Minicruise naar York of Leeds Oogstfeest in lusthof'op Zeeuws-Vlaamse klei EN 19 Het is zaterdagmiddag schitterend weer in de polder onder Nieuw Namen. Landbouwers zijn volop aan het oogsten. Jan en Ans van der Steen vieren in hun lusthof op de Zeeuws-Vlaamse klei een oogstfeest. P&OK et is niet zomaar een oogstfeest. Vaandels wapperen bij de in gang van de tuin van de Van der Steens aan de Schelpstraat. 'VELT' staat er in blokletters op, 'ecologisch leven, koken en tuinieren'. Het gaat deze zaterdagmiddag allemaal gebeu ren. 'VELT' staat voor Vereniging voor Ecologisch Leven en Tuinie ren. De in Vlaanderen al meer dan veertig jaar bestaande club heeft ook in Zeeuws-Vlaanderen vaste voet aan de grond gekregen. Het aantal leden ligt inmiddels op 75. „In het voorjaar houden we al tijd een plantenmarkt", vertelt be stuurslid Jos Kroes uit Heikant. „Zaden en plantjes worden er uit gewisseld en verkocht. En als we een heel jaar hebben getuinierd, is het tijd voor een oogstfeest. Bij praten over hoe het jaar is geweest, van eikaars producten proeven en een lekker wijntje drinken. Ook dat hoort erbij." De tuin van Jan en Ans van der Steen ligt er in de herfstzon prach tig bij. Het echtpaar is in 1979 van uit Midden-Brabant, Chaam, naar Zeeuws-Vlaanderen gekomen. Ans vond werk bij zorginstelling Tragel. Aan de Schelpstraat bij Nieuw Namen vonden ze hun thuis. „Alles was kaal", vertelt Ans. „Dat had ook zijn voordeel. We konden van begin af aan de bui tenruimte inrichten zoals wij wil den. De zware zeeklei was voor ons eerst wel wennen. Je moet er flink in werken, maar de opbreng sten zijn prima. We proberen zo veel mogelijk zelfvoorzienend te zijn. Dat lukt aardig." En hoe was het jaar 2017? Jos had voor het eerst veel last van woel- muizen. Hij zit in Heikant op zan derige grond waarin woelmuizen gemakkelijk hun gang kunnen gaan. Jos: „Van de éne op de an dere dag zie je een mooie aardap pelplant verwelken. Ze vreten de wortels op." VELT-leden werken zonder chemische gewasbeschermings middelen. Jos ging de woelmuizen te lijf met een knoflookaftreksel en door kattenhaar in de muizen holletjes te stoppen. Het hielp nauwelijks. „Je moet je dan tevre den stellen met wat je hebt", zegt Jos. „De asperges waren wel super dit jaar, maar de sperziebonen- oogst was een ramp. Er waren er zoveel. Wat we over hebben, laten we drogen en eten we als droogbo- nen." Een ouder paar, Ria de Maat en Jan van Zon uit het Belgische Ste- De zware zeeklei was voor ons als Brabanders eerst wel wennen kene, loopt de tuin van Van der Steens in met een zak tamme kas tanjes als presentje. „Je kunt ze poffen", weet Jan, „en koken en er puree van maken, zoals van aard appelen. Lekker met wild, maar als vegetariërs eten we dat niet." Ria is geboren in Sint-Jansteen, in een gezin met zeven kinderen. Haar vader had een grote tuin. „Na het werk was hij daar altijd in te vinden. Hij deed alles biologisch. Zeepsop met spiritus tegen de lui zen, eierschalen en koffïedrab als bodemverbeteraars. Voor ouderen als wij is het normaal hoe leden van VELT tuinieren." Hoe ecologisch de Van der Steens ook proberen te leven, aan de Schelpstraat is de moderne, hoogtechnische wereld net zo goed nooit ver weg. De koeltorens van de kerncentrales van Doel te kenen de horizon. Ans: „Je kunt er maar beter dichtbij wonen als er wat ergs gebeurt. Het is ook wel gemakkelijk. Aan de waterdamp uit de koeltorens kun je zien hoe de wind staat." Nu vanaf Bestel uw tickets op pzc.nl/minicruise FERRIES Prachtige historische steden in Noord-Engeland! maandag 16 oktober 2017 Zelfvoorzienend leven in de polder zv Harmen van der Werf Nieuw Namen - Ans van der Steen H Oogstfeest in de tuin van Jan en Ans van der Steen (eerste en tweede van links) bij Nieuw Namen, foto peter nicolai JOUW TRIP. JOUW SCHIP. De ideale bestemming voor een break! Wandel in York door de prachtige tuinen of breng een bezoek aan de grootste middeleeuwse kerk van Noord-Europa: York Minster. Het levendige Leeds staat daarnaast bekend als één van de beste shopbestemmingen van Europa. Hier kunt u heerlijk eten drinken en een kijkje nemen op het prachtige culturele erfgoed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 67