1, 6 GELD GOEDE RAAD Sparen Is het spaardeposito een uitkomst voor wie zijn spaargeld ziet verdampen en niet wil beleggen? Er zijn voordelen, maar de winst weegt niet altijd op tegen de kosten en risico's. et een spaarde posito of ter mijndeposito zetje bij een bank voor lan gere tijd geld vast in ruil voor een hogere rente. Bijvoorbeeld 1,2 procent in plaats van de magere 0,05 procent op de spaarrekening. De looptijd van een spaardeposito vari eert van minimaal één jaar tot maxi maal twintig jaar. Voor wie dat te lang duurt, is er het termijndeposito. Daarmee zet je geld vast voor een pe riode van 3 tot 12 maanden. Het verschil tussen een deposito en een gewone spaarrekening zit hem in de spaarrente en de mogelijkheid tot tussentijds opnemen. Dat laatste is bij een deposito niet of slechts onder bepaalde voorwaarden mogelijk, bij voorbeeld als de rekeninghouder komt te overlijden. Gedurende de looptijd van het deposito kun je dus niet vrijelijk over je geld beschikken. Daar staat tegenover dat je een ho gere en vaste rente krijgt. En omdat je voor de gehele looptijd het renteper centage weet, kun je exact uitrekenen hoeveel geld je deposito oplevert. Bij een regulier spaardeposito leg je eenmalig een bedrag in. Meestal is het niet mogelijk om tussentijds geld bij te storten. Dat kan wel met een flexibel spaardeposito. Daarbij kun je meerdere keren inleggen, steeds te gen de rente van dat moment. Vragen reacties Je kunt je geld ook opknippen en met verschillende looptijden wegzetten Maar is deposito sparen op dit mo ment financieel wel aantrekkelijk? En zo ja, waar moet je dan op letten? Zoals gezegd staat de rente van een spaardeposito voor de hele looptijd vast. Daalt de rente in die periode, dan ben je spekkoper. Maar stijgt die, dan profiteer je niet mee. Want be halve de rente staat ook je geld vast. Dat risico kun je verkleinen met een depositocarrousel, vertelt Fons de Bilde, voorzitter van de Vereni ging van Onafhankelijke Financieel Planners (VOFP). „Daarbij knip je het spaarbedrag op en zet je het tegen verschillende looptijden weg. Bij voorbeeld één deposito van twee jaar, één van drie jaar, één van vier jaar, enzovoort. Elke keer dat een deposito afloopt, koop je met het vrijgekomen geld weer een nieuw deposito, tegen de maximale rente van dat moment." Bijkomend voordeel is de flexibili teit. Elk jaar komt een deel van je spaargeld vrij en kun je bepalen of je dat geld opnieuw voor langere tijd wel of niet wil vastzetten. Het openen van een deposito brengt ook kosten met zich mee. Daardoor daalt het rendement op je inleg. Vraag dit altijd na voordat je het de posito afsluit. Zo is deposito sparen bij Knab onderdeel van het Plus Pak ket. Daarvoor brengt de bank 5 euro per maand in rekening. Wie zijn geld bij een buitenlandse bank stalt, betaalt kosten voor over maken en eventueel omrekenen van valuta. Voor het openen van een deposito heb je een (internet)spaarrekening nodig. Die moet je in de meeste ge vallen bij dezelfde bank afsluiten. Heb je dat gedaan, dan kies je een de posito en selecteer je een looptijd. De rente die je krijgt, is afhankelijk van de gekozen looptijd. Bij een van oorsprong buitenland se bank dien je eerst een registratie formulier in te vullen en je te identi ficeren. Daarna kun je een deposito contract afsluiten tegen de gewenste 'Verzekeraars discrimineren' 'Fabrikant jaagt ons op kosten' looptijd en rente. Tot slot maak je het depositobedrag over. Voor de meeste deposito's geldt een bedenktijd van 14 dagen. In die periode