Vreemdeling ontloopt straf Zeeuwse kroepoek nieuw op de markt Bulgaarse langer vast in moordzaak Rilland België 2 JAIRO MEEUSE DAGELIJKSE BUSRIT Commentaar Veroordeelde criminele vreemdelingen die een flink deel van hun straf ontlopen. Het gebeurt in Nederland aan de lopende band. Alleen al dit jaar gaat het om een paar honderd mensen. De overheid staat sinds 2012 strafvermindering toe om snel zo veel mogelijk ongewenste vreemdelingen het land uit te krijgen. De vervroegde vrijlating werkt goed. Vier van de vijf veroordeelde vreemdelingen maken er gebruik van. Dat scheelt de diensten die asielzoekers moeten uitzetten heel wat werk. Als thuislanden niet willen meewerken aan een gedwongen terugkeer, is strafverminde ring in ruil voor vrijwillig vertrek vaak de enige manier om deze vreemdelingen hier weg te krijgen. De kabinetten Rutte II en III vinden de uitzetcijfers belangrijker dan de rechtsorde. Dat is een verkeerde keuze. Want in deze kwestie moet rechtvaardigheidsgevoel ons kompas zijn. Strafvermindering als onderdeel van een deal met ongewenste vreemdelingen is ge woon niet te verkopen. Dat bleek eerder dit jaar bij de vervroegde vrijlating van een Pool die een Nederlandse peuter en haar grootou ders heeft doodgereden. Verantwoordelijk staatssecretaris Klaas Dijkhoff van de WD kon het niet uitleggen. Hij kwam met vage toezeggingen aan de Tweede Kamer over meer aandacht voor de be langen van slachtoffers en nabestaanden. Vervroegde vrijlating is slecht voor het draagvlak onder de rechts orde in Nederland en slecht voor de rechtshandhaving in de thuis landen. Den Haag heeft er kennelijk geen boodschap aan dat wij die landen opschepen met half gestrafte criminelen. Nederland heeft niet voor niets internationaal afspraken gemaakt dat gevangenen hun straf in het land van herkomst kunnen uitzitten. De procedures daarvoor zijn vaak moeizaam, maar dat moet dan maar. Alles beter dan deze voorkeursbehandeling van criminele vreemdelingen. Rechtvaardigheid is veel belangrijker dan goede uitzetcijfers „We vonden dat je de garnaal in kroepoek niet meer proefde", legt Frank Wilthagen uit. Hij vormt sa men met zijn broer Marcel de direc tie van Wilthagen B.V. „Kroepoek werd een beetje zoetig gemaakt, en dat ging er bij de consument wel in. Wij hebben de uitgesproken smaak teruggebracht." Wilthagen is van oorsprong een vleesbedrijf. „Maar ten tijde van de dioxinecrisis, in 2000, ondervon den we dat we kwetsbaar waren. Daarom wilden we iets erbij ma ken, buiten vlees", zegt Wilthagen. Het bedrijf produceert daarom ook gefrituurde spek- en zwoerdpro ducten. „De techniek om kroepoek te maken, te frituren en te verpak ken, lijkt heel erg op dat van knab- belspek. Die technieken zijn ons We vonden datje de garnaal in kroepoek niet meer proefde dus niet onbekend", zegt Wiltha gen. De kroepoek is vanaf de week van 6 november te verkrijgen en komt in drie smaken: Noordzeegarnalen, Hollandse uien en Oosterschelde- zeewier. ALMANAK De Terneuzense chef van de re dactie grossiert dagelijks woordgrapjes. Vaak zó flauw dat ze toch lach wekkend zijn, soms zó scherp dat ze absoluut de krant niet ha len. Dat werkt aanstekelijk. Zijn overbuurman deed gisteren ook een duit in het zakje met een sug gestie voor een kop boven een verhaal over Zeeuws-Vlaamse leerlingen die er over nadenken om in België naar school te gaan. De rest van de dag zaten ze allebei met een liedje van Het Goede Doel in hun hoofd: 'Ik heb ge twijfeld over België...' Haven blijft van gemeente Van der Plasse is lijsttrekker CDA Congres over mishandeling GOES Heen Montijn over oude kleding Naar school in Terneuzen? Dat vinden veel ouders van middelbare scholieren uit de omgeving van Oostburg en Hulst te ver, bleek uit een peiling van de Taskforce Voortgezet Onderwijs Zeeuws-Vlaanderen. Jairo Meeuse (14) uit Sint Jansteen maakt die reis elke dag. Een gewone schooldag van Jairo be gint elke morgen om kwart over ze ven. Dan fietst hij vanaf zijn huis in Sint Jansteen naar de bushalte in Hulst. Daar neemt hij de bus, die hem naar het Zeldenrust-Steelant College (ZSC) in Terneuzen brengt. Al met al duurt de reis zo'n vijftig minuten. Vaak is hij 's middags pas om kwart over vier thuis, soms nog een