II Warmande-bestuurder De Jong vertrekt Steun voor dorpshuis Koewacht om parkeerruimte uit te breiden Tijdsdocument uit 1997 eindelijk opgeknapt 7 Het kunstbos bij Axel is opgeknapt, eindelijk. Jaren geleden is er al op aangedrongen. Op een fraaie herfstdag is het aangenaam erdoorheen te wandelen. Maar het voelt ook zo gedateerd aan. zv Tiny Maenhout, indertijd dé vrouw achter het Toe ristisch Bureau Zeeuwsch-Vlaanderen, is er al lang niet geweest. Zij kan zich desondanks het kunstbos nog goed voor de geest halen. „Inder tijd, toen ik erbij betrokken raakte, was in Axel een kunstenaarscol lectief heel erg actief. Vanuit die groep is het idee voor een kunst bos bij de watertoren ontstaan. Ik steunde dat graag. Axel had een impuls nodig. Het banktoerisme liep terug. Winkels en de markt trokken minder bezoekers. Met kunst wilde Axel zich opnieuw manifesteren." Han Dey voerde in de binnen stad een groots kunstproject uit. Zeventien kreeftachtige figuren, Volco's, bevolkten de straten. Ze staan er nog altijd, al zullen weini gen weten dat Axel zich juist hier mee wilde profileren. Zo is het ook met het kunstbos. Veel mensen zijn er dinsdag middag niet in te bekennen. Een oma komt er met haar kleinzoon Bas Rijsdijk (13) uit Roosendaal ren. Humor ligt op straat. Tiny Maenhout vertelt nog dat het kunstbos mede was geïnspi reerd op het Antwerpse Middel- heim-kunstpark. „Maar wil je zoiets realiseren, dan heb je na tuurlijk veel meer geld nodig." Dat Terneuzen enkele duizenden eu ro's heeft uitgetrokken om het kunstbos in stand te houden, is al heel wat, in dit verzakelijkte tijds gewricht. Met kunst wilde Axel zich opnieuw manifesteren fietsen. Hij heeft wel herfstvakan tie in tegenstelling tot zijn Zeeuws-Vlaamse leeftijdsgeno ten. Hij heeft de fonkelnieuwe fietscrossbaan ontdekt, vlakbij het kunstbos. „Wat een kunst!", re ageert zijn grootmoeder, als ze wordt gewezen op de 'bowling baan' van kunstenaar Luc Ingels, bestaande uit een grote betonnen bal en verderop enkele, vers inge plante boompjes (de kegels). Als je het door hebt, is dat best leuk. Zo is het met alle tien kunst objecten, met als toppunt het ver vreemdende bouwbord van Han Dey waarop hij aankondigt dat in Plan Smitschorre - het Axelse bos - 251 droomwoningen komen. Het bord zorgde bij de opening van het kunstbos voor heel wat commotie, en dat was nou net de grap. Op die manier leer je het kunstbos als tijdsdocument wel weer waarde- De Jong was sinds 2011 bestuurder. Ze vindt de naderende fusie met ZorgSaam een goed moment om de 'bakens te verzetten'. „Ik heb dat al een hele tijd geleden besloten en krijg de ruimte om een andere baan te zoeken." De fusie vindt rond 1 juli 2018 plaats, maar wordt moge lijk versneld. De financiële situatie bij Warmande is slecht door een dalend aantal cliënten. De zorgin stelling is bezig met een reorgani satie, waarbij ontslagen niet uitge sloten zijn. Tot 1 maart heeft Warmande twee bestuurders, om de overgang naar de fusie soepel te laten verlo pen en een reorganisatie door te voeren. De Jong legt zich toe op de fusie met ZorgSaam. Tweede be stuurder Jan Hoogendorp, inge huurd via adviesbureau BMC, is verantwoordelijk voor de dagelijkse bedrijfsvoering. Warmande heeft onder meer zorgcentra Rozenoord (Sluis), Hooge Platen (Breskens) en De Stelle (Oostburg) onder de hoede. Etienne van Waes, voorzitter van de Stichting Gemeenschapscen trum De Vlaschaard, is blij met de steun. „Oorspronkelijk hadden we wel een eigen parkeerplaats, maar in de loop van ons 35-jarig bestaan zijn we fors uitgebreid. Ten koste van parkeerplekken." Chaos Het gevolg is, aldus Van Waes, dat bij activiteiten in De Vlaschaard het al snel een chaos is in de Nieuwstraat en andere straten bij het dorpshuis. „Om niet te zeggen een bende. We kunnen dat omwo nenden niet langer aandoen. We willen ook voorkomen dat men sen bij ons niks meer willen orga niseren, omdat we bekend staan als een plek waar je je auto niet kwijt kunt. Eén parkeerplaats voor gehandicapten is bovendien een beetje weinig." De bank wilde De Vlaschaard geen lening geven. B en W van Terneuzen zien het maatschappe lijk belang van het dorpshuis in en zijn bereid de noodzakelijke 250.000 euro te lenen. Leegstaande woning Het is de bedoeling een naast De Vlaschaard gelegen, leegstaande woning te kopen, te slopen en op het hele perceel 32 parkeerplaatsen te maken. „Met drie plekken voor gehandicapten", geeft Van Waes aan, „en een paar oplaadpunten voor elektrische auto's." De Terneuzense gemeenteraad moet nog wel instemmen met de lening. woensdag 18 oktober 2017 Kunstbos Axel voelt gedateerd aan Harmen van der Werf Axel Hilarisch bouwbord van Han Dey, ook kunst. De Haan van Jozef van Mierlo. fotos BOAZ TIMMERMANS Bas Rijsdijk komt net van de fietscrossbaan, bij de entree tot het Axelse kunstbos. -Tiny Maenhout Bestuurder Yolanda de Jong vertrekt bij Warmande. Ze neemt 1 maart volgend jaar af scheid van de West-Zeeuws- Vlaamse zorginstelling die een reorganisatie en fusie wacht. Sophie Stockman Oostburg Buurmans grond komt maar één keer te koop. Gemeen schapscentrum De Vlaschaard in Koewacht wil die kans grij pen om de parkeerproblemen op te lossen. B en W van Ter- neuzen zijn bereid mee te wer ken door het geld ervoor te lenen. Guido van der Heijden Koewacht I3IMND/IX Tel.0115 562054 Axel' Rabobank Terneuzen - Axel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 74