Anke slaat terug 4 WEINSTEIN-AFFAIRE NEDERLAND A Het schandaal rond filmbaas Harvey Weinstein zet niet alleen Hollywood op zijn kop. Overal delen vrouwen hun getuigenissen over seksueel geweld. In Nederland onder anderen tv-presentatrice Anneke Bakker en schrijfster Anke Laterveer. Maar ook vrouwen op straat doen hun verhaal. Omdat ik niet deed wat de hoge heren wilden, werd ik afgestraft Het Leven van Mata Hari Voormalig omroepster Anneke Bakker (66) raakte ooit haar baan bij de toenmalige TROS kwijt, omdat ze niet op de intimiderende avances van een meerdere inging. „Ik werd de dupe van puur machtsmisbruik." Namen van de mannen die haar destijds het leven zuur maakten, wil ze niet noemen. „Het is al zó lang ge leden en ik heb er eigenlijk nooit iets over willen zeggen, omdat ik bang was dat het tegen me zou worden gebruikt. Die misstanden op de 'Gooise matras' hebben ook mijn verdere leven niet bepaald. Na mijn ontslag heb ik op eigen houtje car rière kunnen maken. Ik heb me god zijdank niet omhoog hoeven neu- ken. En wat ik heb meegemaakt is al ruimschoots verjaard. Daarbij komt: de schuldigen zijn niet meer aan spreekbaar op hun bedenkelijke, seksistische gedrag. Eén is er dood en de ander volgens mij te seniel om er nog iets zinnigs over te kunnen zeggen." Door de seksaffaire rond Holly- woodproducent Harvey Weinstein keerden bij Bakker, die nu in Kort- gene woont, alle herinneringen weer terug. „Ik was het al bijna ver geten. Typisch iets voor mij: een vrouw met een zogenoemde Tefal- rug, waarvan alles best makkelijk af glijdt." Getraumatiseerd is Bakker niet. „Ik ben destijds niet aangerand of verkracht. Zo erg was het allemaal niet. Maar je kunt wel spreken van verregaande intimidatie, die in mijn geval tot de nodige angstgevoelens heeft geleid. Omdat ik niet deed wat de hoge heren wilden, werd ik afge straft en zelfs bedreigd. Na mijn ont slag was ik blij dat ik van die toestan den af was en bleef ik medelijden hebben met vrouwelijke collega's van wie ik wist dat ze minder sterk waren dan ik. Met eventuele andere slachtoffers spreken deed ik nooit, omdat iedereen zijn mond stijf dichthield. Waarschijnlijk uit angst of schaamte." Verkering Bakker weet nog goed wanneer het misging. „Ik was 26 of 27 jaar en tv- omroepster bij de TROS. Een vrouw zonder veel levenservaring. Mijn verkering was net uitgegaan en ik kwam plotseling zonder woon ruimte te zitten. Mijn toenmalige baas had daar lucht van gekregen. Hij had medelijden met me en bood aan een appartementje voor me te regelen en betalen. Erg aardig, dacht ik. „Maar toen kwam hij met dwin gende condities op de proppen. Ik mocht, als ik op zijn aanbod zou in gaan, absoluut geen andere man nen in dat huis ontvangen en ik moest de deur van de woning al tijd voor hem openhouden. Ik schrok en voelde de spreekwoor delijke bui al hangen. Vervolgens kwam ik in een verschrikkelijk di lemma terecht: ja zeggen zou seks met de baas betekenen en nee een onvoorspelbare afloop." Het werd een duidelijk nee, bena drukt Anneke Bakker op ernstige toon. „Het verbaasde me vervol gens niks dat het korte tijd later fout ging met mijn baan. Want voor dat incident was er ook al een andere tv-baas naar me toegeko men met de vraag 'Anneke, wordt er nog geneukt vandaag?' Ik heb toen geantwoord: Je kunt een glas Spa krijgen. Toen droop hij af! Mogelijk stond ik