Nederland haalt Buk-raket voor MH17-zaak Hélène J. opnieuw gearresteerd 8 Terwijl Donald Trump vooral bezig is met zichzelf en America first, Europa met de brexit en Rusland met de gevolgen van de annexatie van de Krim, straalt de Chinese president Xi Jinping op het wereldtoneel. CHINA DE GROTE BAAS De afschuwelijke dood van de 8-jarige Sharleyne, die maandag nacht 8 juni 2015 van de tiende ver dieping viel van galerijflat De Arend in Hoogeveen, roept nog steeds vragen op. Wat dééd het meisje 's nachts op die akelig smalle galerij? Moeder Hélène werd destijds gearresteerd, maar aanvankelijk niet vervolgd voor de dood van het blonde meisje met de grote blauwe ogen. Bij gebrek aan bewijs. Verslaafd Sharleynes vader Victor Remou- champs kon dat nooit verkrop pen. Zijn ex was verslaafd aan drank en Sharleyne zou regelma tig in een andere flatwoning heb ben moeten overnachten bij een aan drugs verslaafde man. De dag na de dramatische val van zijn dochter, reageerde Remou- champs meteen: hij had de in stanties al zo vaak gewaar schuwd. Sharleyne had allang bij haar moeder weggehaald moeten worden. Remouchamps is niet de biologische vader van Sharleyne, maar beschouwt haar al vanaf haar geboorte als zijn bloedeigen dochter. En heeft haar ook er kend. Via een artikel-12-procedure dwong de vader eerder dit jaar af dat het Openbaar Ministerie als nog Hélène J. moet vervolgen. „Daarop hebben wij een nieuw onderzoeksteam geformeerd. Dat heeft nieuwe informatie gevonden waarvoor we de moeder willen verhoren. Dus is zij aangehou den", zegt een woordvoerster van het OM die niet wil zeggen wat die nieuwe info is. „Daarover gaan we met de moeder in gesprek." De 37-jarige Hélène werd eergis teren gearresteerd. „Wij kennen de details ook niet", zegt Remou champs' advocaat Sebas Diekstra. „Maar de arrestatie is op basis van een nieuw forensisch rapport. Er zal dus nieuw bewijsmateriaal zijn gevonden." Het gerechtshof Leeuwarden concludeerde in maart dit jaar al Zonder sporen op de reling is zelfdoding of een ongeluk zo goed als uitgesloten dat er een sterk vermoeden is dat Hélène bij de dood van haar doch tertje betrokken is. Uit technisch onderzoek blijkt dat het meisje te klein was om over de reling te ko men zonder die aan te raken of zonder hulp van iemand anders. Op de reling werden geen sporen van het meisje aangetroffen. „Daarmee is zelfdoding of een on geluk zo goed als uitgesloten", zegt Diekstra. Een getuige zag moeder Hélène op de galerij, kort na het drama. Ze was als enige in de buurt. Boven- dien bleek dat ze zwaar onder in vloed van drank was. Het promil lage wijst op een stevig aantal gla zen. Hélène beriep zich meteen op haar zwijgrecht. Vanwege bedrei gingen aan haar adres, vertrok ze uit galerijflat De Arend, naar een andere plek in Hoogeveen. Verwijten Jarenlang hadden Remouchamps en zijn ex Hélène, sinds 2011 uit el kaar, al ruzie over Sharleyne. Van wege alle problemen tussen haar ouders kende Sharleyne zelf de nodige problemen. Zo was ze niet zindelijk. Waar Victor Remou champs zijn ex van alles verweet, liet ook Hélène zich niet onbe tuigd. Volgens haar had de 'blo wende Victor' weinig interesse in zijn dochter en zou hij voorname lijk op geld uit zijn. Hélène heeft nooit willen vertel len wat er die nacht precies in de galerijflat is gebeurd. Wel vertelde ze dat Sharleynes slaapkamer aan de galerijkant van de flat zat, waar mee ze de suggestie deed dat het meisje zeifin een stoute bui uit het raam kon zijn geklommen. Of dat iemand haar naar buiten had ge lokt. Sporen die in die richting wij zen, zijn echter nooit gevonden. Advocaat Paul van Jaarsveld van moeder Hélène stelt dat het 'vol strekt niet noodzakelijk was om haar aan te houden'. Hij noemt de arrestatie een 'procedurele zaak'. DEN HAAG Nederlandse mili tairen hebben een Buk-raket uit Georgië naar Nederland ge bracht. De raket, van hetzelfde type als waarmee vlucht MH17 van Malaysia Airlines drie jaar geleden werd neergehaald, is in februari dit jaar naar legerbasis Gilze-Rijen gebracht. Medewerkers van de militaire inlichtingendienst MIVD zijn volgens RTL Nieuws op 21 febru ari van dit jaar met een Hercules van het ministerie van Defensie naar Georgië gevlogen. Daar ontvingen zij van de autoritei ten de Buk-raket. De volgende dag is de raket afgeleverd op de militaire luchtmachtbasis in Gilze-Rijen. De raket wordt gebruikt als be wijsmateriaal in de strafzaak te gen de verdachten van het neer halen van vlucht MH17. Die rechtszaak wordt in Nederland gehouden. Wanneer is nog niet bekend. De rampvlucht op 17 juli 2014 kostte 298 mensen het leven, vooral Nederlanders. De man die van de Chinezen de koosnaam 'oom Xi' kreeg, blaakt van zelfvertrou wen. De komen de twee weken is de secretaris-generaal van de Communistische Partij van China, tevens voorzitter van de centrale militaire raad en ook president van de Volksrepubliek China de abso lute ster in de grootste politieke show ter wereld. Als machtigste Chinese leider sinds jaren gaat Xi Jinping zijn stempel drukken op het vijfjaarlijkse Nationaal Congres van de Communistische Partij. Er is weinig twijfel in Peking dat de almachtige Xi in 2022 ook een derde termijn ambi eert. Dat is bijzonder en onder streept zijn onaantastbaarheid. Vijf verklaringen voor zijn macht. i2«Eq woensdag 18 oktober 2017 Alles wijst naar moeder bij dood Sharleyne (8) Hélène J., de moeder van de 8-jarige Sharleyne die in 2015 van de tiende verdieping van een flat stortte, is opnieuw gearresteerd vanwege de dood van haar dochter. Nieuw onder zoek wijst steeds meer in de richting van de moeder, die de nacht van het drama 'stom dronken' was. Victor Schildkamp Hoogeveen —Sebas Diekstra Sharleyne op een gelukkig moment met haar vader Victor Remou champs. FOTOFACEBOOK Bob van Huët

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8