Niet drie keer pieken, maar een olympisch seizoen lang II Nauta is afwezig op NK, Orie positief over Roest Sven Kramer wil drie keer goud op de Spelen 24 In de weken waarin de schaatsploe gen zich aan pers en publiek pre senteren, zijn de clichés niet van de lucht. Allemaal hebben ze een 'top- zomer gedraaid', 'stapjes gezet' en 'zin in de winter'. Maar als coach Jac Orie zegt dat Sven Kramer beter is dan ooit, is dat net wat meer dan een leuk zinnetje voor de bühne. Want het is nogal wat - beter dan ooit - als je het hebt over Kramer, de routinier van 31 jaar met wereldti tels en olympisch goud. „Ik kan het bewijzen, ik heb de cijfers", zegt Orie, de wetenschapper onder de schaatscoaches. Niet dat hij die cij fers deelt, maar hij wil benadruk ken dat hij niet zomaar wat roept. „Maar cijfers zeggen ook niet alles", pareert Kramer. „Sommige kun je vertalen naar het ijs, andere hele maal niet. Veel wordt gemeten op de flets. Maar goed, schaatsen kan ik wel, dus als dat er goed uit ziet..." Kramer reed deze maand in In zeil bloedsnel op de 3 en 5 kilome ter. In het Duitsland werden drie baanrecords aangescherpt, want ploeggenoot Kjeld Nuis noteerde een toptijd op de 1000 meter. En dan is het pas oktober. Je zou als concurrent bijna denken: laat ze bij Lotto-Jumbo uitrazen, de eerste pannenkoeken zijn voor de kinde ren. Nederlandse schaatsers moeten in een olympisch seizoen op mini maal drie momenten goed zijn. Eerst eind oktober bij de NK afstan den, als de wereldbekertickets wor den verdeeld. Voor wie daar mis grijpt hoeft er geen man over boord te zijn, want tussen kerst en oud en nieuw is het olympisch kwalifica tietoernooi. Daar de boot missen en het seizoen is mislukt. Maar ideali- FORSE DOELSTELLING ter ligt de echte piek uiteraard pas op de Spelen zelf, half februari in Zuid-Korea. En dan zijn er ook nog WK's. Oftewel: kan dat fysiologisch wel, vijf of zes maanden in vorm zijn, met twee of drie uitschieters? „Ik weet dat mensen nu zeggen: je hebt te vroeg gepiekt. Maar dat zien we in februari wel", klinkt het bij Kra mer met zijn bekende bravoure. „Ik heb nu al een paar fantastische wedstrijden gereden, heb mezelf echt nog verbaasd op mijn 31ste. Het biedt geen garanties, maar je kan ze maar in the pocket hebben." Orie zegt niet wakker te liggen van het hoge niveau in zijn ploeg, zo vroeg in de herfst. „We hebben gewoon doorgetraind. Voor een WK, een OKT of de Spelen ga je ta- peren, in korte tijd toewerken naar een supervorm. Dat hebben we nu Ik heb mezelf echt nog verbaasd op mijn 31ste niet gedaan. Wat je nu ziet is ge woon de basis. Die moet goed zijn, anders kan je sowieso niet pieken." Lotto-Jumbo won vorig jaar bij de WK afstanden alle individuele nummers bij de mannen. Het is de ploeg waarop wordt gejaagd. Maar niet alleen de geelzwarte brigade is al voor de start van het seizoen scherp. Michel Mulder klokte in In zeil een 34'er, Koen Verweij ging hard op de 1500 meter en Denis Joeskov gaf op de 3 kilometer maar een fractie toe op