Kerstshoppingcruise M 8 Deskundigen over tbs en het rechtssysteem: De dood van Anne Faber maakt veel emoties los. Een petitie over het 'falende rechtssysteem' wordt massaal ondertekend. Wat is tbs waard als figuren als Michael P. erdoorheen glippen? Rechter Anja van Holten worstelt er zelf ook mee. „Soms zijn delic ten zo bizar, datje op je klompen aanvoelt dat een verdachte psychisch niet in orde is. Maar we kunnen niet rechtspreken op basis van een onderbuikgevoel", zegt de raadsvrouw van het Ge rechtshof Arnhem-Leeuwarden. De emoties die de dood van Anne Faber losmaken en de kritiek op het rechtssysteem zijn begrijpe lijk maar niet terecht, zegt Van Hol ten. „We kunnen niet afgaan op wat we zien. Iemand kan een ern stige persoonlijkheidsstoornis heb ben in combinatie met een hoge intelligentie en sympathiek gedrag. Dat is dan niet altijd heel snel te onderkennen. We zijn geen psychiater of psycholoog." Michael P. was nog maar amper in beeld als verdachte in de vermis singszaak van Anne of de discussie spitste zich toe op het 'falende rechtssysteem'. Hoe kon een man die eerder met een ziekelijke trots twee tiener meisjes gewelddadig verkrachtte, amper zeven jaar na zijn arrestatie weer vrij rondlopen? De weigering mee te werken aan een gedragskundig onderzoek in het Pieter Baan centrum (PBC) loonde voor hem - hij kreeg geen tbs - maar werd (waarschijnlijk) Anne fataal. De rechters hadden hem ook zonder onderzoek tbs moeten opleggen, roept half Ne derland. Dan zat P. nu nog vast in een kliniek en leefde Anne nog. Schrikbeeld Het aantal tbs'ers daalt, doordat een groeiend aantal verdachten weigert mee te werken aan een persoonlijk heidsonderzoek. Toch kunnen rechters ook zonder zo'n onderzoek tbs opleggen. Ze moeten op basis van andere informatie - observa ties, oudere rapporten of gesprek ken met de directe omgeving - in schatten of iemand een stoornis heeft. „Vroeger kregen we een kort rapport als iemand weigerde", zegt Van Holten. „Nu proberen deskun digen op basis van observaties toch meer informatie te geven. Hoe ver dachten zich ten opzichte van me debewoners, personeel of bezoek gedragen, levert zinvolle informatie Het is belangrijk dat rechters meer kennis hebben van het tbs-systeem op. De rapporten zijn veel uitge breider." Er ligt al jaren een wetsvoorstel bij de Eerste Kamer dat justitie de mogelijkheid moet geven infor matie op te vragen over eerdere psychiatrische behandelingen. Van Holten: „Je kunt je afvragen of je iemand die weigert, mag beoor delen op basis van een rapport van tien jaar geleden. Maar als iemand niet meewerkt aan een onderzoek, is dat de consequentie." Toch worstelen veel rechters nog, ziet Van Holten. „Vooral minder er varen rechters, maar ook officieren van justitie, zijn voorzichtig om tbs op te leggen of te eisen als er geen kant-en-klaar advies ligt. Het is belangrijk dat rechters meer kennis hebben van het tbs-systeem." Er is een reden dat de helft van het Pieter Baan Centrum gevuld is met verdachten die weigeren mee te werken aan een persoonlijk heidsonderzoek. Voor hen is jaren lange opsluiting in een kliniek voor een behandeling, zonder duidelijk eindmoment, een schrikbeeld. Sommige advocaten adviseren hun cliënt zelfs om niet mee te werken, om de kans op tbs te ver- Kras.nl/91215 of bel 088-0885 886 Trouwstoeten op zich verbieden, is praktisch niet mogelijk Geroofd beeld Minerva terug maandag 16 oktober 2017 We kunnen niet rechtspreken vanuit onderbuik' Tonny van der Mee Rechter Anja van Holten Weer terug in ons aanbod: 3- óf 4-daagse kerstshoppingcruises! Vaar mee naar o.a. het gezellige Düsseldorf en Keulen per comfortabel MS Alemannia****. Inclusief busreis Nederland-Duitsland v.v. en alle maaltijden Proef de kerstsfeer op de mooiste kerstmarkten in Duitsland! Gegarandeerd vertrek op 15,17 en 20 december 3fH Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds Minister Jan Jam bon van Binnen landse Zaken in België in reactie op Antwerpenaren die gek worden van de toeterende automobilisten in trouwstoeten. AMSTERDAM Amsterdam krijgt een ruim dertig jaar gele den gestolen bronzen beeld van godin Mi nerva terug. Het bijna 2 meter hoge werk uit 1929, gemaakt door beeldhouwer Jan Ha- vermans, werd geroofd van zijn plek aan de hoofdstedelijke Apollo- laan, waar het meer dan een halve eeuw had gestaan. Het bron zen beeld kwam deze eeuw weer boven water nadat een verza melaar het te goeder trouw in een kunsthan del had gekocht. Ver volgens kwam deze verzamelaar erachter dat het om gestolen goed ging. Ruim duizend familieleden en andere relaties hebben zaterdagmiddag burgemeester Eber- hard van der Laan herdacht tijdens een af- scheidsdienst in het Concertgebouw. Op de foto wordt de kist terug in de auto gelegd. FOTO ANP UITVAART VAN DER LAAN Zorg goed voor onze stad en voor elkaar Eberhard van der Laan 1955 - 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8