Herdenken r Alle Zeeuwse leerlingen zijn in 2019 vrij met carnaval O O 'Zo'n storm heb ik nog nooit gezien' A 2 JAN VAN DAMME TILROE optiek Column Het is de week van Ezra. Der tien jaar pas, en dan ook nog tijdens het zwemmen in Goes. In zo'n zwembad ver wacht je alleen gespatter, gejoel en plezier. De schok was groot. Zo'n jongen, zo jong. Zijn plotselinge overlijden maakt een golf aan medeleven los. Op de sociale media lijkt de stroom 'sterkte-berichten' niet te stelpen. Bij het zwembad ontstaat spontaan een herdenkingstafel, met bloemen, kaarsen, kaartjes, brieven. Voor de Goese school- voetballers de wei in dartelen wordt er een minuut stilte in acht genomen. Slachtofferhulp staat paraat, de GGD komt voorlichting geven voor medewerkers van het zwembad, de school richt een cri sisteam in om personeel, ouders en leerlingen bij te staan. Later deze week wordt er nog een stille tocht gehouden, met witte wens- ballonnen. Allemaal voor Ezra. Ik moet bij de opsomming van al die herdenkingsactiviteiten terug denken aan een winterse fiets tocht, rond 1970, van de middel bare school in Oostburg naar Groede. Het was een vrijdagmid dag, de sneeuwstorm kwam uit het noordoosten. Eerder die week hadden we via via vernomen dat Hans, een jongen uit Breskens, tussen Schoondijke en Oostburg in het ochtenddonker door een auto was geschept. Hij had de klap niet overleefd. Misschien dat onze mentor nog iets in de klas vertelde. Maar het woord rouwverwerking - dat weet ik zeker - stond niet in zijn school gids. Hans zat een jaar hoger dan ik, er was geen sprake van dat mijn klas naar de begrafenis zou gaan. Onderling hadden we het wel over het ongeluk. De Bressiaanse scho lieren spraken schande van de fïetsoversteekplaats op een plek waar de auto's voluit gas mochten geven. Niet lang daarna werden de fietspaden naast de weg doorge trokken, zodat je aan dezelfde kant kon blijven rijden. Die vrijdagmiddag werd Hans begraven. Ik had een laat uur ge had, scheikunde. Het werd al don ker, de sneeuwvlokken joegen bijna horizontaal tegen me aan. Op Scherpbier kon ik even op adem komen in de luwte van een schuurtje. Daar moest ik aan Hans denken. Rouwverwerking stond niet in zijn schoolgids DESTELLING Vandaag: Ik zou best in België willen werken Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters MICK JA6SER 2IN6T FRANS EAUER O JEE' ZO BE60N HET BIJ m'ni VA&ER OOK OP WE LEEFTIJD CT DJ Rafya scoort hit op Spotify Politie schrijft prijsvraag uit Veerse Meer naarwinterpeil GOES Ziekenhuizen in Zeeland gezond Alle Zeeuwse scholieren zijn in 2019 vrij met carnaval. Dat hebben de Zeeuwse schoolbesturen van het basisonderwijs, voortgezet onder wijs, speciaal onderwijs, mbo en hbo met elkaar afgesproken in het vakantierooster voor volgend schooljaar. De schoolbesturen hebben voor de hele provincie één adviesrooster opgesteld, zodat alle Zeeuwse leer lingen in alle schoolvakanties tege lijkertijd vrij zijn. De Zeeuwse scholen wijken tijdens de carnaval in 2019 af van het advies van het mi nisterie. Dit schooljaar lukte het niet om alle schoolvakanties gelijk te krij gen: alleen de Zeeuws-Vlaamse ba sisscholen zijn in 2018 vrij met car naval. De scholen boven de Wester- schelde niet, zij volgen het lande lijke advies van de overheid. De herfstvakantie wijkt door een com municatiefout in Zeeuws-Vlaande ren ook af van de rest van Zeeland: de scholieren moeten daar deze week gewoon naar school. De schoolbesturen beloofden verbetering, om te voorkomen dat ouders zich in bochten moeten wringen. Een speciale stuurgroep van schoolbestuurders van alle on derwij sgeledingen heeft daarom één Zeeuws rooster opgesteld. In het rooster is ruimte om leer lingen vrij te geven voor bijvoor beeld biddag en dankdag, of voor studiedagen van docenten. ROOSTERS Zelf zijn Simon en Evelyne Dinge manse (beiden 58) de tropische storm goed doorgekomen. Ze ko men oorspronkelijk uit Yerseke en Kapelle, wonen in Wexford aan de oostkust en kweken mosselen. „We hebben farms in Wexford, Carling- ford en Belfast", zegt Simon. „Rondom Ierland hebben we bij el kaar 500 hectare aan mosselperce len." Gelukkig zit het dak nog op het huis, vertelt hij nuchter. „Er is geen schade aan het huis. Wel is de stroom uitgevallen. 