c* Super oogstweer, maar die prijzen... In Hulst wordt restafval nog maar een keer per maand opgehaald Het ophalen van afval gaat in de gemeente Hulst drastisch veranderen. Grootste wijziging is dat de grijze container een keer in de vier weken geleegd wordt, in plaats van om de week. Tien jaar De Spot Dat stelt het Hulster college van B en W voor. De commissie Ruimte behandelt het plan volgende week. Als de gemeenteraad het vervol gens goedkeurt, gaan de nieuwe re gels op 1 januari 2018 in. Hulst moét wel iets ondernemen. Vorig jaar werd per persoon 236 kilo restafval opgehaald. Ver boven het landelijk streven van maximaal 100 kilo restafval in 2020. „En van het nieuwe kabinet moeten we waar schijnlijk nóg verder terug", aldus wethouder Diana van Damme. In het voorjaar liep in Hulst alvast een proef waarbij deelnemers hun afval beter leerden scheiden. Daar uit bleek dat 19 kilo restafval haal baar was. Al deden aan de proef veel 'geharde' afvalscheiders mee. Niet alleen Hulst worstelt met het probleem. Terneuzen begint deze maand een proef in Othene- Noord, waar inwoners tijdelijk een bak voor plastic en drankkartons krijgen. Biervliet gaat als experi ment 'omgekeerd' inzamelen: rest afval wordt weggebracht, plastic opgehaald. Ook in Hulst worden plastic en drankkartons straks in zakken van 50 of 60 liter op straat gezet. Ze komen op de clusterplaat sen te liggen, waar nu containers staan. Elke twee weken wordt het opgehaald. Zakken moeten aan el kaar geknoopt worden, zodat ze niet wegwaaien. Bovendien moe ten bewoners de zakken pas op de ochtend zelf en niet de avond van tevoren op de stoep zetten. Gratis Zo wordt de overlast beperkt, is het idee. De vuilniszakken worden uit gedeeld en zijn in de eerste ronde gratis. Of mensen daarna moeten betalen, is nog niet bekend. De oranje bakken, waar plastic nu heen gebracht wordt, blijven overigens staan. Ook krijgt iedereen een kleine GFT-bak en huishoudens kunnen voor een tientje per jaar een extra groene container aan- Het zal wennen zijn, maar extra aandacht op recyclen is echt nodig schaffen. „Vooral in landelijk ge bied is daar vraag naar", aldus Van Damme. „Nu steken sommigen groenafval in de grijze, als de groene vol is. Dat hoeft dus niet meer." Door deze maatregelen verwacht Hulst dat de grijze container min der vaak geleegd hoeft te worden. Een keer in de vier weken moet vol staan. Wennen Bewoners hekelen dat plan op soci ale media, vooral omdat ze stank overlast vrezen. „Natuurlijk snap pen wij dat het wennen zal zijn", zegt de wethouder. „Extra aandacht op recyclen is echter echt nodig. Sommigen stoppen hun glas en oud papier nog in de grijze contai ner. Wie echt grote problemen on dervindt, kan contact opnemen met de gemeente. In andere ge meenten is echter al gebleken dat dit beleid goed werkt." Een ander onderdeel van het nieuwe beleid is een campagne om afvalscheiding meer aandacht te geven. Alle gemeenten moeten van het Rijk over twee jaar, naast het in dammen van restafVal tot 100 kilo, 75 procent van het afval scheiden. Hulst zit daar met 63 procent onder. ff woensdag 18 oktober 2017 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl Bart de Clerck uit Vogelwaarde nam het er gisteren van. Vanaf 's ochtends zeven uur tot 's avonds negen uur oogstte hij met loonbedrijf Sikkelerus een kleine elf hectare aardappelen langs de provinciale weg Zaamslag-Vogelwaarde. „Mooi op tijd, want donderdag is er kans op regen." Nog een geluk: in niet één aardappel heeft hij rot kunnen ontdekken. Alleen de prijzen, drie cent de kilo op de vrije markt. Bart: „Tien, twaalf cent heb je wel nodig om uit de kosten te komen, maar gelukkig hebben we een deel op contract. Dat geeft zekerheid." foto boaztimmermans Grijze bak minder vaak geleegd Bob Maes Hulst -Diana van Damme, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 70