li Portretten van fotograaf Ahmet Polat raken een snaar 13 Fotograaf Ahmet Polat uit Roosendaal portretteerde voor KWF mensen die zijn genezen van kanker, maar nog klachten hebben als vermoeidheid en somberheid. „Deze ziekte is niet zomaar over." Aan het woord is Ahmet Polat (39). De in Roosendaal geboren en in Fijnaart getogen fotograaf en filmmaker maakte in opdracht van KWF Kankerbestrijding het por tret van Henriëtte en van twee an deren. „Het zijn portretten voor en na kanker. We hebben bewust de zelfde compositie gemaakt als bij de eerste foto." Daarnaast zijn mini-documen taires gemaakt over de gevolgen van hun ziekte. Deze zijn van re gisseur Victor Vroegindewei. Bij Martijn (45) uit Den Haag werd in 2014 endeldarmkanker ge constateerd. De behandeling, ope ratie en herstel zorgden bij Martijn voor angst en onzekerheid over zijn relatie met Kim. „Je denkt dat de beproeving voor je partner tij dens de ziekte het grootste is, maar het wordt pas echt penibel als je je gewone leven weer probeert op te pakken", zegt Martijn in de KWF- campagne. De 37-jarige Annemee uit Ter schelling poseerde eveneens voor de lens van Polat. Ze leeft sinds haar 27ste met baarmoederhals kanker. „Het ergste vind ik dat je het vertrouwen in je eigen lichaam kwijt bent. En dat je je eigenlijk ook een beetje schaamt, omdat je denkt dat je iets niet goed hebt ge daan. Het woord 'kanker' is zó be laden, ik kan er nog maar sinds kort over praten." Polat legde Annemee vast tij dens een strandrit op haar paard. Als je de foto ziet, straalt ze onbe vangenheid uit, maar schijn be driegt. Annemee is heel snel moe en heeft nog maar 40 procent van de energie die ze vroeger had. Ze moest haar leefstijl aanpassen en verhuisde naar een rustige omge ving om niet te veel prikkels te krijgen. Henriëtte had baat bij een trai ning mindfulness en bij de psy chosociale hulp van het Ingeborg Douwes Centrum uit Amsterdam. Met de verhalen van Henriëtte, Martijn en Annemee legt KWF de nadruk op de periode na de behan deling. Uit onderzoek blijkt dat 86 procent van de mensen die wordt of is behandeld voor kanker, klach ten ervaart. Zelfs jaren na de be handeling en misschien wel voor altijd. Emoties als angst, onzeker heid en somberheid, vermoeidheid en impact op relaties komen het meest voor. „De oprechte verhalen en foto's van deze drie mensen hebben ve len geraakt. Niet te geloven hoeveel reacties ik heb ontvangen. Ik word dagelijks aangesproken op dit on derwerp. Bijzonder en heftig om mee te maken. Het zegt iets over wat mensen ervaren nadat ze kan ker hebben gehad", aldus Polat, die in 2015 werd uitgeroepen tot Foto graaf des Vaderlands. Nu is hij met KWF in gesprek over een mogelijk vervolgproject. En hij maakte met Lucas De Man en Rashif El Kaoui de theatervoor stelling De Man is Lam. Deze zoek tocht naar de identiteit van de mo derne man is woensdag 25 oktober te zien in De Kring in Roosendaal. Niette geloven hoeveel reacties ik heb ontvangen op de foto's en de verhalen Op de foto staat een breedlachende Hen riëtte. Ze wordt ge kust door haar twee dochters. Op een tweede foto hetzelfde vrolijke tafe reel. Alleen zit er voor Henriëtte (56) een wereld van verschil tussen de eerste en de tweede afbeelding. Op de eerste foto, gemaakt in 2015, was ze nog niet ziek. Kort erna kreeg ze nierkanker. Ze is inmid dels genezen verklaard. De tweede foto, dit jaar gemaakt, laat Hen riëtte zien na haar ziekte. „Je ziet geen enorme verschillen, maar toch zag Henriëtte dat er bij de eerste foto nog niks aan de hand was. Misschien is dat ook de bood schap van deze campagne. Je denkt dat de patiënt weer beter is, want 'het is nu toch over?' en 'je ziet er toch weer prima uit?' Maar in veel gevallen zijn er nog klachten waar je als omgeving rekening mee kunt houden." woensdag 18 oktober 2017 Henriëtte wordt gekust door haar dochters, voor en na haar ziekte, foto links privécollectie/ foto rechts ahmet polat Leven na kanker A Ahmet Polat: „Dit project heeft veel mensen geraakt." fotoanp Sanne Schelfaut Roosendaal/Amsterdam - Ahmet Polat, fotograaf A Annemee op haar geliefde paard, ook voor en na haar ziekte, foto links privécollectie/foto rechts ahmet polat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41