Het is tijd voor verjonging Gemeentelijk tarief is politieke keuze 18 "'K Zorgen om winkels in Westerschans Voor vergunningen, het ophalen van huisvuil, de riolering of voor een een nieuw paspoort of rijbe wijs moet worden betaald. De ge meente maakt kosten en die mo gen (gedeeltelijk) worden door berekend. Alleen verschilt het nogal per gemeente hoe daarmee wordt omgegaan. Waar in de ene gemeente de kosten voor riolering zoveel mogelijk wordt doorbere kend, zijn inwoners van een an dere gemeente goedkoper uit. Dat geldt ook voor vergunnin gen voor evenementen of mark ten. In Borsele zijn organisatoren goed af, zo blijkt het uit onder zoek. Zij krijgen slecht 5 procent van de kosten doorberekend. „Dat is een keuze", zegt wethouder Ad Schenk. „Neem bijvoorbeeld de kerststallentocht in Ovezande. Die heeft zo'n klein budget dat je, als je alle kosten zou moeten be talen, alles kwijt bent aan de ver gunning." Maar niet alles is zo goedkoop. Bij rijbewijzen bijvoorbeeld wordt wel alles doorberekend, en De kerststallentocht in Ovezande heeft zo'n klein budget dat je alles kwijt zou zijn ook paspoorten zijn vrijwel kos tendekkend. Hoe de tarieven uiteindelijk uitvallen is een keuze van de ge meenteraad. Een politieke keuze dus. De gemeenteraad kan beslui ten dat bepaalde diensten gedeel telijk of volledig vergoed moeten worden om geld binnen te harken voor andere doelen. Begraafplaatsen In Borsele is over de begraafrech- ten ooit zo'n politieke afspraak ge maakt. Uiteindelijk zou zeventig procent van de kosten worden ver haald op mensen die kiezen voor begraven. Maar dat gaat niet luk ken. Nu ligt het percentage op 54 procent, en zonder enorme tariefs verhogingen wordt dat niet hoger. De gemeenteraad moet daar een besluit over nemen. Blijft de oude afspraak staan of wordt geaccep teerd dat de gemeenschap een deel van de kosten van begraafplaatsen draagt? „Dat is aan de raad", zegt Schenk. „Maar we gaan nu niet de discussie aan. Dat gaat de nieuwe gemeenteraad doen, na de verkie zingen." „Twintig jaar geleden begon ik met het organiseren van de kunstroute in Tholen. Dat bestaat naast beel dende kunst ook uit optredens van koren. Ik ben gaan kijken of ik lo kale muzikanten enthousiast kon krijgen voor een reeks optredens, vervolgens mochten we gebruik maken van Thoolse monumenten." Ik heb nu even mijn handen vol aan de organisatie van de kerkdienst in Thools dialect op zondag 5 november „Ik ben inmiddels 78. De organisa tie van de zomerconcerten loopt op rolletjes. Mijn doel is bereikt. Nu is het zaak dat de bestuursleden het voortzetten. Hopelijk maak ik dit jaar deel uit van de concertreeks met mijn koor Viva la Musica." „Vooral veel organisten. Zoals de vijftienjarige Steven Knieriem uit Goes; virtuoos! En wat te denken van oud-Tholenaar Adriaan Hoek die meerdere eerste prijzen won tijdens orgelconcoursen in bin nen- en buitenland. Of violiste Annejo Vega Sanchez!" „Dat zijn er eigenlijk twee. Het openingsconcert in de Katholieke kerk door wethouder Kees van Dis, Eline Delis en Edu de Goffau, en het optreden van Han Polman, commissaris van de koning die in de Grote Kerk het lied 'Merck toch hoe sterck' speelde." „De zomerconcerten zijn ingebur gerd in Tholen. Leen Moerland, Cor Almekinders, Anja Elenbaas, Marleen de Ruijsscher en Gert Ouwersloot nemen het stokje over en vormen binnenkort samen een stichting." De SGP en de PvdA in Goes ma ken zich zorgen over de komst van winkels in het toekomstige plan Westerschans. Volgens wethouder Derk Alssema is dat helemaal niet nodig. Het plan behelst de komst van een super markt, appartementen, winkels en mogelijk een hotel op de voormalige kavel van Auto Adria op de hoek van de Westhaven- dijk en de Ringbaan-West. De genoemde fracties vragen zich af of de komst van die winkels niet verstorend zal werken voor bij voorbeeld de ondernemers in de binnenstad. Alssema wijst op een onderzoek dat onlangs is uitgevoerd naar het winkelbe stand. „Daarin staat dat de plan nen passend zijn voor Goes." De wethouder zegt wel dat er na Westerschans geen winkel cluster meer bij moet komen. Hij vindt overigens dat mensen zich niet te veel moeten voorstellen van wat er aan de Westhavendijk gebeurt. „Het gaat niet om een groot winkelcentrum." De PvdA is ook