250.000 huizen zitten zonder. Vóór de storm had ik onze dieselgenerator nog getest, maar tot overmaat van ramp ging de V-snaar kapot en zaten ook wij zon der. Heel de nacht hebben we kaars jes aan gehad. Inmiddels hebben we de generator gerepareerd." Omdat al dagen bekend was dat Ophelia huis ging houden, heb ben Simon en Evelyne alle losse spullen opgeborgen. „De barbecue was ik vergeten en die lag op zijn kop. Gelukkig hadden mijn zoons de trampolines voor de kinderen op tijd afgebroken en in de schuur ge zet. In de buurt zijn er veel gesneu veld." Verder kun je niet veel doen, zegt Simon. „Wel heb ik de vracht wagen tegen de deuren gezet van de schuur waarin we de netten maken en repareren." Ophelia heeft het dagelijks leven flink ontregeld. „Mijn drie klein zoons en drie kleindochters kunnen niet naar school. Het dak ligt eraf. Verder ligt internet eruit en dreigen bankzaken scheef te lopen. Ik hoop dat het snel goed komt, want beta lingen aan personeel gaan er altijd eind van de week uit." Hoe het met de mosselpercelen is, durft Simon nog niet te zeggen. Ook mosselbedrijf Krijn Verwijs in Yer seke weet nog niet hoe het is gesteld met de percelen in Ierse wateren. RODENSTOCK woensdag 18 oktober 2017 Gisteren: Zeeuwse kinde ren moeten in Zeeland naar school 897 stemmen GOES De uit Goes afkomstige DJ Rafya doet het goed op Spotify. Zijn eerste single Control it is een hit op het kanaal van de in ternationale streamings- dienst. Het nummer is al 100.000 keer beluisterd. Control it is een samen werking van DJ Rafya met reggaezanger Ashwin Jaydee en de Groningse producer D'Maduro. DJ Rafya opent volgende maand een eigen nachtclub in Goes: Club IVY. -1 iu TERNEUZEN Politieteams Ooster- scheldebekken en Zeeuws-Vlaanderen zoe ken voor de jaarlijkse actie om inbraken te voorkomen een slogan, ludieke of pakkende tekst of afbeelding. Spel regels via Facebookpa- gina Oosterscheldebek- ken. Het team Zeeuws- Vlaanderen zoekt naar een idee via Facebook- actie.zvl@gmail.com. KATS Vanaf maandag wordt het waterpeil op het Veerse Meer verlaagd naar 30 centimer onder NAP. Dat peil is naar ver wachting uiterlijk een week later bereikt. In geval van extreme neer slag kan het peil nog ver der worden verlaagd, zodat het Veerse Meer een buffer wordt voor het afvoeren van polderwa ter. Het winterpeil wordt ingesteld door gebruik te maken van het doorlaat- middel Katse Heule. De scheepvaart in de schut sluis in de Zandkreekdam ondervindt geen hinder. Het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis en ziekenhuis ZorgSaam Zeeuws- Vlaanderen zijn financi eel gezond. Dat conclu deert BDO Accountants Adviseurs in haar jaar lijkse financiële stress test van ziekenhuizen. Nederlandse ziekenhui zen scoorden in 2016 ge middeld een 7,1 voor hun financiële gezondheid. Het ADRZ en ZorgSaam krijgen een 9. Cornelleke Blok Vlissingen Het advies-vakantierooster voor het schooljaar 2018/2019 Herfstvakantie 2018: 15 t/m 19 oktober Kerstvakantie 2018: 24 december t/m 4 januari Voorjaarsvakantie 2019: 4 t/m 8 maart Meivakantie 2019: 22 april t/m 3 mei Zomervakantie 2019: 8 juli t/m 16 augustus Het leven van Simon en Evelyne Dingemanse in het Ierse Wex ford ligt op zijn gat. Hoewel hun huis en mosselschepen ge spaard zijn gebleven, heeft tro pische storm Ophelia het leven ontregeld. „Het was bar en boos." Jeffrey Kutterink Wexford WALSTRAAT VLISSINGEN www.tilroe.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2