kun je het deposito kosteloos opheffen. Wie duurzaam en groen spaart, kan daarvoor een beloning krijgen in de vorm van een belastingkorting van de overheid. Dat is niet alleen goed voor het milieu maar ook voor je por temonnee. Over tegoeden op groene spaarrekeningen en deposito's betaal je dan tot 57.385 euro (114.770 euro voor stellen) geen vermogensrende- mentsheffing a 0,86 procent. Daar naast heb je recht op een heffingskor ting van 0,7 procent. Maar helaas: groen sparen is mo menteel nergens mogelijk. De reden is dat banken door de overheid ver plicht zijn het geld grotendeels te in vesteren in projecten die bewezen duurzaam zijn. Als die projecten vol zitten, dan sluit de inschrijving. Bo vendien zijn ING, Rabobank en ABN Amro de enige banken die groen spa ren met belastingvoordeel mogen aanbieden. Alleen deze banken be schikken over een spaardeposito met groencertificaat. Een alternatief voor groen sparen is sparen binnen een bv. Het voordeel daarvan is dat je geld wordt belast in box 2 en dus niet langer in box 3. Dat kan aardig wat voordeel opleveren, zo becijfert Iris Brik, onafhankelijk fi nancieel planner bij Fine Tuning Per sonal Finance in Rotterdam. Stel je hebt boven de belastingvrij- woensdag 18 oktober 2017 GO Kaj van Arkel, financieel journalist Toch maar een deposito? Fonsde Bilde, VOFP Vragen? Vragen of opmerkin gen naar aanleiding van dit artikel? Mail naar goederaad @persgroep.nl. Volgende week behandelen we enkele reacties. Komt uw vraag niet aan bod, is het wel licht raadzaam elders om een persoonlijk advies te vragen. 1 Renterisico: als de spaarrente stijgt, profiteer je niet mee 2 Het openen van een deposito kost ook geld De autoverzekering was vorige week het onderwerp. 'Ik rijd al meer dan 40 jaar schadevrij', schrijft Jules Heere (88). 'Maar bij het vergelijken van premies ontdek ik dat sommige verzekeraars mij vanwege m'n leeftijd niet meer als klant willen.' Wij ontvingen meer reac ties van lezers die mer ken dat ze niet meer overal welkom zijn. Uit onderzoek van de Con sumentenbond blijkt dat ruim 40 procent van au toverzekeraars klanten boven een bepaalde leef tijd weigert. Ben je al verzekerd, dan gebeurt er niets, maar overstappen op goedko pere polissen kan lastig zijn. Soms worden ou dere automobilisten ook geweigerd vanwege te weinig schadevrije jaren. Helaas is leeftijdsdiscri minatie op autoverzeke ringen toegestaan, om dat het verzekerings technisch als relevant wordt gezien. De Consumentenbond vindt de uitsluiting onte recht. Vanuit het bonus- malussysteem gelden bij alle verzekeraars ook al stevige verhogingen van premies voor 65-plus- sers. Zo worden ouderen dus dubbel gestraft. Wie wordt afgewezen, heeft in ieder geval recht op een goede en duide lijk motivering. In de prak tijk blijkt dat niet altijd te gebeuren. Dirk van der Wal stoort zich aan de hoge kosten die zijn gemoeid met de vervanging van kunsstof bumpers. 'Die bumpers mogen dan vol elektronica zitten die reparatie behoorlijk duur der hebben gemaakt, maar vervanging van een ouderwetse plastic bum per kost je ook al gauw zo'n 700 euro' schrijft hij. 'Dat was met de stalen bumpers met rubber van auto's uit de jaren 70 niet snel gebeurd. Autofabri kanten spekken hun omzet door te kwetsbare bumpers te maken en jagen de samenleving daarmee op kosten. Het wordt tijd dat we daar geen genoegen meer mee nemen!' -Rob Nijman 3 Groen sparen levert een belastingvoordeel op 4 Meer voordeel? Richt een spaar-bv op!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50