Hef op, die btw op groenten 44 Welke ledlamp is de beste? <D O Solliciteren anno 2017: 2 ROLAND DUONG Droombaan Ooit bemachtigde je die droombaan door een keurige sollicitatiebrief te schrijven. Da's vandaag de dag niet meer genoeg. Dus maak een videopitch of neem een moodboard mee naar je gesprek. Column We hebben weer een regering. Nu weten we hoe onze belastingpoet de komende jaren wordt geïncasseerd. De middeninkomens gaan zeker profiteren, zo slaan de coalitiepartners elkaar op de schouders. Ik vertrouw het voor geen cent. Krijgt Jan Modaal echt een steuntje in de rug als het eten duurder wordt? Krijgt de middenstand het beter door kapper en schoenmaker extra te be lasten? Dat is het nieuwe kabinet van plan. De btw op noodzakelijke goederen en diensten wordt ver hoogd van 6 naar 9 procent. Het leven zal duurder worden. De regering zegt dat er belastingverlaging tegenover staat. Maar als ik de kabinetsplannen lees, zie ik met name belas tingverlaging voor rijke Nederlanders. Ik schreef al eerder dat het steeds minder loont om te werken. Het echte geld wordt verdiend met vermogen. Huizen, aandelen, kapi taal om te investeren. Met noeste arbeid ver dien je steeds minder. In het regeerakkoord zie ik niet dat de werkende mens er snel op vooruit gaat. Door versoepeling in het ontslagrecht kun nen meer mensen snel ler een 'vaste' baan krij gen. Maar ik zie niet meteen verbeterde koop kracht voor werkenden. Wel veel belastingvoorde len voor grote bedrijven en aandeelhouders die al goed boeren. Ook stimuleert het kabinet de zakelijke interna tionale dienstverlening. Bijvoorbeeld met het versoepelen van een bankvergunning voor 'fïn- tech' bedrijven. Aanbieders van innovatieve finan ciële dienstverlening op het internet. Dat is leuk nieuws voor de Randstad. Nog meer bedrijvigheid. Of dat goed nieuws is voor heel Nederland is de vraag. Financiële dienstverleners produceren een hoop lucht waarmee de rijken nog rijker worden. De regionale economie wordt er niet mee ge holpen. Familiebedrijven kunnen er juist op ach teruit gaan in het nieuwe belastingstelsel. Laten juist deze bedrijven vitaal zijn voor een leefbare lo kale economie. Zij investeren in lokale mensen en goederen. Als het de regering ernst is de groeiende tegenstelling tussen provincie en randstad in te perken dan zullen ze iets moeten verzinnen om de bedrijvigheid in de provincie te stimuleren. Aan pakken van familiebedrijven werkt averechts. De btw-verhoging is natuurlijk de grootste gotspe. Kappers, fietsenmakers, klusjemannen, vervoer en sport worden duurder! Ons voedsel wordt duurder! Als we willen dat eerlijk werk eerlijk loont, dat iedereen kan sporten, gezond voedsel kan eten, dan is dit een bijzonder slecht idee. Een nultarief voor diensten en voedsel waar heel Ne derland van kan profiteren is veel wenselijker. Hef de btw op voor verse groenten en fruit. Goed voor consument, boer en grootgrutter. In een regeerak koord zit altijd wisselgeld voor de echt belangrijke plannetjes zoals versoepeling van het ontslagrecht. Als op bepaalde proefballonnetjes de tegenwind stormachtig wordt, dan worden ze afgezwakt of in de ijskast gezet. Als de publieke verontwaardiging over verhoging van het lage btw-tarief maar groot genoeg is, zal het kabinet ervan afzien. Het akkoord is een slecht plan als we willen dat iedereen kan sporten PRIJSPEIL TEST 1,2,3 en baan scoren, mede dankzij de visagist? Dat kan, zeggen deelnemers aan de 'Sollicitatie Wasstraat'. In Rot terdam