uur later. „En dan moet hij nog aan zijn huiswerk beginnen", zegt zijn moeder Joëlle. „Het is best pit tig-" Jairo doet er zelf nuchter over: „Het valt wel mee hoor. Het is best ver reizen, maar ik vind het de moeite waard. En in de bus is het gezellig: ik klets bij met twee vrien den van me die ook naar Terneuzen gaan." De leerling uit gymnasium 3 heeft er zelf voor gekozen om in Terneuzen naar school te gaan. Hij kon ook naar het Reynaertcollege in Hulst, dat op tien minuten fïets- afstand staat. „Ik wilde graag twee talig onderwijs volgen, omdat je veel Engels leert. En ik vond de sfeer op het Zeldenrust wel goed." Afspreken na schooltijd met klas genoten is lastig: zij wonen in Bier vliet of Philippine. „Dan kom je niet voor een uurtje naar Sint Jansteen." Daarom logeren ze in de vakanties wel eens bij elkaar. Het openbaar vervoer naar Ter- Ik wilde graag tweetalig onderwijs volgen, omdat je veel Engels leert neuzen kan beter, vinden Jairo en zijn moeder: het is te duur en te druk. Jairo: „Ik stap op één van de eerste haltes van lijn 20 op, en moet dan vaak al staan." Huiswerk ma ken in de bus is er daardoor niet bij. Jairo's moeder vindt de reiskos- De 21-jarige Bulgaarse K.K. blijft achter slot in grendel. Zeker tot 13 december wanneer haar zaak als regiezitting op de rol staat. De rechtbank in Middelburg heeft dat gisteren beslist. De vrouw wordt ervan verdacht betrokken te zijn bij de roofmoord op de 65-jarige Rillander K. van Schaik op 19 maart. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer werd de volgende dag na een alarm van de buurvrouw ontdekt. Ook ont dekte de politie dat er zich op zol der een wietkwekerij - waar net was geoogst - bevond. Een voor de hand liggend scena rio waarom Van Schaik om het le ven is gebracht zou volgens de po litie daarmee te maken kunnen hebben. K. werd eind juni in Bulgarije opgepakt en uitgeleverd aan Ne derland. Gisteren vertelde ze via haar advocaat dat ze door de me deverdachte M.I. (38) werd be dreigd en gedwongen bij Van Schaik aan te bellen. Ze gingen naar binnen en zij moest tassen met wiet vullen. De rol van een derde Bulgaar, A. S., is vooralsnog onduidelijk. Verder hield de vrouw vol dat toen ze de woning verlieten Van Schaik nog in leven was. woensdag 18 oktober 2017 ii Kroepoek is er binnenkort ook van Zeeuwse bodem. Het bedrijf Wilthagen uit Tholen gaat dat produceren met lokale ingre diënten als Noordzeegarnalen, Hollandse uien en Oosterschel- dezeewier. Michiel Bouwman Tholen -Frank Wilthagen in Tip? redactie@pzc.nl KAMPERLAND De haven van Kamper land moet in gemeente lijke handen blijven. Dat is de conclusie na evaluatie door een extern bureau. De exploitatie is goed en levert de gemeente jaar lijks gemiddeld 75.000 euro op. Bovendien lig gen er plannen voor het gebied en als de haven verkocht zou worden zou dat tot problemen of be zwaren kunnen leiden. Het onderzoek is gedaan op verzoek van de ge meenteraad. KWADENDAMME Marga van der Plasse (59) trekt bij de komende raadsverkiezingen de kar voor het CDA Borsele. Ze is maandag verkozen tot lijsttrekker. Van der Plasse is nu fractievoor zitter. Ze is geen onbe kende in de politiek in Borsele. Van der Plasse is al vanaf 2002 raadslid. Met haar verkiezing tot lijsttrekker is Van der Plasse ook de kandidaat wethouder, mocht het CDA weer in het college komen. ZIERIKZEE In Zeeland zijn in 2016 22 gevallen van ouderenmis- handeling gemeld. Dit jaar is, tot nu toe, sprake van 21 meldingen. Op maandag 6 november verzorgt Bureau B&W een congres over oude- renmishandeling in het gemeentehuis in Zierik- zee. Aanmelden: broek- huis@bureaubenw.nl. Maandag 23 oktober geeft historica Heen Montijn in Goes een le zing over haar boek 'Tot op de draad'. Ze vertelt over de jaren '60 en '70 van de vorige eeuw en over de tijd waarin iets nieuws een zeldzame luxe was en kleding keer op keer werd vermaakt. De lezing begint om 20.00 uur in de Toren zaal van Slot Oostende. Kaartjes via info@stich- tinghistorischslotoos- tende.nl en in de winkel van het Slot in Goes. Reizen naar Cornelleke Blok Sint Jansteen -Jairo Meeuse, scholier 07.15 uur Vertrek per fiets vanaf Sint Jansteen naar Hulst Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 63