Zorginstelling staat er financieel slecht voor Een perfect nazomerweekend (behalve de files dan) De West-Zeeuws-Vlaamse zorginstelling Warmande is bezig met een reorganisatie, waarbij ontslagen bij de ondersteunende diensten niet uitgesloten zijn. De financiële situatie is slecht door een dalend aantal cliënten. Ruim 500 jongeren vanaf 16 jaar gingen zaterdagavond flink los bij de 15e editie van het Schuurfeest in Kuitaart. Dj Arnout warmde achter de draaitafel voor een grote video wall de bezoekers op. Met de nieuwste beats en de nodige licht- en geluidseffecten werd een heuse discotheeksfeer gecreëerd. Rond middernacht verzorgde feestband The Party Animals voor een spetterend slotakkoord. Warmande heeft vorig jaar een ver lies geleden van bijna 800.000 euro en dit jaar wordt een even groot verlies verwacht. De inkomsten van de zorginstelling, die actiefis in de thuiszorg en woonzorgcentra heeft in Oostburg (De Stelle), Sluis (Ro- zenoord) en Breskens (De Hooge Platen), zijn de afgelopen vier jaar scherp gedaald. De omzet bedroeg in 2013 nog 22,2 miljoen euro en vo rig jaar 18,5 miljoen euro. De afname is te wijten aan een strenger toelatingsbeleid voor woonzorgcentra. Ouderen moeten langer thuis blijven wonen en wil len dat vaak ook, onder meer omdat thuiszorg aanzienlijk goedkoper is dan een verblijf in een woonzorg centrum of verpleeghuis. Dat speelt alle ouderenzorginstellingen par ten. Warmande heeft de omzet wel erg scherp zien dalen en is feitelijk te klein geworden om zelfstandig door te gaan. Vandaar ook dat eer der dit jaar bekend is geworden dat Warmande en de veel grotere Zorg groep ZorgSaam Zeeuws-Vlaande ren gaan fuseren. „Los van die fusie", meldt voor zitter fan Schaalje van de cliënten raad van Warmande, „moet er inge grepen worden om financieel over eind te blijven." Volgens hem moe ten er ook meer handen aan het bed komen. „De verdeling ondersteu nend personeel-verzorgenden bij Warmande is niet goed." De In spectie voor de Volksgezondheid liet eerder weten zich zorgen te ma ken over de kwaliteit van de zorg. Die was in elk geval op papier niet goed. Dat is aldus Schaalje inmid dels op orde. Yolanda de Jong, bestuurder van Warmande, bevestigt de lezing van Schaalje over de financiële situatie en dat er gesproken wordt over een reorganisatie. „Niemand is erbij ge baat als wij op dezelfde voet door gaan en niets ondernemen." Zij vreest dat 'niet helemaal kan wor den ontkomen aan ontslagen'. Het personeelsbestand is de laatste ja- Niemand is erbij gebaat als wij op dezelfde voet doorgaan ren al ingekrompen, van 417 mede werkers in 2014 naar nu 365. „We zullen er alles aan doen om mensen van werk naar werk te begeleiden", verklaart De Jong. „Omscholing naar de verpleging maakt daar deel van uit." Dat is ook hard nodig, geeft cliëntenraadvoorzitter Schaalje aan. Het is lastig aan ver plegend personeel te komen in de ouderenzorg. „Verpleegkundigen gaan liever in het ziekenhuis wer ken, omdat ze dat kennelijk aan trekkelijker vinden. We gaan daarom met ZorgSaam proberen meer stagiaires te krijgen, want als mensen eenmaal in de ouderen zorg werken, ontdekken ze dat dit zeker zo gevarieerd is." De fusie met ZorgSaam gaat zon der meer door, meldt De Jong. „Mo gelijk zelfs versneld", geeft zij aan. Om de fusie, de dagelijkse leiding van Warmande en de reorganisatie in goede banen te leiden, is een ex tra bestuurder aangesteld, Jan Hoogendorp van adviesbureau BMC. De Jong: „Dat kost geld, maar het is ook een noodzakelijke inves tering. Er komt heel veel af op War mande." maandag 16 oktober 2017 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl ZEELANM P16 FOTO PETER NICOLAI Warmande moet reorganiseren Harmen van der Werf Oostburg - Yolanda de Jong, bestuurder Warmande

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 63