J5— 4 De gordijnen gingen open 7 WAARVAN AKTE Spaarrente staat bijna op nulpunt Minimuminleg van 250 euro OD fcL i De notaris stelling (25.000 euro) 200.000 euro aan spaargeld tegen een rente van 0,5 procent uitstaan. Dat levert een ren dement op van 1.000 euro, maar je moet ook 2.371 euro aan vermogens belasting betalen. Onder de streep lever je dus 1.371 euro aan spaargeld in. Steek je dit geld daarentegen in een spaar-bv, dan neemt je spaarbalans juist toe. Je betaalt dan circa 40 pro cent belasting over alleen het be haalde rendement (1.000 x 0.4 400 euro), waardoor je vermogen per saldo met 600 euro groeit. Let wel op, want aan een spaar-bv zijn ook eenmalige en jaarlijks terug kerende kosten verbonden. Zo moet je voor de oprichting van een spaar- bv naar de notaris. De kosten hiervan liggen tussen de 500 euro en 2.000 euro. Daarnaast ben je verplicht om je onderneming in te schrijven bij de Kamer van Koophandel a 50 euro. Verder moet je jaarlijks aangifte doen en een jaarrekening opstellen. Dat laatste kun je volgens Brik eenvoudig zelf, er zit immers alleen spaargeld in de bv. Volgens Brik loont bv-sparen pas vanaf 150.000 euro aan spaargeld. „De kosten heb je bij een dergelijk bedrag binnen een jaar terugverdiend", aldus de financieel planner. Bij buitenlandse banken is de rente vergoeding op spaardeposito's vaak hoger dan hier. Zo biedt de Turkse Garantibank de mogelijkheid om een 3- of 6-maands deposito af te sluiten tegen wel zeer hoge rentes van respectievelijk 10,5 procent en 11,5 procent per jaar. Het spaarte goed wordt daarbij omgezet in lira's, de nationale munt van Turkije. „Aan het sparen in een andere va luta is wel een valutarisico verbon den", waarschuwt Brik. „Als de waarde van de Turkse lira gedu rende de looptijd van het deposito sterk daalt, kan het zo zijn dat je minder euro's terugkrijgt dan je oorspronkelijk hebt ingelegd. Het instabiele politieke en economische klimaat in Turkije maakt dat risico alleen meer groter." Wie zijn spaargeld aan een bui tenlandse bank toevertrouwt, doet er verstandig aan om te kijken of die wel onder het depositogarantiestel sel valt, adviseert De Bilde. „Daar mee zijn spaartegoeden tot 100.000 euro beschermd bij een eventueel NIHIL faillissement van de bank." Garantibank beschikt over een Nederlandse bankvergunning en valt daarmee onder het Neder landse depositogarantiestelsel. Dat geldt ook voor de eveneens Turkse Yapi Kredi Bank. Ook het Slowaakse Privatbanka en het Estse Bigbank vallen onder het wettelijk deposito garantiestelsel. Aan sparen in andere valuta is wel een valutarisico verbonden Wat zijn de alternatieven voor een spaardeposito? Extra geld storten in je spaarhypotheek, noemt Brik als mogelijkheid. De rente die je daarop ontvangt is gelijk aan de hypotheek rente die je betaalt. Als die bijvoor beeld 3 procent is, ontvang je dat ook (belastingvrij) over je spaarte goed. Dat is bij een gewone spaarre kening op dit moment ondenkbaar. Een andere optie is lijfrentespa ren. Over dat spaartegoed betaal je geen vermogensrendementsheffing en de inleg mag als aftrekpost wor den opgevoerd. Ook geld lenen aan familie voor bijvoorbeeld de finan ciering van een huis kan financieel en fiscaal aantrekkelijk zijn. Drie bedaagde bejaarden veranderen in tierende hooligans Ze hebben, vertelt de ene zus, een gewel dige band met elkaar. Ze komen, zegt de andere zus, regelmatig bij elkaar over de vloer. Hun onderlinge contact, vult hun broer aan, is hecht. Tegenover mij zitten de twee zusters en de broer van de overledene, zijn erf genamen, allen dik in de tachtig. Hem heb ik niet gekend. De gemeente heeft mij gevraagd zijn