'Haal die gekken daar weg' Kliniek huurt beveiligers in 9 'Vader uitte noodkreet' kleinen. „Dat is een kwalijke zaak", vindt Hjalmar van Marle, emeritus hoogleraar forensische psychiatrie. „Weigeren mag geen winst opleve ren. We moeten het juridisch moei lijker maken om niet mee te wer ken. In zaken waarbij doden zijn gevallen, mogen rechters best drei gen met een hoge gevangenisstraf oflevenslang." Meewerken Rechters kunnen een hogere cel straf als wisselgeld gebruiken om verdachten alsnog te overtuigen van een onderzoek. Jan Jesse Lief- tink, advocaat en bestuurslid van de Vereniging van tbs-advocaten, ziet dat in de praktijk ook gebeuren. „Het is niet zo dat als je weigert, je geen tbs krijgt en je er dan makke lijk vanaf komt." Uit onderzoek van de Amster- Het systeem is nog zo verkrampt dat tbs'ers jarenlang binnen worden gehouden damse rechter Han Jongeneel blijkt dat rechters aan verdachten die weigeren mee te werken, vaak wel degelijk tbs opleggen. Dat gebeurde in ruim de helft (29) van de 50 za ken die hij onderzocht. In zes geval len leidde de weigering tot een ho gere straf. „Niet meewerken is niet altijd het beste advies", concludeert Jongeneel in het Advocatenblad. Langer opsluiten is geen alterna tief voor tbs, vindt Van Holten. „Dat brengt andere risico's met zich mee. Gestoorde mensen hebben op de lange termijn toch een goede be handeling nodig." In januari komt er een wet die het mogelijk maakt ex-delinquen ten langdurig onder toezicht te plaatsen van de reclassering of te verplichten tot een behandeling. „Dat is een goede oplossing om na een gevangenisstraf een behande ling voor lange periode af te dwingen, als geen tbs opgelegd kan worden", zegt advocaat Lieftink. Daarnaast vindt hij de behandel- duur - gemiddeld acht jaar - in een tbs-kliniek te lang. „Als je het inte ressant wilt maken mee te werken aan een onderzoek, maak dan het perspectief duidelijker. Het sys teem is nog zo verkrampt dat tbs'ers jarenlang binnen worden gehouden." Dat perspectief is op voorhand Het is niet te voorspellen hoe iemand zich over vier of vijfjaar gedraagt moeilijk te schetsen, zegt Harry Beintema van TBS Nederland. „Het mooie van tbs is dat je de eindig heid zelf in de hand hebt. Het is voor tbs'ers een stok achter de deur gemotiveerder aan hun probleem te werken. Iemand die goed samen werkt met een behandelaar, loopt vlot door het systeem. Er is ook een groep die heel moeilijk te behande len is. Het is niet te voorspellen hoe iemand zich over vier of vijfjaar ge draagt." Beintema wijst erop dat de afgelopen jaren de gemiddelde behandelduur al is teruggebracht van elf naar acht jaar. „Een aantal ernstige incidenten met tbs'ers in het verleden heeft behandelaars angstig gemaakt. Ze willen geen fouten maken. Veiligheid gaat boven alles. Die angst is nu minder groot." Grens Toch lukt het niet het verblijf in een tbs-kliniek nog verder te verkorten. Daarom starten de tbs-klinieken en het ministerie van Veiligheid en Justitie binnenkort een onderzoek naar de stagnering in de behandel duur. „We zitten tegen de grens van de winst aan." Bovendien vindt Beintema dat justitie veel vaker moet aansturen op een gedragskundig onderzoek. Nu belanden te vaak verdachten in een gevangenis terwijl ze eigenlijk behandeld moeten worden. „In veel zaken wordt zo'n onderzoek niet gevraagd. Justitie is vooral bezig met opsporing en bewijslast en minder met recidivepreventie." In dat spanningsveld moeten rechters een afweging maken tus sen het belang van algemene veilig heid en het individuele belang van een delinquent die recht heeft op terugkeer in de samenleving. Als tussenweg kiezen rechters steeds vaker voor tbs onder voorwaarden. Een enkele keer beëindigen rech ters de tbs-behandeling tegen het advies in. Rechters willen mensen ook niet