k motoren Eén op de tien Zeeuwen registreert volgens Enduris energiebronnen niet Een perfect nazomerweekend (behalve de files dan) Eén op de tien Zeeuwen met zonnepanelen of andere duurzame productie-installatie heeft die niet geregistreerd op energieleveren.nl. Dat schat netwerkbeheerder Enduris. Registreren is verplicht. P16 Aaldert van der Wal voldoet met plezier aan het verzoek van omstanders om de V8-motor van zijn Dodge Charger even te laten brullen. Niet te lang als het aan organisator Casper Kesteloo van het tuning-festijn aan de Veerse Gatdam ligt. „Het moet wel een gezellig en gemoedelijk evenement blijven als ik in de toekomst meer van deze middagen op poten wil zetten. Van circa 23.000 Zeeuwen weet En duris dat ze zonnepanelen geïn stalleerd hebben of zelf duurzame energie opwekken met Hre-ketels, warmtekrachteenheden, windtur bines, biomassa-installaties en kleinschalige warmtekrachtcentra les. Het gaat om particulieren, zegt woordvoerder Marieke de Wild van Enduris. Het werkelijke aantal kan veel hoger zijn: Enduris 'ziet' alleen geregistreerde energiebron nen. Dat is om meerdere redenen onwenselijk, geven de gezamen lijke netbeheerders aan op Energie- leveren.nl. Ten eerste kunnen bur gers geld mislopen als de installatie niet geregistreerd is. Ten tweede biedt registratie de overheid in zicht in de stand van zaken in Ne derland. Zo kan het Rijk beter be palen wat de Nederlandse bijdrage is aan het behalen van milieudoe len. De derde reden is de veiligheid. In een omgeving met veel zonne panelen kan de netspanning sterk fluctueren. Dat kan leiden tot uit schakeling van zonnepanelen. Bo vendien kunnen monteurs alleen veilig werken aan het netwerk als ze weten waar stroomproduce- rende installaties staan. De Belgische rijksoverheid heeft de aanval ingezet op 'zwarte' (niet geregistreerde) zonnepanelen en andere duurzame installaties. Zo is een bewustwordingscampagne op touw gezet en staan er sinds 1 juni boetes op het niet melden. Neder land stelt zich passief op. Melden is verplicht, maar vanuit de overheid Registratie geeft ons inzicht in de belasting van het netwerk worden burgers niet actief geïnfor meerd. Wel hebben de netbeheer ders aan producenten van onder meer zonnepanelen gevraagd, hun klanten te informeren. De meeste Zeeuwse zonnepanelenin stallateurs en woningcorporaties verzorgen de registratie al als ser vice; daardoor zijn veel particulie ren al wel geregistreerd. Het gaat daarom veelal om eigenaren die zelf hun zonnepanelen hebben geïnstalleerd. Het ministerie van Economische Zaken geeft aan dat het aantal niet- geregistreerde aansluitingen onbe kend is. In België gaat de overheid uit van één op de zes. In Zeeland zou het dan om ruim 3800 installa ties gaan. De Zeeuwse netwerkbe heerder Enduris houdt het voor zichtig op één op tien. Marieke de Wild van Enduris: „Het is voor ons belangrijk dat zij zich registeren. Registratie geeft ons in zicht in de belasting van het net werk. Dat stelt ons als netbeheer der in staat onze netten efficiënter en dus goedkoper aan te leggen." maandag 16 oktober 2017 pzc.nl e-mail: bevelanden@pzc.nl ZEELANL* Brrrullende FOTO RUBEN OREEL Zonnepaneel is vaak 'zwart' Ondine van der Vleuten Vlissingen -Marieke de Wild, woordvoerder Enduris

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 57