Kramer. Orie: „Het niveau is in de breedte al heel hoog. Dat maakt dit jaar zo mooi." UITSLAGEN DEN BOSCH Yvonne Nauta (foto) moet de NK afstanden eind deze maand in Heerenveen aan zich voorbij laten gaan. De 26-ja- rige schaatsster van Team LottoNL-Jumbo is nog niet hersteld van een gecom pliceerde beenbreuk, die ze in mei opliep tijdens de training. „Het gaat nu al boven verwachting goed, maar er moet in fysiek opzicht nog heel veel gebeuren wil ik mijn oude niveau weer ha len", liet de Nederlands kampi oene allround van 2014 weten. Nauta richt zich op een rentree bij het olympisch kwalificatietoer nooi eind december in Thialf. „Het is waarschijnlijk nog te vroeg, maar als ik nu al twijfel, weet ik zeker dat ik het niet haal." Patrick Roest ontbrak gisteren bij de ploegpresentatie in Den Bosch. De nummer twee van het WK all round vorig seizoen in Hamar moest een scan laten maken in het zie kenhuis van zijn ge kwetste onderarm. Hij brak ruim een maand geleden zijn on derarm en pols tijdens een skee lertraining. „Het geneest naar be horen, er zitten geen enge dingen in", zei coach Jac Orie. „Hopelijk kan hij meedoen aan de NK af standen. Ik ben positief gestemd." Italiaan Aru naar Emirates Rentree Porte na val in Tour Bertens door, Haase niet woensdag 18 oktober 2017 Kan een schaatser al bloedsnel zijn bij het eerste testwedstrijdje begin oktober, vervolgens hard rijden bij het OKT na de kerst en écht pieken bij de Olympische Spelen in februari? Bij Lotto- Jumbo klinkt geen twijfel. Ja, dat kan. Rik Spekenbrink Den Bosch Voor Sven Kramer is het doel op de Olympische Spelen duidelijk. Pas bij drie keer goud is zijn missie geslaagd. „Het beeld wordt geschetst dat ik 24/7 bezig ben met goud op de 10 kilo meter. Maar met alléén die medaille kom ik niet weg. Niet bij het publiek en niet bij mezelf. Ik weet als geen ander dat het een forse doelstel ling is, maar minder kan ik er niet van maken." Dat alles in het teken staat van Pyeongchang is duidelijk, het belem mert de Fries niet na te denken over de jaren na 2018. Eerder werd be kend dat KPN, nu hoofd sponsor van de KNSB, in beeld zou zijn voor een nieuwe, rond Kra mer gebouwde ploeg. „Ik heb een paar opties en ik denk erover na, maar haast heb ik niet." Coach Jac Orie is in ge sprek met sponsors Lotto, Jumbo en Brand- Loyalty en zegt dat het er goed uitziet voor na de Spelen. „Veel beter kunnen we het hier niet voor elkaar hebben. Dus ik weet niet of Sven weggaat." -Sven Kramer TENNIS VTB Kremlin Cup - Moskou (Rus). Eer ste ronde, mannen: Seppi (Ita) - Vesely (Tsj) 6-3 4-1 Opg., Dutra Silva (Bra) - Donskoy (Rus) 6-3 7- 5, Dzumhur (Bos/6) - Fabbiano (Ita) 6-3 0-6 6-2, Rosol (Tsj) - Kravchuk (Rus) 4-6 6-3 7-6 (3), Berankis (Lit) - Lajovic (Ser) 6-3 7-6 (2). European Open - Antwerpen (Bel). Eerste ronde, mannen: J. Sousa (Por) - Paire (Fra/7) 6-4 6-7 (2) 7-5, Escobedo (VSt) - Shapovalov (Can) 7-6 (5) 6-4, Laaksonen (Zwi) - Dolgopo- lov (Oek/8) 6-2 7-6 (5), Tsitsipas (Gri) - Cuevas (Uru/6) 6-1 6-4, Tiafoe (VSt) - Mayer (Dui) 6-3 6-4. Intrum Stockholm Open - Stockholm (Zwe). Eerste ronde, mannen: Chardy (Fra) - Giannessi (Ita) 6-0 7-5, Verdasco (Spa/8) - Flaase (Ned) 6-3 6-1, Fognini (lta/6) - Jaziri (Tun) 7-5 6-1, Chung Fl (ZKo) - Fucsovics (Hon) 6-3 6- 2, Sugita (Jap/7) - Istomin (Oez) 1-6 6-3 7-6 (4). BGL BNP Paribas Luxembourg Open - Luxemburg (Lux) Eerste ronde, vrouwen: Larsson (Zwe) - Bouchard (Can) 2-6 6-2 6-3, Broady (Gbr) - Maria (Dui/6) 6-2 6- 2, Watson (Gbr) - Wickmayer (Bel) 6-2 6-1, Parmentier (Fra) - Niculescu (Roe) 7- 5 6-3, Bertens (Ned/2) - Allertova (Tsj) 6-4 7-5, Van Uytvanck (Bel) - Tomljano- vic (Kro) 6-2 6-4, Rodina (Rus) - Fett (Kro) 7-5 6-3. VTB Kremlin Cup - Moskou (Rus). Eerste ronde, vrouwen: Gorges (Dui/7) - Monova (Rus) 6-0 6-3, Kasatkina (Rus) - Pavlyuchenkova (Rus/5) 7-6 (2) 6-1, Vikhlyantseva (Rus) - Kanepi (Est) 6-3 6-2, Lapko (WRu) - Za- nevska (Bel) 6-2 6-3, Begu (Roe) - Ry- bakina (Rus) 6-1 3-6 6-3, Rybarikova (Slw/8) - Sharapova (Rus) 7-6 (3) 6-4. Challenger - Ismaning (Dui) Eerste ronde, mannen: Sijsling - De Minaur (Aus/6) 6-4 6-1. ITF - Santa Margherita Di Pula (Ita) Eerste ronde, vrouwen: Burger - Rossi 6-0 6-1. WIELRENNEN De Itali aanse wielrenner Fabio Aru zet zijn loopbaan voort bij UAE Team Emirates. Aru komt over van Astana, de ploeg waarvoor hij in 2012 in het profpeloton debu teerde. De 27-jarige renner, in 2015 winnaar van de Ronde van Spanje, tekende een contract voor drie jaar. „We verwelkomen een kampioen. Zijn kwaliteiten passen perfect bij de ambi ties van het team", zei ploegmanager Carlo Sa- ronni. Aru is blij met het vertrouwen dat de ploeglei ding in hem stelt. „En ik hoop dat ik aan hun ver wachtingen kan voldoen." WIELRENNEN Richie Porte komt dit seizoen toch nog in actie na zijn val in de Ronde van Frankrijk afgelo pen zomer. De Australiër van BMC liep daarbij een een sleutelbeen- en heup breuk op. Porte neemt zon dag deel aan de Japan Cup. Porte was een van de favorieten voor de eind zege in de Tour, maar in de negende etappe ging hij onderuit in de afdaling van de Mont du Chat. Eind au gustus hervatte hij de trai ning. „We zijn blij dat Richie voor het eerst sinds zijn crash in de Tour weer aan de start staaf', meldde ploegleider Fabio Baldato. TENNIS Kiki Bertens heeft de tweede ronde bereikt van het WTA-toernooi in Luxemburg. De beste Ne derlandse tennisster re kende in twee sets af met Denisa Allertova uit Tsje chië: 6-4 7-5. Robin Haase (foto) werd voor de vijfde keer op een rij uitgeschakeld in een eerste ronde. Op het ten nistoernooi van Stockholm kon de Nederlander geen vuist maken tegen Fer nando Verdasco. De Span jaard won met 6-3 6-1. Rolstoeltennisster Jiske Griffioen heeft haar loop baan beëindigd. „Aan alle mooie verhalen komt een einde. Na vijf paralympi sche medailles, vier grand- slamtitels en twee jaar als nummer één van de wereld, kijk ik terug op vele fantas tische jaren op de tennis baan", liet ze via Twitter weten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24