bij mijn manne lijke meerderen bekend als tegen draads en lastig. Want na dat ap- partementgedoe begon mijn om- roepbaan te wankelen." Plotseling mocht ze niet meer 's avonds op de buis en later werd ze zonder opgaaf van redenen gedegradeerd naar de woensdag- en zaterdag middag. Uiteindelijk werd Bakker in 1982, zonder duidelijke opgave van redenen, ontslagen. Naïef Rond die periode sprak ze niet over de misstanden op haar werk. „Ik was naïef, schaamde me. Dacht dat ik de enige was. En er waren geen vrouwelijke collega's die spraken over iets dergelijks. Achteraf bezien vreemd, want er moeten toen meer tv-dames zijn geweest, die werden geïntimi deerd en al dan niet op de avances van meerderen zijn ingegaan." De oud-omroepster doet haar verhaal, omdat ze vermoedt dat 'Weinstein-achtige schandalen zich niet tot Amerika zullen be perken'. „Natuurlijk speelde of speelt dit ook in 'Hilversum'. Of tewel het fenomeen dat vrouwen alleen maar carrière kunnen ma ken als ze ingaan op seksuele inti midaties." De AVROTROS, zoals de om roep nu heet, zegt het moedig te vinden dat Bakker na 35 jaar haar verhaal doet. „Wij hebben hier respect voor." 3 dagen vanaf Het leven van Mata Hari WestCord De schrijfster en cabaretière besloot iets te doen wat veel vrouwen niet durven. Later veer sprak over het seksuele geweld waar ze slachtoffer van werd. Ze deelde haar er varingen via sociale media en riep anderen op haar te volgen. De hashtag #zeghet zorgde er twee jaar geleden al voor dar honderden vrou- Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc O reiskatern.nl woensdag 18 oktober 2017 PC Ik zei nee tegen seks en Tom Tates Hilversum —Anneke Bakker, ex-omroepster Inclusief 2 x overnachting in een ruime kamer 2 x uitgebreid ontbijtbuffet •1 x toegang Mata Hari tentoonstelling Fries Museum Optioneel: 1 x 3-gangen diner in élevé •1 dag fietshuur •Inclusief parkeren Verblijf is mogelijk tot 28 maart 2018 3 dagen in Leeuwarden Mata Hari tentoonstelling 1 dag fietshuur 3 dagen in Leeuwarden Leeuwarden mag zich in 2018 Culturele Hoofdstad van Europa noemen. Dat gaat gepaard met bijzondere culturele evenementen en bijeenkom sten. Een bijzondere expositie in dit kader is die van Mata Hari in het Fries Museum, 'de mythe en het meisje'. Ontdek het dubbelleven van Margaretha Zelle en laat je in de watten leggen in WestCord WTC Hotel. WestCord WTC Hotel Leeuwarden Het luxe WTC Hotel Leeuwarden ligt op loopafstand van de gezellige binnenstad met winkeltjes en grachtjes. De ruime kamers zijn modern ingericht en voorzien van bad en/of douche, Nespresso en extra brede bedden. Culinair genieten kan in het Michelinsterren restaurant élevé, gele gen op de elfde verdieping met uitzicht over Leeuwarden. Lezersprijs excl. diner v.a. €129,- p.p. Lezersprijs incl. diner v.a. €179,- p.p. Verblijf is mogelijk t/m 28 maart 2018 op basis van beschikbaarheid. Voorwaarden zie website. Meer informatie en boeken: Ga voor 'Het leven van Mata Hari' naar onze website reiskatern.nl/pzc/WEST1722 of bel met WestCord WTC Hotel Leeuwarden 058 - 233 49 00 o.v.v. 'Persgroep - Het leven van Mata Hari'. Anke Laterveer wilde geen seks, ze had het gezegd. Ze duwde haar date weg. En toch trok hij haar kleren uit, ging hij door toen ze nee zei en randde haar aan in haar eigen huis. Carla van der Wal Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4