krijgt een groepje baanzoekers onder leiding van imagocoach Sascha Bertus van Room to grow een sollicitatietrai ning. En die gaat veel verder dan het leren schrijven van een sollicitatie brief. Sterker nog, een brief schrijven staat niet op haar programma. Wel op de rol: een dijk van een pro fielfoto voor bij je cv en Linkedln (vandaar de visagist), een videofilm pje (elevator pitch) van jezelf maken, werken aan een Linkedln profiel en outfit-tips. Gaat solliciteren in 2017 alleen nog over uiterlijkheden? „Nee", zegt Sascha Bertus, co-auteur van Zien ze wel hoe goed je bent1 „Maar je uiterlijk moet wél in overeenstem ming zijn met wie je bent. Met je foto laat je de beste versie van jezelf zien. Met die foto zeg je: ik pak het profes sioneel aan." Hetzelfde geldt voor kleding. „Als je je doodongelukkig voelt in een pak, zou ik dat niet adviseren voor een sollicitatiegesprek. Maar onder zoek wel wat de dresscode is bij het bedrijf waar je solliciteert. Als een pak daar gebruikelijk is, moet je je af vragen of je daar op je plaats bent. Je hoeft bij een sollicitatie niet het duurste en nieuwste te dragen, maar realiseer je: met kleding van tien jaar oud zeg je: ik ben zelf ook niet van deze tijd." Imagocoach Bertus traint veel werknemers die boventallig zijn ver klaard. „Mensen die vaak lange tijd niet hebben gesolliciteerd." En die vaak niet weten dat een goed Linke- dln-profiel - iedere potentiële nieuwe werkgever checkt jouw pro fiel - voorwaarde één is voor je nieuwe baan. Vind je een kloek Lin- kedln-profiel maken 'gedoe'? Er is geen recruiter die géén gebruik maakt van Linkedln. Bertus: „Doe het goed of doe het niet." En met goed wordt bedoeld: in één oogop slag is duidelijk wat je hoogst geno ten opleiding en wat je relevante werkervaring is. Facebook Wees niet bescheiden, zegt jobmar- keteer Aaltje Vincent, auteur van boeken over onder meer het inzetten van social media bij het vinden van werk. Vincent: „Of het niet raar is je zelf te promoten via social media? Nee, juist niet. De meeste mensen zijn 'onbewust bekwaam'. Als ik woensdag 18 oktober 2017 Roland Duong, de nieuwsgierigste man van Nederland, proeft en test producten. Reageren? roland.duong@persgroep.nl GO Laat je inspire ren door de finalisten van Heel Holland bakt. Dr. Oetker springvorm 24 cm Webshop Oetker €10 Blokker €8,39 Bol.com €11,99 1,5 kilo Elstar appels Coop: €2,99 Albert Heijn: €2,99 Plus: €2,89 Inventum oven mini Expert: €79 Blokker: €70,04 Coolblue: €69 (prijzen excl. eventuele bezorgkosten) Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek van ledlampen. Gloeilampen zijn nauwe lijks nog te koop. Waren eerst kille spaarlampen het enige alternatief voor deze stroomvre- tende lichtbron, tegen woordig is de ledlamp een beter alternatief. LED staat voor licht- emitterende diodes. De gebruikte leds in de lamp bepalen samen met de stralingshoek de lichtsterkte en de kleur. Een ledlamp kan theo retisch ongeveer 50.000 branduren mee- 'Zien ze wel hoe aoed je be gaan. Een normale gloeilamp heeft gemid deld 1.000 branduren, een spaarlamp tussen de 8.000 en 15.000 branduren. De huidige ledlamp geeft zo'n 50% van z'n opgenomen energie af in licht. Een gloeilamp 10%. De rest wordt in warmte afgegeven aan de omgeving. Ledlam pen zijn duur, maar ze verdienen zich vanzelf binnen een paar jaar terug. Zo kost een gloei- Leo van Marrewijk Solliciteren draait deels om uiterlijk. FOTO DESIREE SCHIPPERS O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46