Drinkwater uitgedeeld in Syrië, maar waar dan? 4 SPIJT GOUDSE IS-BRUID WIL TERUG llham uit Gouda is zwanger van jihadist Bilal, maar het leven in het IS-kalifaat bevalt haar niet meer. Terwijl de strijd in Raqqa langzaam dooft, wil llham terug naar Nederland. „Ik besef dat ik foute dingen heb gedaan." Haar zwarte nikab bedekt haar lichaamsvormen volledig, maar onder die bedek king is llham (23) uit Gouda zwanger. Haar jonge zoontje is ook vlakbij, hier in het aparte 'IS-deel' van vluchtelin genkamp Ain al Issa, enkele tiental len kilometers buiten de Syrische stad Raqqa. Tot voor kort woonde llham in Raqqa, samen met haar man Bilal, een Belgische jihadist. De bommen op de stad verdreven veel IS'ers. Nu wil ze terug naar Nederland, samen met haar zoon (1). „Dat is beter voor mijn zoon. Mijn man zit nu vast in een Koerdische gevangenis, een rechtszaak kan nog maanden of jaren duren." De jonge vrouw, die in 2013 vanuit Gouda naar Syrië reisde, beseft dat ook zij er niet zonder straf af zal ko men. In een eerder interview met een Belgische tv-zender zei ze nog 'geen spijt te hebben van haar reis naar Syrië'. Nu stelt ze: „Ik ben zwan ger, maar ik wil niet in de gevangenis in Syrië bevallen." „Ik heb foute dingen gedaan. Ik zal het accepteren. Als ik het niet zou ac- lk ben door instanties zoals jeugdzorg aangespoord om naar Syrië te gaan cepteren, zou ik niet eens zijn weg gegaan bij IS, dan zou ik daar zijn ge bleven. Maar ik besef dat ik foute dingen heb gedaan. Het besefis er." In het vluchtelingenkamp vertelt de Goudse haar verhaal. Over een reis door Syrië, die tevens de opkomst en neergang van het kalifaat verwoordt. llham gaat op haar 19de naar Syrië, ze maakt deel uit van een groepje ge radicaliseerde vrouwen uit Gouda, van wie meerderen al aan het begin van het Syrische conflict naar het strijdgebied trekken. Zeifis ze vrij opgevoed. „Mijn moeder heeft nooit gezegd: je moet een hoofddoek dra gen. Ik ben niet echt met de islam opgegroeid. Ik wist dat ik een mos lima was. Maar wat het echte leven van een moslim was, wist ik niet." Geloviger Geleidelijk aan wordt llham gelovi ger. Uiteindelijk besluit ze naar Syrië te gaan, om daar met Bilal (22) te trouwen, de Belgische strijder met wie ze al voor haar vertrek contact heeft. „Ik ben door lokale instanties, zoals jeugdzorg, aangespoord om naar Syrië te gaan", beweert llham. „Ik was bezig met mijn eigen huisje in Gouda en met mijn studie, maar ik had een vriendin in Syrië en dat maakte me verdacht. Een maatschap pelijk werkster verdacht mij ervan dat ik naar Syrië wilde, wat helemaal niet zo was. Toen begon ik te denken: waarom zou ik eigenlijk niet naar Sy rië gaan?" llham is dan op de hoogte van de situatie in Syrië. „Op internet zag ik verschrikkelijke beelden van wat er gebeurde met Syriërs. Ik vond dat heel erg, ik lag er wakker van." llham belandt in de stad Aleppo, waar in het begin van de strijd een flinke groep Nederlanders zit. „Ik hoorde in de verte bommen vallen, maar dat was niet in mijn buurt. Het was net alsof ik in een villa op vakan tie was. Het was een heel rustig le ven. Ik was alleen met mijn man en vanaf 2026 met mijn zoon. We had den het niet altijd breed, maar we leefden wel goed. Ik was thuis en zorgde voor het huis, mijn man en mijzelf. Mijn leven was simpel. Ik vond het in Syrië heel fijn, niemand zegt wat je moet doen." llham mist het leven in Nederland amper, be halve haar familie, vriendinnen en „Maar alle signalen over stichtingen en mogelijke terrorismefmancie- ring worden onderzocht op aan knopingspunten voor strafrechte lijk onderzoek", zegt een woord voerder. „Uit dat onderzoek kan ook blijken dat er geen redelijk ver moeden van terrorismefmancie- ring is, maar wel een redelijk ver moeden van witwassen of belas tingfraude." Er lopen witwasonderzoeken naar zeker twee stichtingen, de stichting BabyCare uit Geleen en de SOS Stichting uit Tilburg. Bij beide stichtingen zijn invallen ge daan en wordt onderzoek verricht naar de herkomst en bestemming van (grote) sommen geld. Beide stichtingen zamelen on line onder meer geld in voor hulp aan inwoners in het strijdgebied in Syrië. SOS Stichting deelde in sep tember vlees voor het offerfeest uit in de regio El Goutah bij Damascus. „Hulp is er zeker nodig, maar het is uitgesloten dat een kleine stichting uit Nederland daar in haar eentje hulp kan verlenen zonder contac ten in de regio", zegt Valerie Szy- bala van de onafhankelijke moni tororganisatie The Syria Institute. De regio wordt bestookt door het regeringsleger en is in handen van verschillende rebellengroepen, waaronder aan al-Qaeda gelieerde groeperingen. t Privépersonen zijn al vervolgd voor financieren jihadisten De voorzitter van SOS Stichting is Assam Salam, wiens broer Su- hayb een omstreden salafistische moskee in Utrecht bestuurt. SOS Stichting wil geen verdere informa tie over haar hulpactie geven. Ook de stichting BabyCare uit Geleen is actiefin Syrië. Zij deelde er in sep tember 25.000 liter drinkwater uit, zo blijkt uit foto's op Facebook. On duidelijk is waar de stichting dat precies deed. Een van de bestuurs leden is ook bestuurder van een moskee in Geleen en voert op Face book actie voor het versoepelen van de detentievoorwaarden van ver oordeelde Nederlandse jihadisten. Er zijn in Nederland al wel privé personen vervolgd voor het finan cieren van jihadisten in Syrië. Daar bij ging het vaak om familieleden die geld overmaakten. De FIU kan meldingen doorgeven aan opspo- rings- of inlichtingendiensten. De stichtingen waarover meldin gen binnenkomen, hebben vaak overeenkomsten: ze zijn klein (een of twee bestuursleden), ze richten zich specifiek op humanitaire hulp of educatie, de bestuurders zitten vaak in meerdere stichtingen tege lijk en er zijn meestal geen beschik bare (financiële) jaarverslagen. De hulp wordt soms verleend in Syrië, maar ook in Libië of Turkije. Meldingen De meldingen komen van banken en geldkantoren als Western Union en gaan over ongebruikelijke trans acties, grote contant opgenomen bedragen of over bestuurders die geld overmaken naar de eigen pri- vérekeningen. Een geldkantoor moet elke geldtransfer van boven de 2.000 euro sowieso melden. maandag 16 oktober 2017 GO 'Ik wil niet in een Syrische cel bevallen' Wladimir van Wilgenburg Gouda -llham Vervolg van voorpagina Het Openbaar Ministerie doet 'geen mededelingen over het aantal lopende onderzoeken' naar mogelijke terreurfinancie- ring door stichtingen. Cyril Rosman Rotterdam llham heeft een zoontje van 1 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4