Levenslang geëist tegen Alex L. voor kruipruimtemoord 10 De roep om regionale zelfstandigheid klinkt door heel Europa Niet alleen Catala nen dromen van onafhankelijkheid. OokCorsicanen, Lappen, Faeröer, Basken, Noord- Italianen en Vlamingen voelen zich ongelukkig met de natie waartoe ze behoren. Het gras, de vruchtbare grond, de dor pen. Ze zijn cul tuur en traditie, en economisch van levensbe lang voor de regio Friesland. „Toch behandelt Den Haag een Friese boer hetzelfde als een Limburgse. Daar begrijp ik dus helemaal niks van", zucht Corlienke de Jong, fractievoorzitter van de Fryske Nasjonale Partij (FNP). Door de gebeurtenissen in Cata- lonië bezwijkt ze haast onder de vraag of nu ook de Friezen op zichzelf gaan. „Raad eens! Néé!", klinkt het. „Friesland hoort bij Nederland. Maar wij willen wel meer zeggenschap over zaken die specifiek zijn voor onze regio. De landbouw, de taal. De manier waarop we de gezondheidszorg in een krimpgebied op peil houden. Daarvoor mag best wat meer er kenning bestaan bij de landelijke overheid." De Friezen staan daarin niet al leen. De roep om meer autonomie klinkt onder rendierhouders in de naaldwouden van Lapland, onder Corsicanen op hun witte stranden en onder geharde vissers op de Faeröereilanden. Diep in hun hart zijn ze ongelukkig met de natie waartoe ze behoren. De jaarlijkse Transforming World Atlas van de Bank of America Door Europa vragen groepen wat zich af wat er overblijft van hun identiteit Merrill Lynch toont een indruk wekkend aantal gebieden in Europa die het liefst onafhankelijk zouden zijn. Dat is vaak geen goed idee, zegt Henri de Waele, hoog leraar Internationaal en Europees recht aan de Radboud Universiteit in Nijmegen. „Vaak krijgt een regio na de afscheiding een terug slag te verwerken. Handeldrijven verloopt moeilijker. Mensen stui ten op allerlei juridische en prakti sche moeilijkheden. Het duurt jaren voordat die problemen zijn verholpen." Dat regio's uit een land willen stappen, begrijpt De Waele wel. „Juist met een verenigd Europa vragen groepen zich af wat er overblijft van hun identiteit. Ook economische motieven spelen mee. Welvarende Noord-Italianen snappen niet waarom ze betalen voor die lui in het zuiden. De Catalanen zien dat ze economisch beter presteren dan de rest van Spanje, maar profiteren daar in hun ogen te weinig van. Dat maakt ze boos. Beieren, Corsica of het Baskenland, het zijn stuk voor stuk regio's die al decennialang ontevreden zijn met de natie waarvan zij deel uitmaken." Het heeft weinig zin voor een federale overheid zich tegen het onafhankelijkheidssentiment te verzetten, zegt De Waele. „Nu ging het referendum in Catalonië gepaard met politiegeweld, waar door de mensen daar juist nog meer zijn gesterkt in hun wens te breken met de Spanjaarden." Tegelijkertijd, zegt De Waele, hameren regio's wel heel snel op onafhankelijkheid. „Het inter nationaal recht bepaalt dat een land de culturele, godsdienstige of economische rechten van minder heden moet beschermen. Zolang overheden zich daaraan houden, hoeven regio's zich ook niet af te scheiden. Nu baseren regio's zich te vaak op het recht op zelfbe schikking, maar dat stamt nog uit de tijd van het kolonialisme. Inter nationale verdragen kunnen best een opknapbeurt gebruiken. An ders dreigt Europa te versplinte ren." Ondertussen blijft De Jong in Den Haag en Brussel strijden voor haar Friesland. „Het is tijd Europa te gaan zien als een verzameling regio's met elk hun eigen tradities en producten. Wie zit er nou te wachten op eenheidsworst?" L. wurgde eind 2015 eerst zijn vriendin. Stiefdochter Fleur zag haar dode moeder liggen, waarna L. haar verkrachtte met de belofte dat ze niet gedood zou worden als ze meewerkte. Daarna doodde hij haar toch. De door nabestaanden als monster getypeerde Alex L. gaf gis teren zelf aan zo snel mogelijk tbs te willen. Hoger beroep Dat bleek vandaag bij het gerechtshof in Leeuwarden. De rechtbank veroordeelde L. vorig jaar nog tot 30 jaar cel en tbs voor dood slag, moord, verkrachting en het bezit van kinderporno. L. ging ech ter in hoger beroep. Hij wil zelf een lagere celstraf omdat hij niet te lang wil wachten voordat hij aan een be handeling kan beginnen. „Op zijn minst vijf jaar minder", zei hij in het gerechtshof. „Na 30 jaar heeft tbs ook geen nut meer." Tijdens het hoger beroep her haalde L. zijn bekentenis, maar hij zei niet precies meer te weten wat er is gebeurd. „Ik weet niet wat mij bezielde. Het gebeurde heel snel. Er zat maar tien minuten tussen de dood van Manon en het verkrach ten van Fleur." Alex L. doodde zijn slachtoffers op 12 december 2015. Daarna verborg hij hun lichamen in de kruipruimte van hun woning. Een forensisch team vond de slacht offers een dag later. De lichamen van Fleur en Manon waren enorm toegetakeld. Nabestaanden moes ten afscheid nemen van afgedekte lichamen. Geen weerstand Uit het eerdere vonnis van de recht bank komt naar voren hoe L. te werk is gegaan. „De man heeft zijn vriendin op afschuwelijke wijze van het leven beroofd door haar met een touw te wurgen", aldus de rechtbank. Zijn stiefdochter zag vervolgens haar moeder dood op de grond lig gen. „De verdachte heeft haar meerdere keren beloofd dat hij haar niet zou vermoorden als zij geen weerstand zou bieden. Dat hij haar vervolgens heeft verkracht en ge wurgd, geeft zijn gewetenloze han delswijze aan." Nabestaanden noemen L. 'een monster', over wie gedurende het onderzoek 'een beerput' open ging. Regio's in Europa met bewegingen die onafhankelijkheid nastreven O ■f woensdag 18 oktober 2017 Wij willen het zelf doen! Gerben van 't Hof Rotterdam a O —Henri de Waele, hoogleraar Alex L. heeft gisteren in hoger beroep levenslang cel tegen zich horen eisen voor het doden van zijn vriendin Manon Pieters (41) en het vervolgens ver krachten en vermoorden van zijn stiefdochter Fleur (15). Chris Klomp Leeuwarden Lapland Aland Samogitië Skaneland Pruisen Bornholm Zuid- Sleeswijk Lugansi Donetsk Silezië Normandië Moravië, Tranènistrië Honga^rs^Jninderheid Bretagne Beieren Szeklerland ^jlJïrOLj<arintl ^ÉflmÊaN R-iéflH"' v dijen Insubrië Veneto Istfle Occitanië Galicië Asturië Cantabrië Basket Provender, Ligurië Padanië Aragon Catalonië Corsica Castilië Balearen Valencia Sardinië Andalusië Sicilië Gibraltar Schotland Mercia Wales Wessex Faröer Shetland Hebriden Noord

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10