oneindig in een tbs-kliniek laten ronddwalen. Waterdicht Het systeem zelf staat niet ter dis cussie, zeggen de deskundigen. Het loont nog steeds. Ex-tbs'ers gaan na hun behandeling veel minder vaak opnieuw in de fout dan ex-gedeti- neerden die een gewone gevange nisstraf hebben uitgezeten. Maar dat heeft de dood van Anne Faber niet kunnen voorkomen. „Wij schrikken hier ook enorm van en worden met de neus op de feiten gedrukt", zegt rechter Van Holten. „Geen enkel systeem is waterdicht. Een risicoloze samen leving bestaat niet." AVENTURIJN Er is onrust onder de bewoners, daarom is ook het wijkteam drie weken lang beter zichtbaar, zo meldt de gemeente. Den Dolder heeft een bijzondere band met de bewoners van Altrecht. Al meer dan 100 jaar wonen hier mensen die geestelijke zorg nodig hebben. Lang en vaak ging dat goed. Sinds 2011 verblijven ook forensische pa tiënten op het Altrecht-terrein. „Haal die gekken daar maar weg", klinkt het nu. De 62-jarige Ton woont ruim twintig jaar in Den Dolder. Regelmatig trekt hij de bossen rond Altrecht in voor een wandeling. Ton: „Sinds de echte gekken hier zitten is het wel anders hoor. Dat zijn mensen die echt beter begeleid moeten wor den." Erik, een van drie buurtcoa- ches van Altrecht: „Dit is voor ie dereen een drama." Het is zijn werk om de rust te bewaren. Vol gens hem ligt de fout vooral in Den Haag. „Justitie moet dit soort figuren hier niet plaatsen." Ook Bodes de Vries, een voor malig wethouder die woont in de nabijheid van de kliniek denkt dat het tijd is om beter na te denken over het soort patiënten dat er wordt geplaatst. „Mogen zedende linquenten zomaar in- en uitlo pen? Het is belangrijk dat daar goed over wordt gesproken." Een cliënt, die P. kende uit de kliniek Aventurijn en wel eens met hem sportte, is bezorgd over de beeldvorming van de kliniek. „Michael P. kwam op ons oké over, dat van die verkrachtingen ver telde hij niet. Ik voel dat het dorp anders naar ons kijkt. Heel erg jammer, want we hadden een goede band." ROTTERDAM De vader van een van de twee meis jes die in 2010 zijn ver kracht door Michael P., de verdachte in de zaak Anne Faber, heeft de politiek meerdere keren een nood kreet gestuurd. Hij zou echter nooit antwoord hebben gekregen op de brieven die hij schreef, dat schrijft Peter R. de Vries op sociale media. Volgens Peter R. de Vries was Justitie wel degelijk op de hoogte van het gevaar van Michael P. „Vader ver kracht meisje Nijkerk schreef dikwijls politieke top... maar kreeg nooit een antwoord! Krokodillentra nen van politiek", aldus De Vries op zijn twitter-ac- count. maandag 16 oktober 2017 GO M Archief beeld uit een tbs-kliniek. FOTO ARE KIEVIT —Jan Jesse Lieftink, advocaat —Harry Beintema, TBS Nederland De forensisch psychiatrische kliniek Altrecht Aventurijn heeft de beveiliging opgeschroefd. Dat is volgens NRC Handelsblad ge beurd na een melding over een achtervolging. Afgelopen don derdag zou op het terrein van de instelling een vrouw achterna zijn gezeten door een man. De instel ling onderzoekt wat er precies is gebeurd en of een cliënt erbij be trokken was. Het incident zou zijn gebeurd ter hoogte van de afdeling waar Michael P. zat totdat hij werd op gepakt. Het liep goed af doordat een voorbijganger die op het ter rein woont, ingreep. Aventurijn heeft besloten dat vanaf nu 24 uur per dag beveiliging op het terrein aanwezig is. De politie wilde gisteren nog niet ingaan op vragen over de melding. De politie surveilleert deze week vaker rond de psychiatrische in stelling van Altrecht in Den Dol- der. Vorige week werd daar Mi chael P., verdacht van de moord op Anne Faber, opgepakt. Yelle Tieleman Den Dolder Bloemen op de plek waar Anne Faber haar laatste selfie maakte, fotocasparhuurdeman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9