Classical (yihi>>stma>s 'Woningmarkt Amsterdam onvergelijkbaar met rest' E 17 DE CIJFERS nieuwe deadline afdwong. Uiter lijk 1 januari 2017 moest 80 procent van de bezorgers in dienst zijn. Ook nu nog houdt Sandd zich niet aan de eis. Volgens de bonden heeft hoogstens de helft van het personeel een passend arbeids contract. Sandd geeft zelf geen cijfers, nu dat bedrijfsgevoelige informatie is. De bonden stapten onlangs naar de ACM. „Acht jaar traineren is genoeg, we hebben een handha- vingsverzoek gedaan", vertelt FNV- bestuurder Etienne Haneveld. Vorige maand hield de ACM een hoorzitting over de zaak; dit najaar wordt de uitspraak verwacht. Druk Het wachten is op het nieuwe ka binet. In het regeerakkoord zeggen WD, CDA, D66 en CU te gaan on derzoeken of de UPD kan worden aanbesteed. Die woorden klinken Sandd als muziek in de oren. Eind 2016 diende het al een bedrijfsplan in om de basispostdienst over te nemen. Minister Kamp deed er niets mee. Maar er zijn ook donkere wolken voor de uitdager. Het minimum tarief van 15 tot 18 euro per uur voor een zzp'er kan ongunstig uit pakken voor Sandd, verwacht ana list Zwartsenburg van ING. Ook de bonden denken dat dit de druk op Sandd vergroot om al het per soneel in vaste dienst te nemen. Bovendien hebben de hardnekkige pogingen van Bpost om PostNL over te nemen de sympathie voor het voormalige staatspostbedrijf in Den Haag vergroot. PostNL betwijfelt of Sandd - op gericht door oud-PTT'ers - zijn grote woorden kan waarmaken. Ook is er ergernis richting waak hond ACM. Die zou de kleine con current wel erg veel ruimte geven. Zwartsenburg denkt dat er op de krimpende postmarkt geen ruimte is voor twee spelers. „De huidige situatie lijkt op termijn onhoudbaar. Uiteindelijk moeten de prijzen wel omhoog, anders gaat één bedrijf dood." Sandd heeft daarbij de minste papieren, zeker nu PostNL ook nog een bloeiende, snel groeiende pakket- tentak bezit. „Eén speler zou logisch zijn. Dan kan de overheid reguleren, zodat tarieven voor consumenten en bedrijven rede lijk blijven." Met een eigen woningbeleid wordt het makkelijker economi sche ellende als gevolg van een ge sprongen huizenbubbel te voorko men, zegt de vermaarde Brusselse financiële denktank Bruegel in een rapport dat vandaag verschijnt. De onderzoekers stelden vast dat de prijsontwikkeling in hoofd steden Amsterdam, Kopenhagen, Helsinki en Stockholm veel hogere pieken en diepere dalen vertoont dan in de rest van het land. In Lon den en Parijs is dat iets minder. De brokken ontstaan als de prij zen, vaak nadat ze eerst fors zijn gestegen, razendsnel omlaaggaan. Mensen die net een huis hebben gekocht, slagen er niet meer in hun schulden af te lossen of bezuinigen zo hard op andere uitgaven dat ze daarmee de economie schaden. Veel grotere pieken en dalen in huizenprijs hoofdsteden In de woorden van de Bruegel- onderzoekers: „Huizenbubbels zijn een bekende bron van financiële instabiliteit. Bovendien wordt, gezien het belang van de sector voor de economie, het uiteenspatten vaak gevolgd door diepere recessies en trager herstel dan bij andere crises." Om dat in te perken kan de ver houding worden aangepast tussen de hoogte van de lening en de waarde van het onderpand of die tussen de hoogte van de lening en het inkomen van de hypotheekne mer. In andere woorden: mensen die een huis in Amsterdam willen kopen, kunnen minder lenen dan elders in het land, waar de huizen goedkoper zijn. Door minder mensen boven hun stand te laten lenen, zouden er ook minder men sen in de problemen komen. De denktank geeft dit zowel de nationale overheden als Europa in overweging. Nederland is vanuit Brussel al regelmatig gewaar schuwd voor zijn hoge niveau van privéschulden, die vrijwel uitslui tend zijn terug te voeren op een hoge uitstaande hypotheekschuld. woensdag 18 oktober 2017 PC POSTNL Opgericht 1799 (staatspos- terijen), sinds 2011 PostNL Hoofdkantoor Den Haag Medewerkers 46.000 Poststukken 11 miljoen per dag, 2,213 miljard bezorgd in 2016 (jaarverslag) Omzet3,4 miljard euro in 2016 (waarvan 1,9 miljard post in Nederland en de rest pakketten en internationaal) Winst 135 miljoen (2016) Bezorgdagen vijf Brievenbussen 19.000 in 2015, maar gaat naar 8.700. PostNL is bezig 10.000 brie venbussen weg te halen, met toestemming van de overheid. Sandd Opgericht 1999 Hoofdkantoor Apeldoorn Medewerkers 20.000 (18.000 zonder Van Straaten Post) Omzet 195 miljoen euro (verwacht in 2017) Bezorgdagen twee, maar zegt nu ook vijf dagen te gaan doen. Poststukken 700 miljoen per jaar (zonder Van Straaten Post) ILLUSTRATIE NOZZMAN Deze krant stelde Sandd enkele vragen voor dit artikel. Het bedrijf kon of wilde die niet beantwoorden. The Bach Choir Orchestra of the Netherlands o.l.v. Pieter Jan Leusink Profiteer nu van 35% vroegboekvoordeel en bestel vanaf 53,45* .0» Ga naar pzc.nl/klassiek Woningprijzen in Amsterdam en andere Europese hoofdsteden verschillen zo van die in de rest van het land dat ze een apart beleid rechtvaardigen. Frans Boogaard Brussel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17