in een interview met de Russische krant No- vaja Gazeta dat 'hoge officieren en commandanten' de dodelijke Buk-raket- installatie naar Oekraïne hebben gehaald. Sr 'i BRUSSEL DEN HAAG Op dit moment zijn er bijna 13.000 blauwhel men in de Centraal Afri kaanse Republiek. VN- chef António Guterres heeft desalniettemin de Veiligheidsraad ge vraagd meer troepen be schikbaar te stellen voor de missie Minusca. DONALD IS 65! DonaldfD.ut SYDNEY Een Australiër die de groepsverkrach ting van een ver standelijk beperkte tiener heeft gefilmd, moet minstens vijf jaar de cel in. Het meisje was dronken gevoerd en werd stoned naar een slaapkamer ge bracht. Daar is ze, nauwelijks bij be wustzijn, ruim een kwartier lang door vijf mannen ver kracht, meldt The Sydney Morning Herald. DEN HAAG Het aantal auto- branden in Neder land is de afgelo pen jaren toegeno men. In de eerste negen maanden van dit jaar lag het aantal op 2808, tegen 2718 in de zelfde periode een jaar eerder. SITTARD Een 19-jarige man uit het Limburgse Stein die een 17-ja- rige plaatsgenote had mishandeld, is woensdagochtend vroeg tegen de lamp gelopen bij een EHBO-post waar hij zich na zijn daad wilde laten behandelen. Het slachtoffer, dat een vleeswond had op gelopen, bevond zich al op de hulp post en vriendinnen van haar herkenden hem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15