woon square 21% BTW korting woon square 13 Alles met De 'Robin Radar' draaide afgelopen twee weken op proef in de Oost vaardersplassen, de uitgestrekte wetlands in Flevoland. In een ge bied van vijf kilometer konden Cornelissen en andere onderzoe kers alle grote en kleine vogels op de voet volgen. Het apparaat ziet geen verschil tussen een putter en een mus, of een zeearend en een grote zilverreiger. „Maar hij ziet wel We analyseren de gegevens en kijken of dit nieuwe inzichten oplevert of het een grote of kleine vogel is. En of ze in een groep vliegen of al leen", zegt Cornelissen. Een witte stip op het scherm is een kleine vo gel, een rode stip is een grote. „Vlie gen ze in groepen, dan zijn het paarse stippen." De radar deed twee weken lang, 24 uur per dag zijn werk. Op gezette tijden stonden de onderzoekers er naast met de verrekijker in de aan slag. „Dan zag je enorme groepen spreeuwen vliegen en kon je op hetzelfde moment hun bewegin gen herkennen op de radar." Dat is eigen aan spreeuwen: ze vormen in grote groepen tijdens het vliegen een soort levende 'wolk' die zijn eigen leven lijkt te leiden. „Rond half zeven kwamen ze van alle kanten aan, vanuit Almere, Le lystad, Noordoostpolder." Dan kleurde de Robin Radar paars. „We wisten wel dat ze overnachten in de Oostvaardersplassen, maar niet dat ze altijd naar dezelfde plek in het moeras vlogen, niet op deze ma nier." Ook andere soorten werden op die manier in kaart gebracht, zo als de grote zilverreiger. Het gluren naar vogelsoorten moet kennis opleveren over het wetland-systeem van de Oostvaar dersplassen. Vragen komen aan de orde als: welke vogels komen hier, in welke hoeveelheden, wat voor voedsel pikken ze op, waar gaan ze vervolgens heen. Kortom: meten is weten. Analyseren „We gaan de gegevens analyseren en kijken of het nieuwe inzichten oplevert over de manier waarop het werkt met vogels in dit moeras. Dan weten we of het een goed mid del is, of dat we toch vooral de ver rekijker moeten gebruiken." De Oostvaardersplassen is een van de wetlands in Europa. Dit soort onderzoeken levert volgens Cornelissen kennis op die voor alle Europese moerasgebieden van be lang kan zijn. „Die wetlands vor men een internationaal netwerk van trekvogels. Je wilt met elkaar nadenken over wat je voor zulke ge bieden moet doen om ze intact te houden." Koopavond Koopavond Koopavond Koopavond Koopavond CBW-erfeend 3+2 zits Sevilla 19 okt t/m 21 okt extra koopavonden Fantastische actie! Alle meubelen nu BTW-VRIJ kopen! De BTW-actie geldt op de gehele collectie zitmeubelen en interieurs! 3+Relax+Hoek+3+Longchair Vancouver electrisch relaxsysteem donderdag 19 oktober 2017 GO Vogelradar volgt wolken spreeuwen op de meter Elke avond hebben honderddui zenden spreeuwen uit heel Fle voland een rendez-vous in de Oostvaardersplassen. Ecoloog Perry Cornelissen zag ze vlie gen, maar weet nu ook precies waar ze neerstrijken. Dankzij een speciale vogelradar. Gerald Meijer Flevostad - Pery Cornelissen, ecoloog V J V V Ir - v*c i JTx -- Ji. s ■A:*- „Rond half zeven kwa men ze van alle kanten", zegt ecoloog Perry Corne lissen. Tijdens een proef bij de Oostvaardersplassen kleurde de radar dan paars. FOTO'S ANP, TJIBBEHUNINK Bergen op zoom Wassenaarstraat 45 - Centrum stad Eindhoven W. van Konijnenburglaan 1d - Woonboulevard De Kade Heerlen In de Cramer 76 Woonboulevard Heerlen Middelburg Mortiereboulevard 12 Woonboulevard De Mortiere Nieuwegein De Liesbosch 70 - A12 afslag 18, Ind. terrein Liesbosch Oosterhout Beneluxweg 3 - A27 afslag 17, naast McDonalds Oss Frankenweg 31 - Woonboulevard Oss-Oost in alle bovenstaande filialen is een Slaapsquare aanwezig Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag 9.30-21.00 uur 9.30-21.00 uur 9.30-21.00 uur 9.30-21.00 uur 9.30-21.00 uur 9.30-17.00 uur ALTIJD GESLOTEN www.woonsquare.nl <r Strak, kubistisch vormgegeven bankstel in Supreme. Leverbaar in diverse bekledingen en kleuren. alleen geldig van: ïllRWi :M'£_ Strakke hoekbank in Stofcategorie 1. Geheel naar wens samen te stellen en tevens leverbaar in rundleder. Inclusief electrisch relaxsysteem. Normaal voorNu 1817,36. Als 3+Relax+Hoek+3 zits:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13