bezorgd over de rust op de Joodse begraaf plaats. Het nieuwe woon/win kelcomplex komt straks pal te gen het kanaal te liggen, waar door de omgelegde Westhaven dijk langs die begraafplaats komt te lopen. Volgens Alssema heeft dat de aandacht. „We zijn in gesprek met het bestuur van de begraaf plaats om te bekijken hoe we de rust kunnen bewaren." IN DE REGIO Poppen in de bibliotheek Schilderen in het museum Activiteiten bij de stoomtrein MIJN DORP, MIJN STAD maandag 16 oktober 2017 BE Onderzoek tarieven vergunningen Hoeveel geld is de gemeente Borsele eigenlijk kwijt aan aan het uitgeven van vergunningen voor evenementen? En hoeveel betalen organisatoren? Een on derzoeksbureau heeft dat in opdracht van B&W uitgezocht. Of dit zal leiden tot aanpassin gen, blijkt pas volgend jaar. Melita Lanting Heinkenszand - Ad Schenk, wethouder Na vijf jaar stopt Sarien Sakko- Bout met het organiseren van zomerconcerten in Tholen. Ze draagt het stokje over aan het bestuur. Timo van de Kasteele Tholen 1. Hoe is het idee voor de zomer concerten ontstaan? -Sarien Sakko-Bout 2. Waarom stop je? Sarien Sakko-Bout. FOTO TIMO VAN DE KASTEELE 3. Loopt er nog een beetje muzi kaal talent rond? 4. Welk optreden is je het meest bijgebleven? 5. Hoe moet het nu verder? Rob Paardekam Goes SINT ANNALAND Poppentheater 'De vis op het droge' verzorgt vandaag van 14.30 tot 15.15 uur een voorstelling in de bibliotheek van Sint Annaland. Het optreden is van 14.30 tot 15.15 uur. Kaarten a 3,50 (leden 2,50) zijn te bestellen via www.bibliotheek- oosterschelde.nl of in de Bibliotheek Sint Annaland. YERSEKE In het Oosterschel- demuseum Yerseke kunnen kinderen van 6 tot 8 jaar morgen terecht om een schilderij te maken met materi aal dat in de Oos- terschelde en in het museum te vinden is. Tussen 14.00 en 15.30 uur is ieder een welkom. Kosten 3 euro. Aanmelden via oosterschelde- museum.nl. GOES Stoomtrein Goes- Borsele houdt de komende maand kinder-doe-dagen en verzorgt de Hal- loweenexpress. Dat gebeurt mor gen, woensdag, zondag en vol gende week dins dag en woensdag. De stoomtrein ver trekt die dagen om 11.00 en 14.00 uur. Aan boord is een grote Lego- en een Duplotafel. Op eindpunt Hoede- kenskerke kunnen Oudhollandse spel letjes worden ge speeld. De Hallow- eenexpress op vrij dag 27 oktober is nog niet uitver kocht. De trein ver trekt om 19.15 uur uit Goes en is om 22.00 uur weer terug. WISSENKERKE De auto van je vader een kleurtje geven? Wie wil dat nu niet? Op het bedrijventerrein in Wissenkerke to verden kinderen een saaie, grijze Opel om tot een kleurrijke creatie. Georganiseerd door De Sik (Stichting Instuif Kamper land). Het is voor het eerst dat de stichting weer activiteiten ontplooit. Na de stekker uit de jeugdsoos getrokken te hebben - met als voornaamste reden de teruglopende belangstelling - wil zij in de toekomst zowel in Wissenkerke als Kamperland ac tiviteiten organiseren, foto johan van der heijden. GOES Inloophuis Oase, Rooseveltlaan 87, ochtend - Inloop voor koffie en thee; Erasmuspark, 09.30-11.30 uur- Digitaal Café; vanaf 13.00 uur - Activi teiten voor senio ren, waaronder handwerken, bridge, tafeltennis en schilderen; Randhof, 14.30- 16.00 uur - Presen tatie Wendy Kiezen- berg over Colombia; Ter Weel, 14.45- 16.00 uur-Optre den Violadiverso HANSWEERT Dorpshuis Kaj Munk, Schoolstraat 5,13.00-17.00 uur- Kaarten en Biljarten voor senioren HEINKENSZAND Hoefbladstraat 1, 13.30-14.30 uur- Gratis sporten onder professionele begeleiding in de Beweegtuin, de trai ning bestaat uit kracht, souplesse, coördinatie en uit houdingsvermogen '-S HEER ARENDS- KERKE Poelwijck, 10.00- 12.00 uur - Digitaal café KRABBENDIJKE Dorpshuis de Mei boom, Kerkpolder 30,14.00-16.00 uur - Sjoelen en Biljar ten voor senioren KRUININGEN Hof Cruninghe, Langeviele 41, 13.30-15.30 uur- Creatieve middag waarbij gehand werkt kan worden, o.a. breien en haken RILLAND Dorpshuis Luctor et Emergo, 14.00- 16.30 uur - Kaarten voor senioren WAARDE Dorpshuis Meer waarde, 09.00- 10.00 uur - Allevo Lessen 'Bewegen voor 50+' YERSEKE Moerzicht, 13.30- 15.00 uur - Open middag Grand Café met wekelijks een leuke activiteit; Moerplein, 19.15 en 20.15 uur - Bewe gingsuur voor seni oren AUTOKUNSTWERKEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 60