nalatenschap af te handelen. Hij is op hoge leeftijd gestorven, eenzaam in zijn woning. Pas als de buren iets ruiken, scha kelen ze de politie in. Die vindt het half ver gane lichaam in bed. Een natuurlijke dood, constateert de lijkschouwer. Hij moet er zeker drie maanden hebben gelegen. Veel contact met zijn buren had hij niet. Hij was nogal eenzelvig, zegt een buurvrouw als ik zijn woning bin nenga om zijn pa pieren uit te zoeken. „We hadden hem al een tijdje niet gezien, maar elke avond gingen de gordijnen dicht en 's ochtends weer open. Dus we dachten dat alles wel in orde zou zijn." Een maal binnen begrijp ik hoe dat kan: hij heeft automatische gordijnen die ook na zijn dood hun werk zijn blijven doen. De automatische gordijnen hebben echter ook zijn broer en zusters misleid: „Als ik door zijn straat reed, zag ik dat de gordijnen open of dicht waren, dus nam ik aan dat het goed met hem ging", zegt zijn broer. Kennelijk heeft geen van hen het laatste halfjaar contact met hem gehad. Wat ik moeilijk te rijmen vind met hun bewering over die goede band. Het heeft mij ook lang gekost deze drie erfgenamen te achterhalen. Hun broer is nooit getrouwd geweest, heeft geen kinderen en geen testa ment. In zijn huis vind ik geen aanwijzingen voor familieleden. Ik moet spitten in de Bur gerlijke Stand tot eind negentiende eeuw voor ik zijn ouders vind. En via hen zijn broer en zusters. De broer en zusters hebben pas kort gele den - van mij! - gehoord dat hun broer is overleden. Daarom zijn ze hier. Hun monden vallen open als ik vertel dat dat al ruim een half jaar geleden is gebeurd en hij al lang en breed is gecremeerd. Dan worden ze woedend. Ie mand, zie ik ze denken, heeft hier schuld aan. En die iemand ben ik. Drie bedaagde bejaarden transformeren razendsnel in tierende hooli gans. Een van de zussen grijpt een zware kan delaar en smijt die naar mijn hoofd. Ik kan ge lukkig net bukken, anders was ik zeker ernstig gewond geraakt. Mijn collega's stormen mijn kamer binnen en leiden de drie naar buiten. Ik blijf trillend en ontdaan achter in mijn kamer. Is me dit echt overkomen? De afhandeling van deze nalatenschap laat ik graag over aan een collega. AANBOD woensdag 18 oktober 2017 GO Een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk 5 Deposito sparen in het buitenland Bij de grote banken is de spaarrente nog maar één stap verwij dert van de O pro cent. In navolging van ING verlaagden deze maand ABN Amro en Rabobank de rente op spaarrekeningen naar 0,05 procent. Triodos is de enige bank met een nog lagere rente. Deze bank verlaagde in april de rente al naar 0 procent. Banken sluiten zelfs negatieve rente, waar bij je moet gaan beta len voor je spaargeld op de bank, niet meer uit. —Iris Brik, financieel planner 6 Alternatieve spaarvormen Johan Nebbeling a Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl (KNAB). Er zijn ech ter uitzonderingen. Bij Garantibank moet je minimaal 2.000 euro inleg gen, bij Privatbanka 5.000 euro en bij Imprebanca zelfs 10.000 euro. Van de Nederlandse banken bieden NIBC Direct en Knab mo menteel het voorde ligste termijndepo sito (3 maanden) tegen een vaste rente van 0,55 procent. Internet- bank LeasePlan volgt met 0,50 pro cent. Centraal be heer Achmea is met 2,15 procent de aan bieder van het hoogste rendement op spaardeposito's. Je moet het geld al leen wel even kun nen missen: twintig jaar om precies te zijn. Depositorente ver gelijken doe je op spaarrente.nl. Voor het openen van een spaardepo sito geldt vaak een minimuminleg. Deze varieert tussen de 250 euro (NIBC Direct) en 1.000

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 51