9 pariufunciies en geen staatsfuncties zoals onze ministers. Het zijn wel deze zeven Chinezen die onderling bepalen welke koers het land gaat varen. Het staat niet vast wie de nieuwkomers zullen zijn. President Xi Jinping staat sterk en kan proberen bepaalde mensen te bevorderen. Maar volgens Si nologen lijkt het er niet op dat Xi zoveel macht heeft dat hij de enige is die de samenstelling van deze feitelijke regering bepaalt. Het internationale imago van China lijkt veel beter dan het ooit was. In Europa zien sommigen de Chinese president als evenwicht tegen een grillige Amerikaanse president. Xi Jinping spreekt warme woorden over internatio nale handel en is niet wars van globalisering. Hij trekt sinds het afhaken van Donald Trump ook allerlei klimaatinitiatieven naar zich toe. Dat lijkt een mooie rol. Tegelijk zijn er in Europa beden kingen. Want Xi verdedigt vrij handel vooral als die in het be lang van China is. Er is feitelijk weinig verschil tussen het Ame rica first van Donald Trump en het China first van Xi Jinping. Alleen jaagt Xi niet iedereen op de kast met rare tweets. Aziati sche landen rond China kijken wel met angst en beven naar de militaire macht van de grote buur, door Xi's versterking en modernisering van het Chinese leger. Het idee dat deze leider alleen het beste voorheeft met de regio blijkt bijvoorbeeld niet uit het spierballenvertoon rond eilandjes in de Zuid-Chinese Zee, die door meer landen worden geclaimd. Politieke poppenkast van de hoogste orde. 2.300 Chinese afgevaardigden gaan voor hun leiders klappen in de Grote Volkshal in Peking. Er wordt ook een soort volksvertegenwoordi ging gekozen van 400 leden plus een Politbureau van 25 kopstuk ken. Maar het draait allemaal om de verjonging van het zogeheten Staande Comité van het Politbu reau. Dat bestaat uit zeven man nen - onder leiding van president Xi Jinping - die feitelijk de dienst uitmaken in China. Het is zo be langrijk als de uitslag van Kamer verkiezingen in Nederland, met dit verschil dat er in China nooit openbare verkiezingen zijn ge weest. Alles wordt intern en binnen één partij bekokstoofd. In theorie moeten deze keer vijf le den van het Staande Comité wor den vervangen, maar waarschijn lijk zullen er maar vier opstap pen. De prominente partijbons Wang Qishan, die de campagne tegen corruptie heeft geleid en een vertrouweling is van Xi Jinping zou langer mogen aan blijven, hoewel hij formeel met pensioen moet. PPPULARIIEIITHUIS Xi Jinping is in eigen land heel populair. Hij wordt geprezen als sterke leider die de corruptie aanpakt. Chinezen vinden dat prettig. Hij wordt ook gezien als iemand die opstaat voor een machtig en invloedrijk China, dat respect geniet in de wereld. Xi spreekt ook veel meer de gewone taal van het volk dan zijn voorgangers, is beter en overtui gender in zijn public relations. En 'oom Xi' duldt geen oppositie. INTERNET De Chinese president wil met internet iets anders dan wes terse landen willen. Xi Jinping wil de digitale grenzen bewaken zoals je landsgrenzen kunt bewa ken en heeft de internetcensuur flink opgevoerd. Dat model wil China graag exporteren naar an dere landen. Een oude uitspraak van de president spreekt boekde len: 'Laat het buitenland zich niet met ons bemoeien, laat het ons op onze eigen manier doen'. Inmiddels heeft Xi Jinping zoveel zelfvertrouwen dat hij internati onaal uitdraagt dat China dingen te bieden heeft die ook voor het buitenland interessant kunnen zijn en navolging verdienen. Geen internationaal internet bijvoorbeeld, maar nationaal gecontroleerd internet. NATIONAAL VOLKSCONGRES woensdag 18 oktober 2017 De zeven uitverkorenen bekle den de hoogste partijfuncties UN De handen stuk klappen voor grote leider Xi Jinping is wat er van alle 2.300 afge vaardigden op het Nationaal Congres wordt verwacht. China's sterke man Xi Jinping zwaait voorbijgangers vol zelfvertrouwen toe vanaf een poster in de straten van hoofdstad Peking. In de Grote Volkshal wordt alles in gereedheid gebracht voor het Nationaal Congres, terwijl buiten beveiligers de trap af marcheren en burgers selfies maken van het centrum van de macht, fotosafp epa reuters De Grote Volkshal in Peking is het podium waar de Chinese leider Xi Jinping zijn land en de hele wereld zijn macht toont, fotoafp ..:<A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9