Verdeeldheid over verhuizing archief 6 Herinrichting stuk hoofdweg langs dorp Bresko laat zich een dagje versieren zv IN DE REGIO Vlaklanders in theater Verdronken geschiedenis Gevolgen borstkanker Op een inloopavond presenteerden de dorpsraad, de gemeente Terneu zen en de provincie gisteren het herinrichtingsplan voor de Hoek seweg dat bij het verlagen van de maximumsnelheid hoort. Het gaat om het stuk doorgaande weg tus sen de N6i (Schoondijke-Hoek) en de sluizen bij Terneuzen ter hoogte van de bushalte in Hoek. Vooral veel bijna-ongelukken gebeuren daar. En, zeiden aanwonenden, 'het aantal auto's dat too kilometer of meer rijdt, kun je haast niet tellen'. De snelheid op de Hoekseweg aan de zuidkant van Hoek is al ver laagd tot 6o kilometer per uur. De provincie hikte ertegenaan een gro- Het aantal hardrijders op de Hoekseweg is haast niet te tellen ter stuk 6o kilometer te maken. De Hoekseweg is tenslotte een door gaande weg. Uiteindelijk is de pro vincie overstag gegaan, niet voor de hele Hoekseweg langs Hoek, maar wel het deel bij de bushalte. De reden: auto's rijden daar te hard vanaf de 8o km provinciale weg het 30 km-dorp Hoek binnen, wat extra gevaarlijk is, omdat de verkeerssituatie onoverzichtelijk is. Er rijden bussen, auto's en 's och tends veel fietsende scholieren. Moeite Om de situatie overzichtelijker en veiliger te maken, worden de rijba nen in de Hoekseweg straks ge scheiden. Inhalen wordt zo onmo gelijk. Voor fietsers komt een over steek in de Hoekseweg met tussen de twee rijbanen een rustplek. Ze hoeven dus niet meer in één keer de weg over te steken. Aanwonenden hadden er wat moeite mee dat in nabijgelegen straten in het dorp éénrichtingsver keer gaat gelden en dat niet de hele Hoekseweg langs het dorp 6o kilo meter wordt. Het herinrichtings plan kreeg verder van iedereen de zegen. Uitvoering is eind dit jaar, begin volgend jaar voorzien. Het Terneuzense archief zit met achterstallig onderhoud en moet worden gedigitaliseerd. Twee toe komstplannen liggen op tafel: het in eigen huis aanpakken of verkas sen naar Middelburg. Het laatste lijkt het goedkoopst. Voordat Terneuzen definitief beslist, wil het college van B en W Heel sneu als archief Terneuzen naar Middelburg gaat eerst de heemkundige organisaties raadplegen. Die reageren verdeeld. Pim Broekhuysen, penning meestervan de Heemkundige Ver eniging Terneuzen en oud-wet houder, is begripvol. „In Middel burg is het in goede handen en als het wordt gedigitaliseerd, blij ft het goed toegankelijk." Voorzitter Gertjan van der Brugge van de Vereniging tot Be houd van de Historie van Philip pine wil het eerst in zijn bestuur bespreken, maar stelt al wel: „Mid delburg is verder weg, maar als het daar beter bewaard kan worden en kan worden gedigitaliseerd..." Joop van Hecke van de Heem kundige Kring Sas van Gent en Jo han Thomas van Stichting Oud Westdorpe zijn tegen. Een ge meente-archief hoort in de eigen gemeente, vindt Van Hecke. „Je kunt dan alles wel in Den Haag centraliseren. Nee, Terneuzen pro beert zich er nu wel heel gemakke lijk vanaf te maken." Thomas: „Het zou heel sneu zijn als dit gebeurt." BRESKENS Bresko, de beroemd ste vis van Breskens, laat zich van daag, woensdag, versieren in het Visserijmuseum in Breskens. Jongens en meisjes tot en met twaalf jaar mogen zich helemaal uitleven met foam clay, een zelf- hardende boetseerklei die bestaat uit een soort gel met heel veel kleine balletjes. Voordeel van deze moderne klei is dat het materiaal niet aan de handen plakt, in de al lermooiste kleuren beschikbaar is én vanzelf in de buitenlucht droogt. Natuurlijk mag niet de 'echte' grote Bresko worden versierd, maar wel speciaal gemaakte witte, ge bakken spaarpotten in de vorm van Bresko. Vrijwilligers van het mu seum geven vooraf uitleg. Deel name kost vijf euro, inclusief pakje drinken en een grote spek. De klei- middag