Carola Schouten één van de drie vicepremiers in kabinet Rutte III 3 Ondanks de verdrijving van IS blijft de stad in de houdgreep van de oorlog 17 oktober 2017 kan do boekon in als de dag dat Islamitische Staat wordt beroofd van de hoofdstad van zijn kalifaat, Raqqa. Daarmee zijn de problemen niet over. Vijf vragen over een onzekere toekomst. In de Arabische wereld geldt de regel dat als een conflict wordt opgelost, er twee nieuwe ontstaan. De opeensta peling van oorlogen is daar al tiental len jaren het bewijs van. Met de val van Raqqa wordt de stad een prooi van de overwinnaars. Voor de Syri sche Koerden, die het grootste aan deel hebben gehad in de herovering, en de Arabische milities. Daardoor bestaat de kans dat hun samenwer king in de Syrische Democratische Strijdkrachten wordt opgeblazen. Ook Turkije wil niet dat de Koerden het voor het zeggen krijgen in Raqqa. Daar komt bovenop dat ook de Syri sche president Basher al-Assad met steun van Rusland Raqqa opeist. De nieuwe conflicten zullen de hulpver lening aan de burgerbevolking en de werderopbouw van de stad ernstig bemoeilijken. Tot 2012 leidde Raqqa, zeker in het buitenland, een onopvallend be staan. Ook bij de volksopstand tegen het regime van Basher al-Assad, toen de Arabische lente Syrië had bereikt, trok de provinciestad minder aan dacht dan Damascus, Aleppo en Horns. Pas in 2014 werd Raqqa op de wereldkaart gezet, toen IS de stad uit riep tot de hoofdstad van het kalifaat. Zonder het propagandalabel van 's werelds meest gevreesde extremisten verliest Raqqa weer aan naam. Zij zal voorlopig een twistappel blijven, maar 'in concurrentie' met alle an dere brandhaarden in het Midden- Oosten. Toch mag Raqqa nooit wor den vergeten. De stad was drie jaar lang een 'laboratorium' van IS-be- stuur. In Raqqa liet de organisatie zijn vreselijke gezicht zien als zij aan de macht komt. Het gezicht van haat, onderdrukking en extremisme waar aan alle menselijkheid ondergeschikt wordt gemaakt. Dat beeld moet in onze herinnering blijven, opdat het nooit weerkeert. In de Arabische wereld geldt de regel dat als een conflict wordt opgelost, er twee nieuwe ontstaan Nee. Met de val van Mosul en Raqqa, de boegbeelden van IS, is alleen het kalifaat op sterven na dood. In Mosul riep IS-leider Abu Bakr al-Bag- dadi het kali- In Raqqa hangt de dood in de lucht. Na ruim vier maanden zware strijd - het offensief tegen de hoofd stad van het kalifaat begin in juni - liggen grote delen van de stad in puin. Gevechtsvliegtuigen voerden bombardementen uit. Op de grond vochten de door Koerden geleide Sy rische Democratische Strijdkrachten zich een weg naar het stadscentrum. Van huis tot huis. IS-strijders boden hevig weerstand met landmijnen, boobytraps en zelfmoordaanslagen. Het oorlogsgeweld heeft van Raqqa een gehavende stad gemaakt, vol lit tekens. Tot en met het allerlaatste ge bouw dat moest worden veroverd: het voetbalstadion. Volgens de hulp organisatie Save the Children zijn bijna 270.000 inwoners door het ge weld op de vlucht geslagen. De situa tie in de vluchtelingenkampen wordt 'gruwelijk' genoemd. En kele tienduizenden van deze mensen, vooral kinderen, zijn er slecht aan toe. faat uit, Raqqa was de zelfverklaarde hoofdstad. Van het kalifaat dat zich in 2014 uitstrekte van de grens met Tur kije tot op slechts honderd kilometer van de Iraakse hoofdstad Bagdad, is ruim 83 procent heroverd. In Syrië heeft IS alleen nog de stad Boukamal (40.000 inwoners) nabij Irak in han den, aan de overkant van de grens controleert het nog dunbevolkte de len van de provincie Anbar. Als ook die gebieden verloren gaan, gaat IS weer geheel on dergronds, zal de organisa tie zich hergroeperen om toe te slaan met terreur- aanvallen. ders met hun gezinnen uit Raqqa ge ëvacueerd. Buitenlandse strijders, onder wie geharde Tsjetsjeense fun damentalisten, vochten zich dood, bliezen zichzelf op of zijn gevlucht. Met verlies van het kalifaat zullen IS- strijders hun strijd ondergronds voortzetten, aldus westerse geheime diensten. Ze zullen ze zich als zout in water verspreiden, van het Midden- Oosten, Noord-Afrika tot Azië en de westerse wereld. Volgens de Iraakse schrijver en analist Hisham al-Hashem zitten er alleen al in Anbar 8.000 IS-strijders, klaarge stoomd voor terreuraanvallen. Niemand weet dat, ook IS-leiders zelf niet. Bij de verovering van Mosul en Raqqa hebben de moslimextremisten zware verliezen gele den. In de chaos van de laatste weken zijn Syrische IS-strij- Namens het CDA wordt dat de Rot terdamse wethouder Hugo de Jonge. De Jonge wordt tevens een van de twee ministers voor Volks gezondheid. In die functie moet hij zich onder meer bezighouden met ouderenzorg. Schouten was de afgelopen maanden mede-onderhandelaar namens haar partij bij de gesprek ken over het regeerakkoord. Ze is sinds 2011 Kamerlid en is onder meer woordvoerder over financiën en pensioenen. Welk ministerie ze gaat bestieren, is nog niet bekend. Hugo de Jonge heeft minder Haagse ervaring. Wel was hij tij dens verschillende kabinetten-Bal kenende politiek assistent van de toenmalige CDA-ministers van Onderwijs Maria van der Hoeven en Marja van Bijsterveldt. Momen teel is hij wethouder van Onder wijs, Jeugd en Zorg in Rotterdam. Behalve De Jonge draagt het CDA Ank Bijleveld-Schouten voor als minister van Defensie. Zij is nu commissaris van de koning in Overijssel. In het kabinet Balke nende IV was ze al eens staatssecre taris van Binnenlandse Zaken. Ver der zou CDA-senator Wobke Hoekstra minister van Financiën worden, meldde het Financieele Dagblad. Van VVD'ers Halbe Zijl stra en Eric Wiebes is al bekend dat zij minister worden. De eerste van Buitenlandse Zaken, de ander van Klimaat en Economische Zaken. woensdag 18 oktober 2017 GO Raqqa valt, wat volgt? «Ki. 4 Kunnen we Raqqa 'afvinken' op de lijst van gewelds explosies? 5 Weten we over tien jaar nog waar Raqqa ligt? De Syri sche Demo cratische Strijdkrach ten vieren hun over winning in Raqqa. FOTO REUTERS 2 Is de val van Raqqa de genadeklap voor IS? Hans van Zon Rotterdam/Raqqa 1 Raqqa is bevrijd, maar wat is er nog van over? 3 Hoe sterk is IS? ChristenUnie-Kamerlid Carola Schouten wordt vicepremier in het kabinet Rutte-3. Dat bevesti gen ingewijden. Daarmee zijn twee van de drie vice-premiers bekend. Hans van Soest Den Haag X Vlnr. Carola Schouten, Hugo de Jonge en Ank Bijleveld- Schouten. FOTO'S ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3