12 PO in Actie' peuterde geld los voor hogere lonen basisschooldocent Vrijwel geen enkele politieke partij wilde extra loon voor leraren. Toch lukte het lerarencollectief 'PO in Actie' om geld los te peuteren, door alle regels voor lobbyen aan de laars te lappen. Nu volgen andere leraren hun voorbeeld. et is begin maart als D66-Kamer- lid Paul van Meenen zijn par tijgenoot uit de Limburgse Sta tenfractie Jan van de Ven, ook leraar, bijna va derlijk advies geeft. Van de Ven heeft Van Meenen net verteld over zijn initiatief PO in Actie waarmee hij een lagere werkdruk en een ho ger salaris bepleit. „Die salariseis wordt best lastig", waarschuwt Van Meenen zijn partijgenoot. „Dat staat in geen enkel verkie zingsprogramma." Toch lukt het uiteindelijk in een door juffen gedomineerde be roepsgroep drie jonge meesters iets voor elkaar te krijgen wat in geen enkel verkiezingsprogramma stond: een loonsverhoging voor basisschoolleraren. Van de Ven en zijn collega's Thijs Roovers en Paul de Brouwer komen pas een paar weken vóór de verkiezingen met een petitie waarin twee eisen staan: eerlijk salaris en minder werkdruk. Ze voelen zich gedwongen de handschoen zelf op te pakken, ver telt Van de Ven. „Bij degenen die het hadden moeten doen - name lijk de bonden - heerst een gebrek aan daadkracht." Hulp krijgen ze nauwelijks. Van de Ven en Roovers schrijven als drijvende krachten zelf het manifest, bepalen inhoud en strategie en kondigen de sta kingen aan. Daarmee tart PO in Actie alle re gels van de klassieke lobby. Want als er een handboek 'Succesvolle Haagse lobby' zou bestaan, staat op bladzijde zin in chocolade- Hun boodschap sijpelde de hele zomer lang door letters: 'Je kunt niet vroeg genoeg beginnen!', weet politicoloog en lobbyprofessor Rinus van Schen- delen. Om een lobby enige kans van slagen te laten hebben, moet de gewenste passage in verkiezingsprogramma's te rechtkomen - liefst van par tijen die een kabinet gaan vormen. Aan die verkiezingspro gramma's wordt vanaf een jaar vóór de verkiezingen al geschreven. In oktober en november werden de boekwerken officieel gepresenteerd. Iedere lobby die daarna wordt ingesto ken, wordt begroet met hoonge lach: leuk geprobeerd, maar kans loos. Van Schendelen: „Een recht streekse gang naar het Binnenhof werkt nooit." Maar die van PO in Actie is een uitzondering. In een mum van tijd krijgt die steun van 45.000 basis schoolleraren, daarna volgen de onderwijsbonden, de werkgevers én ouders. Uiteindelijk wordt hun initiatief ook omarmd door het nieuwe kabinet, want zeven maanden later is er 270 miljoen euro extra begroot voor een loons verhoging en 450 miljoen euro om de werkdruk te verlagen. Minder dan de leraren willen, maar meer dan aanvankelijk werd verwacht. Een per ongeluk te laat begon nen lobby hoeft ook geen doodlopende weg te blij ken, stelt Van Schen delen, die re cent het boek Beïnvloeding in Nederland en Europa publi ceerde. „In dat p*'Hm/?N1yVAALF- geval geldt dat één schot geen schot is." En waar die 'follow-up' in het volgens Van Schendelen zwak georganiseerde basisonder wijs doorgaans te wensen over laat, krijgen ze dit keer de publieke opinie mee. „Klagende leraren en - daarna klagende ouders - en de deernis zwelt op." Jan en Thijs zijn leuke meesters. Ze worden als rolmodel gezien Daarbij kregen de leraren hulp van de lange kabinetsformatie. „Hun boodschap sijpelde de hele zomer lang door", stelt voorzitter Rinda den Besten van schoolbesturen- koepel PO Raad, die het pleidooi van PO in Actie ondersteunt. Door de lange formatie kreeg de PvdA, die langer in het kabinet moest blijven dan gedacht, de mo gelijkheid de Actie 'te kapen' om zich na de verkiezingsnederlaag weer wat te profileren. Den Be sten: „Toen begon Lodewijk As- scher met zijn dreigement dat hij de begroting niet zou tekenen als er geen salarisverhoging in stond en dat hypete het hele verhaal naar Prinsjesdag." Oneerlijk PO in Actie droeg oneerlijkheid aan als reden voor meer loon: hun collega's op middelbare scholen - net als zij met een hbo-diploma op zak - kregen tot 20 procent méér loon. „Ik denk dat 80 a 90 procent van mijn collega's dat niet wist", erkent Van de Ven. „Ikzelf wist ook niet dat het zover uit elkaar lag. Totdat ik begin van dit jaar een baan op een middelbare school kreeg aangeboden." Het ongelijkheidsargument re soneert. Tot PO in Actie had nie mand ooit gevraagd om salarisver hoging. Oók de onderwijsbonden niet - van oudsher de belangenbe hartiger van de docenten. Den Be sten: „De bonden zeiden zelfs ja renlang dat leraren niet meer sala ris wilden." Die bonden geven PO in Actie nu alle credits, al benadrukt CNV Onderwijs dat onder druk van de bonden de lonen sinds 2014 al drie keer werden verhoogd. „PO in Ac tie heeft ons ook nodig", stelt woordvoerder Edwin van Baarle. „Wij hebben de infrastructuur en het geld." Volgens lobbyist en woordvoerder Esther Sloots van de Algemene Onderwijsbond (AOb) hebben de bonden last van een imagoprobleem. „Jan en Thijs zijn leuke meesters; intelligente jon gens die als rolmodel worden ge zien. Ze hebben via Facebook een enorme beweging op de been we ten te krijgen. Maar wij hebben ze ker niet zitten slapen. We wilden richting het regeerakkoord onze lobby inzetten - alles lag al klaar." Nu dat regeerakkoord er ligt, kan PO in Actie niet op de lauweren rusten, waarschuwt Van Schende len. „Het spel begint nu pas, veel zaken moeten nog in wetten gere geld worden." Van de Ven blijft alert: „Den Haag houdt ons blijk baar voor naïeve kleuters, maar wij stoppen niet voordat die 1,4 mil jard euro er ligt." woensdag 18 oktober 2017 Hanneke Keultjes Den Haag A Jan van de Ven bood Michel Rog (CDA) in april een petitie aan voor hogere lerarenlonen. Begin okto ber trokken docenten naar Den Haag om hun stem te laten horen (foto boven), fotosanp - Rinda den Besten - Esther Sloots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12