met campagne #zeghet 'Ik pik dit niet meer!' 'Kruisgraaier' Trump mogelijk voor rechter 5 wen en ook mannen vertelden wat zij meemaakten. Net zoals de Engelstalige variant #metoo nu laat zien dat slachtoffers van sek sueel geweld niet alleen zijn. „Het gaat langzaam, maar er ge beurt echt wat", zegt Laterveer. „Steeds meer mensen durven zich uit te spreken, het verandert hoe er wordt gekeken naar zo ie mand als Weinstein. Er wordt meer nagedacht: die hand op een bil in een kleedkamer van een ac trice, kan dat wel? Beslist degene die de macht heeft? Tien jaar gele den zouden heel veel mensen zeggen: dat hoort er bij. Je kunt dit nooit helemaal uitbannen, je kunt het wel abnormaal vinden." Die ene hashtag heeft haar le ven op zijn kop gezet. Laterveer werd een landelijk boegbeeld. „Ik heb mijn baan erdoor verloren. Het was voor mijn werkgever te ongemakkelijk wat ik aan het doen was, dus moest ik weg. Hoe het precies gegaan is, mag ik niet zeggen. Dat is in contractueel vastgelegd. Maar achteraf bleek het een geluk bij een ongeluk: ik kon me toeleggen op dit onder werp. Mijn blog heeft de politie Je kunt het nooit helemaal uitbannen, je kunt het wel abnormaal vinden bereikt, waardoor er vriendelijker met slachtoffers wordt omgegaan. Het is fijn dat mijn boodschap de politiek heeft bereikt." Maar vooral is ze blij dat het ge sprek blijft voortduren. „Uitein delijk draait het allemaal om dui delijke communicatie. En dan niet alleen om zeggen wat je niet wilt, maar vooral wat je wel wilt. Ik wil je kussen. Ik wil met je naar bed. Wil jij dat ook? Het is heel raar dat we wél vragen of iemand wat te drinken wil, of nog een keer eten opgeschept wil krijgen, maar dat het gesprek stopt als het om seks gaat. Dat seksueel geweld niet meer zal voorkomen is niet haalbaar, maar we kunnen wel zorgen dat het veel minder ge beurt." Een vrouw die Donald Trump er van beschuldigt dat hij haar tegen haar wil heeft betast, eist via de rechter alle documenten die zijn campagneteam heeft over onge wenste seksuele aanrakingen door Trump. Midden in de golf aan beschuldi gingen van seksueel wangedrag aan het adres van filmgigant Harvey Weinstein wordt Amerika er zo aan herinnerd dat een man die beticht is van vergelijkbare gewoontes nu president is. In de verkiezingscam pagne van 2016 dook een tape op waarop te horen is dat Trump meldt dat hij vrouwen ongevraagd bij hun kruis grijpt. Zeker een tien tal vrouwen beschuldigt hem ervan dat hij dat ook echt heeft gedaan. Trump noemde het 'leugens', waarop een van hen, Summer Zer- vos, hem aanklaagde wegens smaad. In die zaak blijkt nu dat haar advocaat met een dagvaarding do cumentatie van Team Trump bo ven water wil halen. Trumps advo caten vragen de rechter het verzoek af te wijzen. „Ik kan alleen zeggen dat het compleet nepnieuws is", zei de president maandag. „Het is ver zonnen, en het is schandalig, maar dat gebeurt in de politiek." Summer Zervos deed mee aan Trumps realityshow The Apprentice. Ze meldde in oktober vorig jaar dat Trump haar ongevraagd zou heb ben gezoend en haar borst zou heb ben vastgepakt toen ze in 2007 met i Trump bestempelt de zaak als 'compleet nepnieuws' en 'schandalig' hem sprak over een mogelijke baan in zijn bedrijf. Het juridische team van de president stelt dat de zaak politiek gemotiveerd is en dat Trump immuniteit geniet. Zijn advocaten willen de zaak op z'n minst laten rusten tot president Trump aftreedt. Een rechter moet oordelen of immuniteit ook geldt voor zaken die gaan over de privé- persoon Trump, voordat hij presi dent was. woensdag 18 oktober 2017 GO kreeg ontslag' —Anke Laterveer Seksuele intimidatie komt ook voor op straat, bij vrienden of op festivals. Vier vrouwen over hun vernederende erva ringen. Op het station in Rotterdam heeft vrijwel elke vrouw wel een verhaal. Neem José. Ze ging zwemmen in Amstelveen. Nu vertelt ze hoe ze in het zwembad als volwassen vrouw in een hoekje werd gedreven door een stel jongens. „Die knullen kwamen met zijn allen op me af. Je kunt zo weinig doen als je op die manier wordt las tig gevallen, in het water. Ik ben er gauw uitgegaan. Het geeft een heel zuur gevoel, dat het zo kan gaan." Op de Kruiskade in Rotterdam komt Berfin Dem (36, foto boven) niet meer. „Ik ben er he lemaal klaar mee. De ene man zit in de auto, de ander springt eruit en staat aan de andere kant. Dan proberen ze je /'*- naar binnen te praten of te sleuren. Vooral in de zomer word ik daar H'j heel veel lastig gevallen. Eén keer was ik het zo zat ik werd woedend. Toen heb ik gezegd: 'ja hoor, ik ga wel met je mee'. Ik pakte zijn hand en gooide de deur dicht. Toen die ertussen zat, ben ik weggelo pen. Het is genoeg geweest, ook bij het uitgaan. Ik pik het niet meer." „Mam, jij hebt toch geen ver haal?" vraagt een dochter aan haar moeder. Dan begint de 62- jarige, die anoniem wil blijven, te vertellen. Hoe ze op de basis school zat, op bezoek ging bij vriendinnetjes. „Ik was mis schien negen jaar oud." De man des huizes kwam naast haar zit ten en stak zijn hand onder haar rokje. „Ik durfde niet weg te gaan, ik dacht: als ik de gang in ga, dan grijpt hij me. Het werd zo laat, dat mijn moe der kwam kijken. Ze was ongerust, ik ben gauw meegegaan. Ik heb het verteld, vroeg nog of ze het niet tegen mijn vader wilde zeggen. Hij heeft die man er nog op aangesproken. Met die meisjes mocht ik niet meer spelen. Ik mocht ze niets vertel len. Eigenlijk is er niks gebeurd, maar ik ben het nooit vergeten." Nina Thiele (19, foto onder) uit Bemmel heeft haar portie wel gehad. „Vooral op van die gratis festivals, dan word ik zo vaak in mijn kont geknepen. Toen het laatst weer gebeurde, draaide ik me om en gaf ik mijn be lager de platte hand. Die jongen schold me uit voor kan- kerhoer. Als je er wat van zegt, krijg je al snel ruzie. Dan willen ze je voor schut zetten, zeggen ze dat je lelijk bent. Veel vrien dinnen houden daarom hun mond. Ik niet. Ik vind dat de poli tie harder moet optreden." De president van de Verenigde Staten moet zich opmaken voor een rechtszaak over zijn om gang met vrouwen. Karlijn van Houwelingen Washington Anneke Bakker kreeg als TROS-omroepster (kleine foto) onwelvoege- lijke voorstellen van haar bazen, foto dingena mol

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5