in het Visserijmuseum is van 14.00 tot 17.00 uur. De deelne mers mogen hun 'kunstcreaties' na afloop mee naar huis nemen. Na twee dagen is de foam clay gehard. MIJN DORP, MIJN STAD woensdag 18 oktober 2017 OOSTBURG TERNEUZEN 20.00 uur in hotel l'Escaut aan de Scheldekade in Terneuzen. TERNEUZEN doorZeeland De Hoekseweg bij Hoek wacht bij de bushalte een ingrijpende herinrichting, foto boaztimmermans Hoek krijgt zijn zin na vele jaren Theaterhuis Zee- landia brengt van avond, woensdag, en morgenavond de voorstelling De Vlaklanders in het Ledeltheater in Oostburg. De 'oudere' spelers Titus Muizelaar en Titus Tiel Groenes- tege filosoferen in het stuk van Ge- rardjan Rijnders en Peter Verburgt over het leven als thea ter, het verval van het geheugen en het lot van de ouder wordende acteur. Aanvang voorstellingen 20.15 uur. Veelschrijver over de Zeeuwse ge schiedenis, Jan J. B. Kuipers, houdt mor gen, donderdag, voor de Heemkun dige Vereniging Ter- neuzen een lezing over 'de verdronken geschiedenis' van Zeeland, de vele stormvloeden en verdwenen dorpen, ook in Zeeuws- Vlaanderen. De bij eenkomst is vanaf 'Wat zijn de late ge volgen van borst kanker?' is het thema waarover in ternist-oncoloog Marjan van Dijk van avond spreekt voor de borstkankerver- eniging, afdeling Zeeuws-Vlaanderen in de kerkzaal van het ziekenhuis in Terneuzen. Aanvang 19.30 uur, vrij toe gang. Van tevoren aanmelden: terneu- zen@borstkanker.nl of 0115-451981. Na jaren geduw en getrek is het de Stichting Dorpsbelangen Hoek gelukt, de maximumsnel heid op een groter stuk van de Hoekseweg gaat terug van 80 naar 60 kilometer per uur. Harmen van der Werf Hoek -Aanwonenden Een mogelijke verhuizing van het Terneuzense archief naar het Zeeuws Archief in Middel burg stuit niet alom op een 'njet' bij heemkundige organisaties in Terneuzen. Harmen van der Werf Terneuzen - Johan Thomas, Oud Westdorpe TERHOLE Het dorpshuis van Terhole had in september vanwege het 50-jarig bestaan 'eindelijk' al een naam gekre gen, Brandershole, naar de oude benaming van Terhole. Sinds kort is het ook opgefleurd met een muurschildering. Graffiti-artiest Waf Alosta uit het Belgische Aalst werkte er een dag aan. Zijn inspiratiebron was het dertiende eeuwse episch dierdicht Van den vos Reynaerde dat zich deels in Hulst afspeelt. De gemeente Hulst stelde 1200 euro be schikbaar voor het verjaardagscadeau, foto boaz timmermans AXEL De Halle, 13.30 uur: Themabijeenkomst Seniorenvereniging Kanaalzone over Stichting Mascura; 13.45 uur: Dansmid- dag; Markt, 11.OO IZOO uur: Streek museum Het Wa renhuis BRESKENS Kaai 1-103,10.00- 17.00 uur: Visserij museum; CADZAND-BAD VVV, Boulevard De Wielingen, 10.30- 12.00 uur: Strandjut- terstocht voor kinde ren; Dé Sporthal, Noorddijk 3, 20.00 uur: Informatieavond ontwikkelingsplan Natuurlijk Stijlvol Cadzand-Bad; HULST Blaauwe Hoeve, 10.00 uur: Internet café; Steenstraat 28,14.00-17.00 uur: Museum De Vier Ambachten; KLOOSTERZANDE Marijkeplein, 8.00- 12.00 uur: Food- markt; OOSTBURG Hervormd kerkcen trum, 9.00 uur: Kof fieochtend Open Kring, herfststukjes maken; Ledelplein en Markt, 8,30- 16.00 uur: Week markt; SAS VAN GENT Café Reseda, 14.00 uur: Kaarten; De Statie, 14.00 uur: Themabijeen komst 'Langer zelf standig thuis wonen', door wijk verpleegkundigen ZorgSaam; Westkade 114, 12.30-17.00 uur: In dustrieel Museum Zeeland; SLUIS Raadzaal Belfort, 20.00 uur: Lezing Magda Devos en Veronique De Tier over Zeeuwse dia lecten; TERNEUZEN Markt, 08.00-16.00 uur: Weekmarkt; Portaal van Vlaan deren, Binnenvaart- weg, 13.00-17.00 uur: Rondleidingen; Scheldetheater, 20.00 uur: Dans theater Aya, voor stelling Sluier over verboden liefdes; Rivierenhuis, 13.30 uur: Stoma con tactmiddag Steun punt Terneuzen; ZAAMSLAG Plein, Protestantse kerk, 14.00 uur: Wandeling met gids. VERJAARDAGSCADEAU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 73