II Minicruise naar York of Leeds Rfca p&ok Reünie trekt 60 jaar na de opening volop belangstelling 19 Allerlei herinneringen ophalen tussen vertrouwde gezichten. Ruim 200 medewerkers van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee vierden zaterdag hun reünie. Het huidige ADRZ-hospitaal bestaat 60 jaar. IjMM/JlVji Zie jij al bekende ge zichten?". Corrie tikt haar buurvrouw bij het statafeltje aan. Het dorpshuis in Noordgouwe stroomt vol met oud-gedienden van het zieken huis. „Ja, jij!", grinnikt Elly Lems- Schot. „Alleen je achternaam ben ik even kwijt." Corrie draait haar naamplaatje meer in het zicht. „De Koning. Ja, toen Bij de Vaate." De link is weer compleet. Elly en Corrie trekken een groepsfoto van de zusteropleiding lichting 1966 uit hun tas. Verhalen van weleer borrelen direct op. Over de strenge hoofdzuster Arnoldus, niet bijster geliefd, maar inmid dels overleden. Elly: „Hadden we een keer een rustige zondag, liet ze ons de luxaflex schoonma ken." Corrie: „Met een was handje. Maar omdat ze zo ontzet tend streng was, hadden we het in het zusterhuis wel heel erg ge zellig met elkaar." Elly: „Op slof fen sloop ze rond, 's avonds, om te zien of het licht al uit was. Zo hoorde je haar niet aankomen en had je een probleem." Jannie van Dieren valt haar tafelgenoten spontaan bij. „Arnoldus? Een vre selijk mens was dat. Ik heb er soms nog nachtmerries van." Beduidend warmer zijn de her inneringen aan zuster Rottier, die door de jaren heen heel wat jonge verpleegsters de fijne kneepjes van het vak heeft bijge bracht. Op de groepsfoto uit 1967 wordt ze omringd door trotse as pirant-verpleegsters. Bij een af delingsreünie in 1993 is die foto nog eens overgemaakt, toont Corrie. Dan is zuster Rottier er helaas niet meer bij. De bouw van het ziekenhuis in Zierikzee werd in 1955 mogelijk gemaakt dankzij twee miljoen gulden steun van de Zweedse bevolking, in reactie op de watersnoodramp. Koning Gustaaf VI kwam naar Zierikzee om zijn handtekening te zetten op de eerste steen, die tot op heden terug te vinden is in het gebouw. De Nederlandse overheid telde het resterende miljoen op tafel en twee jaar later werd het ziekenhuis in gebruik genomen. De voorziening was indertijd letterlijk van levensbelang voor Schouwen-Duiveland. Een boot was tot aanleg van dammen en brug in 1965 de enige verbinding met het vasteland. „Dus was het in dat ziekenhuis één voor allen en allen voor één", vertelt Leo Noordijk, één van de drijvende krachten achter de reünie. „Je deed meer dan je eigenlijke taak. Als er 's winters een griepgolf was en het ziekenhuis volliep met oudjes, dan kwamen de ver pleegkundigen van de afdeling chirurgie op interne genees kunde boven een handje helpen. In de zomer was het net an dersom. Dan gebeurden er meer ongelukken en was het beneden alle hens aan dek. Zo ging dat vroeger. Het was kleinschalig. Ie dereen deed alles voor elkaar. Wat niet wil zeggen dat groot schaligheid per definitie slechter is, maar een specialist had bij ons indertijd nog een compleet beeld van wat er gebeurde in het zie kenhuis, en speelde daar op in. De intense onderlinge contacten maakten dat je met plezier naar je werk ging." Het ziekenhuis was mijn tweede thuis. Iets wat je mist In de deuropening van het dorpshuis, aan de staart van een lange wachtrij, schudt Leo met een brede glimlach Aarnoud de Molennaar de hand. Speciaal voor deze gelegen heid heeft Aarnoud het speldje dat herin nert aan zijn oplei ding als verpleger op zijn borst ge speld: twee grote Z's op elkaar, te midden van een rood kruis. „Daar ben ik heel zuinig op. Het hangt thuis ingelijst ach ter glas." Goed 24 jaar sleet hij in zijn 'tweede thuis', zoals hij het noemt. „Dus zo'n reünie is wel heel mooi!" K FERRIES Bestel uw tickets op pzc.nl/mimcruise Prachtige historische steden in Noord-Engeland! maandag 16 oktober 2017 Ziekenhuis was tweede thuis voor medewerkers Herinneringen ophalen met oude bekenden. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Foto van vroeger. Marcel Modde - Aarnoud de Molennaar, oud- verpleegkundige JOUW TRIP. JOUW SCHIP. De ideale bestemming voor een break! Wandel in York door de prachtige tuinen of breng een bezoek aan de grootste middeleeuwse kerk van Noord-Europa: York Minster. Het levendige Leeds staat daarnaast bekend als één van de beste shopbestemmingen van Europa. Hier kunt u heerlijk eten drinken en een kijkje nemen op het prachtige culturele erfgoed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 56