0) 20 M VINCENT LUISTERT RADIO Hoe slecht ze ook was, toch wil ik dat de kijkers haar aardig vinden. Als jurylid van Heel Holland Bakt leert Robèrtvan Beekhoven ons lekker brood en gebakte maken. Zijn nieuwste missie: bierbrood. Hij blaast een oud ambacht nieuw leven in. De radio zet stevig in om 6 uur 's mor gens. Het is al bijna drive time, file- aanschuiftijd, happy radio-hour. Giel, Evers, Mattie, Domien, Ekdom, allemaal staan ze klaar om je de dag in te helpen. Ze zijn voor luisteraars een soort vertrouwd ochtendgezelschap, ze zijn de koffie of thee voor het oor. Je raakt aan ze gewend, je zet ze elke dag gedachteloos aan. Af en toe veran dert er iets, dan is Giel bijvoorbeeld opeens weg en komt Domien, daar raken mensen door van slag, maar ook die verandering went weer. Of Wietze is opeens zogenaamd ziek en dan staat Mattie er alleen voor. Ver velend, maar je komt er overheen. Inmiddels heeft Mattie een nieuwe side kick en Giel is terug, op Radio Veronica. Hij begon sterk, vorige week maandag. Hij lulde opeens dwars door een liedje in de ochtend show op 3FM heen. Ze waren even vergeten dat hij blijkbaar nog steeds toegang had tot het computersysteem. Het enige dat hij hoefde te doen was zijn stem in het liedje, dat op de playlist klaarstond, te monteren. Een leuk, slim pesterijtje. Je kan het helaas maar één keer doen. De zenders zouden stukken verrassender worden als deejays op de raarste momenten in eikaars pro gramma's zouden opduiken in gehackte liedjes. Ik zou graag Ekdom eens op 100% NL horen of Henk Mouwe bij Giel. Jazeker, Henk Mouwe, hij is nog steeds op de radio. 45 jaar geleden hoorde ik hem al bij de NCRV. Hij presenteerde Elpee Pop. Hij zette mij op het spoor van de new wave. Hij had een mooie, sonore stem. Zijn stem is ouder geworden, maar ik hoor nog steeds die trotse toon waarmee hij mij verleidde een plaat van Blondie te kopen. Mouwe presenteert tegenwoordig Wekker- Wakker! Op Radio 5, samen met Manuëla Kemp, elke ochtend, van 6 tot 10, althans, zo staat het aangekondigd. Het eerste uur lig gen Mouwe en Kemp er nog lekker in denk ik, er is uitsluitend muziek te horen. Het programma begint, vlak na zessen, met het Wilhelmus. Ah, net als vroeger, toen werd dat altijd 's morgens op alle zenders ge speeld. Het zal het CDA als muziek in de oren klinken. Als je het binnenkort ook bij Giel of Ekdom hoort, weet je dat Buma aan het hacken is geweest. Quote van de dag re. Tom Petty begraven Revolver Elvis te koop obèrt van Beekhoven (56) vliegt door zijn bakkersfa- briek. Hier wordt deeg gekneed in een grote machine, daar draaien twee bakken gesmolten chocolade, melk en puur. Verderop worden bollen brooddeeg op een ovenplaat gelegd. De meester-patissier en meester-boulanger wijst gebak jes in wording aan en strijkt met zijn vinger langs een restje zoetigheid. Hop, in zijn mond. „Malakoffs - die maakten ze pas nog in Heel Holland Bakt." In de - verbazingwekkend kleine - winkel van het bak- imperium Bij Robèrt in Oister- wijk ligt het resultaat van alle inspanningen: broden, taart en gebakjes, in allerlei kleuren, r t» soorten en maten. „Maar niet te veel keus. Daarom wilde ik de winkel ook niet te groot hebben, om mezelf in bedwang te hou den. Ik maak liever acht soorten brood helemaal top, dan 52 'gewoon'." Dat neemt niet weg dat er in zijn assortiment ruimte is voor vernieuwing. Over twee weken is er bierbrood verkrijgbaar, een ambachtelijk brood dat vier da gen bereiding kost. Meel, zout, desem, water en Leffe bier. „Brood is een spel van graan en water", roept Robèrt meer dan eens. „Bier is dat ook." Hij laat zaden door zijn handen gaan. „Dit wordt zo in de oven geroos terd, daarna worden de hete zaden in koud bier gegoten. Dat laten we een nacht weken, en daarna komt het bij het brood deeg, op basis van desem; dat is óók alleen meel en water." Met het smeuïge bierbrood - de thuisbakker kan de broodmix binnenkort in de supermarkt halen - gaat hij terug naar de basis. „Zo werd brood altijd gemaakt. Toen de bakkersgist werd uitgevonden, konden we brood in 3,5 uur maken. Door dit bereidingsproces is het brood veel voedzamer. De mineralen en vitaminen kan je lichaam makkelijker opnemen." Experimenteren Die wijsheid heeft hij van zijn vrouw Pirjo, algemeen directeur van Bij Robèrt. Zij heeft een achtergrond als bioloog. „Zij inspireert me, ze maakt me slimmer. Dan ga ik experimen teren. Nu werk ik aan een recept van brood op basis van zwarte bonen of bierborstel. Daar zitten meer eiwitten en vezels in. Let maar op, over een paar jaar eten we dat allemaal." Eigenlijk, vertelt hij, wilde hij helemaal geen bakker worden. Hij mag dan wel uit een bakkersgeslacht ko men, maar elke nacht werken, zodat 's ochtends vers brood in de winkel lag, leek hem niets. „Ik wilde zichtbaarder zijn." Toch nam hij, uit familie gevoel, de zaak van zijn ouders over. „Na een tijdje ver huisde ik naar een indu strieterrein. Dat vonden mijn ouders niet leuk. Mijn moeder was nogal van de bui tenkant, die vroeg me: wat zeg ik tegen de mensen in het dorp? Ik stelde voor dat ze zou zeggen dat ze er vertrouwen in had, maar ze vertelde iedereen dat ze het ook niet begreep", zegt Robèrt. „Later trok dat bij. Een paar maanden geleden is ze overleden. Ze was trots, heel trots op me." De zichtbaar heid kwam er uiteindelijk toch, alweer zes jaar geleden, toen hij voor CupCakeCup en Ochtend Reageren? vincent@persgroep.nl —Catherine Zeta-Jones omschrijft haar rol als drugskoningin Griselda Blanco in de tv-film Cocaine Godmother. woensdag 18 oktober 2017 ROCK Familie en vrien den van Tom Petty hebben maandag in een besloten uit vaart afscheid genomen. De rocker overleed op 2 oktober op zijn 66ste. „Ik beloof dat ik mijn hart zal vol gen", liet Toms dochter weten. SHOW Een revolver van Elvis is te koop. Het wapen van de in 1977 overleden zanger moet ruim 80.000 euro opbren gen. Elvis Presley kocht de revolver, ge graveerd met zijn handels merk TBC Ta king Care of Businessin 1971. ■u Meester bakker tegen wil en dank Marlies van Leeuwen Xr. -4 Robèrt van Beek hoven werkt aan zijn traditio nele bier brood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20